Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Wykorzystanie różnych technik detekcji przy zabezpieczaniu posesji

Printer Friendly and PDF

Wybierając zabezpieczenia, np. system ochrony perymetrycznej, w celu ochrony własnej albo firmowej posesji użytkownicy mogą wybierać spośród wielu dostępnych rozwiązań, w których do wykrywania intruzów wykorzystuje się różne zjawiska fizyczne i techniki. Wiele z tych zjawisk i technik ma również inne zastosowania. Niektóre są powszechnie znane.

Jednym z przykładów mogą być techniki mikrofalowe. Wykorzystuje się je w kolejnych generacjach barier oraz czujek dualnych, takich jak sprawdzony przez służby militarne Model 316 firmy SouthWest Microwave, ponieważ umożliwiają bardzo efektywną detekcję intruzów. Jednocześnie promieniowanie mikrofalowe jest obecne w wielu gospodarstwach domowych w znacznie prostszych formach – w bezprzewodowych sieciach Wi-Fi, Bluetooth oraz w kuchenkach mikrofalowych.

Innym przykładem są techniki wykorzystujące światło w zakresie podczerwieni. W systemach zabezpieczających stosowane są zarówno aktywne bariery wykorzystujące nadajniki i odbiorniki podczerwieni, jak i pasywne czujki podczerwieni wykrywające promieniowanie cieplne emitowane przez wszystkie ciała, których temperatura jest wyższa od temperatury otoczenia. W domach promieniowanie podczerwone jest wykorzystywane w pilotach sterujących telewizorami lub odtwarzaczami płyt.

Kolejnym przykładem jest zjawisko piezoelektryczne wykorzystywane w służących do zabezpieczania ścian, okien oraz ogrodzeń czujnikach piezodynamicznych, takich jak nowatorski system DEA Xensity, opisany dokładnie w numerze 4/2017 Zabezpieczeń. Najpopularniejszym i używanym na co dzień przedmiotem wykorzystującym to zjawisko jest zapalniczka piezoelektryczna – po naciśnięciu przycisku w zapalniczce powstaje iskra, która zapala paliwo. Uniwersalność oraz rozwój czujników, których działanie bazuje na zjawisku piezoelektrycznym, sprawiły, że mają one wiele różnych zastosowań (np. w urządzeniach medycznych, akcelerometrach w telefonach komórkowych, wtryskach paliwa w silnikach Diesla).

Skupmy się teraz na termowizji. Dzięki niej można wykryć obecność intruza przy braku choćby najsłabszego oświetlenia światłem widzialnym. W tym celu stosuje się obrazowanie w paśmie głębokiej podczerwieni, które umożliwia rejestrację promieniowania cieplnego emitowanego przez ciała fizyczne w przedziale temperatur spotykanych w codziennych warunkach. Ze względu na sposób działania kamery termowizyjne szybko znalazły wiele zastosowań wojskowych oraz w systemach służących do ochrony obiektów o znaczeniu krytycznym (np. elektrowni, rafinerii, stacji przeładunkowych i fabryk). W naszej ofercie znajdują się produkty firmy FLIR będącej liderem w wytwarzaniu światowej klasy kamer termowizyjnych. Termowizja jest też wykorzystywana w medycynie (dzięki bezinwazyjności metody), w diagnozowaniu pracy maszyn, do oceny szczelności warstwy izolacyjnej budynków etc. Ponadto kamery termowizyjne są elementami zaawansowanych systemów uwierzytelniających użytkownika, umożliwiających np. odblokowanie telefonu dzięki trójwymiarowemu skanowi twarzy bądź sterowanie w grach interaktywnych za pomocą ruchów ciała.

Mam nadzieję, że powyższe przykłady dobrze uwidaczniają, jak wiele z zaawansowanych technik używanych do detekcji intruzów ma zastosowanie również w popularnych urządzeniach służących do innych celów – także tych, których używamy na co dzień. W praktyce zastosowanie tych technik zależy od różnych czynników, np. wymagań użytkownika (jeśli chodzi o skuteczność zabezpieczenia), budżetu przeznaczonego na system zabezpieczeń czy możliwości instalacji poszczególnych elementów. Nasi specjaliści zajmują się odpowiednią oraz fachową analizą umożliwiającą skonfigurowanie systemów dostosowanych do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów.

Maciej Prelich
Firma ATLine sp.j. Sławomir Pruski

Zabezpieczenia 6/2017

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony