Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

BioCam 300 – inteligentna kamera o wysokiej rozdzielczości, z algorytmem umożliwiającym rozpoznawanie rysów twarzy

Printer Friendly and PDF

Biometryczne metody identyfikacji osób mają wiele zalet, z których bez wątpienia największymi są niezwykła wygoda i bezpieczeństwo ich wykorzystania. Nie można bowiem zgubić lub zapomnieć takiego elementu identyfikacyjnego jak cecha fizyczna. Falsyfikacja jest równie mało prawdopodobna. Jednak dopiero połączenie biometrycznych metod identyfikacji z innymi technikami daje naprawdę optymalne i innowacyjne rezultaty i powinno być wykorzystywane w systemach zabezpieczeń wymagających bardzo wysokiego stopnia niezawodności. W ostatnich latach światowi producenci zabezpieczeń, świadomi przewagi, jaką daje połączenie tradycyjnych technik z metodami biometrycznymi, inwestują w prace badawcze i rozwojowe zmierzające do połączenia techniki rozpoznawania rysów twarzy z innymi technikami zabezpieczania. W ciągu ostatniego roku zanotowano znaczny wzrost popularności urządzeń umożliwiających rozpoznawanie twarzy ludzkich. Wiąże się to z małą inwazyjnością tej metody identyfikacji oraz wysoką niezawodnością. Systemy kontroli dostępu wykorzystujące rozpoznawanie twarzy ludzkich wdraża się z powodzeniem w sektorze państwowym, bankowym, lotniczym i coraz częściej w prywatnych przedsiębiorstwach.

Pierwsze efekty są już widoczne na rynku – BioCam 300 to inteligentny system łączący w sobie funkcję wykrywania i rozpoznawania twarzy ludzkich z wizyjnym systemem dozorowym. Umożliwia wyszukiwanie i grupowanie wizerunków twarzy osób znajdujących się na dozorowanym terenie oraz identyfikację tych osób. BioCam 300 to pierwsza na rynku kamera najnowszej generacji wykorzystująca algorytm rozpoznawania twarzy ludzkich na znaczną odległość. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego algorytmu kamera jest w stanie wytwarzać i rejestrować obrazy przydatne do celów dozorowych i jednocześnie weryfikować i zapisywać w swojej pamięci wewnętrznej dane biometryczne dotyczące rysów twarzy obserwowanych osób. Stanowi kompletne, wielofunkcyjne rozwiązanie, które można wykorzystać w kontroli dostępu, rejestracji czasu pracy i wizyjnych systemach dozorowych. Przy wykorzystaniu zaawansowanego oprogramowania kamera pozwala na pobieranie danych z terminalu, zarządzanie „czarną listą”, zapisywanie obrazu. Udostępniany przez producenta SDK umożliwia integrację kamery z oprogramowaniem innych producentów oraz włączanie jej w istniejące systemy kontroli dostępu czy wizyjne systemy dozorowe.

Fot. 1. Integracja kamery BioCam 300 z bramkami obrotowymi

 

Zastosowany w kamerze BioCam 300 podwójny procesor umożliwia jednoczesną realizację funkcji rozpoznawania twarzy ludzkich i funkcji niezbędnych do pracy kamery w wizyjnym systemie dozorowym. Jedną z ciekawych funkcji kamery jest rejestracja obrazu przed nieudaną próbą identyfikacji. Oznacza to, że jeśli pojawi się osoba nie posiadająca uprawnień do przejścia, zarejestrowany zostanie pięciosekundowy materiał wizyjny dokumentujący chwilę poprzedzającą próbę identyfikacji. Kamera pozwala na ustawienie różnych obszarów nadzoru oraz na zapis danych na karcie SD o pojemności do 32 GB. Pamięć wewnętrzna kamery jest na tyle obszerna, że umożliwia przechowywanie danych dotyczących czterystu twarzy ludzkich i stu tysięcy zdarzeń. Identyfikacja osób zarejestrowanych w systemie następuje w czasie krótszym niż jedna sekunda. Kamera może działać samodzielnie lub współpracować z oprogramowaniem zarządzającym. Siedmiocalowy wyświetlacz zapewnia wysoką rozdzielczość obrazu i pozwala na identyfikację osób zarówno w dzień, jak i nocy. Dzięki lampie pracującej w podczerwieni możliwa jest identyfikacja nawet w złych warunkach oświetleniowych. Kamera jest wyposażona w dwa wejścia akustyczne, wejście do podłączenia urządzeń alarmowych oraz mały, ergonomiczny pulpit ułatwiający korzystanie z menu. Wkrótce zakres funkcjonalny kamery zostanie poszerzony o rozpoznawanie płci, wieku, wzrostu, anormalnych zachowań obserwowanych osób oraz zarządzanie listami VIP. Planowana jest również integracja z techniką rozpoznawania tęczówki oka, dzięki czemu powstanie bardzo zaawansowane technologicznie hybrydowe urządzenie stanowiące istotny składnik systemów kontroli dostępu.

Rys. 1. Schemat instalacji

 

Uzyskiwane przez kamerę dane dotyczące obserwowanych osób mogą być wykorzystywane nie tylko w systemie zabezpieczeń, ale także do innych celów, na przykład w marketingu, ponieważ umożliwiają określenie prawdopodobnych zachowań klientów. Wykorzystująca nową technikę inteligentna kamera IP może mieć zatem różne zastosowania.

ZKTeco Europe

 

Zabezpieczenia 4/2015

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony