Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Praga chroniona przez system monitoringu wizyjnego firmy Geutebrück

Printer Friendly and PDF

Praga to największe miasto i zarazem stolica Czech. Jest najważniejszym ośrodkiem administracyjnym, handlowo-usługowym oraz przemysłowym w kraju. Za sprawą licznych atrakcji oraz zabytkowej starówki, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, należy do najchętniej odwiedzanych miast w Europie. Zarówno mieszkańcy, jak i liczni turyści mają prawo czuć się tu bezpiecznie. Ochrona przed przestępczością i aktami wandalizmu, zapewnienie płynności ruchu w mieście i zminimalizowanie ryzyka wypadków to najważniejsze zadania miejskiego systemu nadzoru wizyjnego. Powinien on działać z poszanowaniem prywatności obywateli. Rada miejska w Pradze postawiła na sprawdzone i niezawodne rozwiązanie firmy Geutebrück.

Obecnie w systemie pracuje około 3000 kamer, które monitorują kluczowe miejsca w mieście, takie jak stacje metra, przedszkola i szkoły, drogi i ulice, zabytkowe budynki, place i pomniki. Obraz jest rejestrowany z wykorzystaniem platformy GeViScope i ponad 200 rejestratorów należących do różnych serii urządzeń: GeViStore, GeViScope, re_porter. Ze względu na rozległość instalacji i potrzebę wykorzystania już wcześniej istniejących zasobów oprócz nowoczesnych kamer HD nadal używane są kamery poprzednich generacji. Całodobowy nadzór jest prowadzony w 15 centrach monitorowania. Dostęp do obrazów z kamer mają również służby porządkowe i ratownicze, policja oraz straż pożarna. Możliwych jest aż 60 jednoczesnych połączeń ze stacjami operatorów, obsługiwanych przez każdy z serwerów. Oznacza to, że w sytuacji kryzysowej aż 60 użytkowników może jednocześnie obserwować obrazy ze wszystkich kamer obsługiwanych przez każdy z serwerów. Obrazy pozostają w archiwum przez miesiąc, a prędkość ich odświeżania wynosi 12,5 kl./s. Najważniejsze użytkowe cechy systemu to łatwość obsługi, skuteczność, niezawodność działania oraz możliwość realizacji wielu różnych scenariuszy pracy awaryjnej. Dzięki modułowej architekturze system może być nieustannie modernizowany i rozbudowywany, co jest szczególnie ważne w przypadku dużej i dynamicznej metropolii. Każda kolejna generacja urządzeń i oprogramowania jest kompatybilna z poprzednimi, a władze miejskie mają pewność, że sprzęt firmy Geutebrück to efektywna inwestycja na długie lata.

Fot. 1. Kamery do nadzoru ruchu drogowego na placu I.P. Pawłowa w Pradze (źródło: Aktron/Wikimedia Commons)

Funkcja zaawansowanej detekcji ruchu przeznaczona do zastosowań zewnętrznych (VMD) w połączeniu ze wstępnie przygotowanymi widokami alarmowymi zwiększa efektywność pracy operatorów systemu i i umożliwia im skoncentrowanie się na istotnych w danym momencie elementach przestrzeni miejskiej. Możliwe jest natychmiastowe, automatyczne powiadomienie odpowiednich służb. Doskonałym przykładem takiego wykorzystania systemu jest słynny Most Karola. Ten charakterystyczny punkt Pragi, łączący brzegi Wełtawy, cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Niestety wielu z nich ignoruje zakazy oraz zasady bezpieczeństwa i przekracza balustradę, aby sfotografować się na tle ustawionych na moście posągów. Jest to niebezpieczne dla ludzi i szkodliwe dla zabytków. Dzięki funkcji VMD każde takie działanie skutkuje alarmem i powiadomieniem najbliższej jednostki policji. Zgromadzone nagrania mogą być wykorzystane jako materiał dowodowy w postępowaniu sądowym. Algorytm analizy treści obrazu działa niezawodnie w każdych warunkach pogodowych i umożliwia odróżnianie ludzi od innych obiektów, np. ptaków. Dzięki temu liczba fałszywych alarmów generowanych przez system jest ograniczona, a operatorzy nie rozpraszają się. Analizy treści obrazu dokonuje także ponad 300 kamer monitorujących ponad sześciokilometrowy tunel Blanka. Operatorzy są w stanie dostrzec sytuacje awaryjne, mające związek m.in. z zatorami czy zatrzymywaniem się pojazdów na pasie awaryjnym. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych kilkaset kamer przeznaczono do nadzoru miejskich przedszkoli. Również wszystkie stacje metra (obecnie 57) przez całą dobę są monitorowane przez odpowiednie służby.

Zarządzanie tak dużym systemem stanowi nie lada wyzwanie. Wykorzystując możliwość pełnej integracji i otwarty, dobrze udokumentowany pakiet SDK, stworzono nakładkę graficzną, która ułatwia pracę operatorom systemu. Na planach miasta naniesione są wszystkie elementy aktywne i zwizualizowany jest ich stan. Do sterowania kamerami obrotowymi, których w systemie jest ponad 1000, służy interfejs typu „wskaż i obserwuj”. Użytkownik wybiera kamerę, zaznacza na mapie lokalizację, którą chce obserwować, a kamera pokazuje wybrane przez niego miejsce. Dalsze, precyzyjne sterowanie kamerami obrotowymi jest możliwe za pomocą manipulatorów drążkowych.

System nadzoru wizyjnego firmy Geutebrück umożliwia władzom oraz służbom porządkowym Pragi utrzymanie bezpieczeństwa w mieście oraz ochronę dziedzictwa architektonicznego i kulturowego. Dzięki niemu policja może interweniować szybciej niż kiedykolwiek, gdziekolwiek jest to konieczne. Modułowa architektura systemu, pozwalająca na bezproblemową rozbudowę, w połączeniu z jego skutecznością oraz niezawodnością umożliwia nieustanne rozszerzanie zasięgu jego działania.

Arpol

 

Zabezpieczenia 1/2015

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony