Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Bezpieczne szkoły z monitoringiem IP

Printer Friendly and PDF

www.zabezpieczenia.com.pl Już po raz siódmy w Mrozach koło Warszawy odbył się Ogólnopolski Zjazd Opiekunów Szkolnych Pracowni Internetowych, przy aktywnym udziale Konsorcjum FEN. Podczas warsztatów nauczyciele mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami informatycznymi, szczególnie przydatnymi w oświacie.

W wykładach przygotowanych przez przedstawicieli największych firm z branży nowych technologii uczestniczyło około 400 nauczycieli informatyki z całego kraju. Zajęcia miały dodatkowo formę praktycznych warsztatów, podczas których opiekunowie mogli zapoznać się z możliwościami najnowszych urządzeń i systemów informatycznych. Swój panel pt. „Uczyń swoją szkołę bezpieczną” zaprezentowało także Konsorcjum FEN, które pokazało kompleksowe rozwiązania monitoringu IP - znacznie zwiększającego poziom bezpieczeństwa w szkołach.

Wiele placówek oświatowych nie posiada jeszcze monitoringu wizyjnego, co niestety uderza w bezpieczeństwo ich podopiecznych. Ta sytuacja jednak się zmienia - przybywa szkół inwestujących w monitoring, a w ostatnim czasie coraz popularniejszy staje się monitoring IP, który pod kątem swoich możliwości deklasuje tradycyjne rozwiązania. O plusach monitoringu IP przekonali się nauczyciele informatyki podczas zorganizowanych przez FEN warsztatów. Mieli oni możliwość samodzielnego zbudowania od podstaw systemu monitoringu opartego właśnie na technologii IP – mówi Anna Rojewska, Product Manager Monitoring IP, Konsorcjum FEN.

Opiekunom szkolnych pracowni informatycznych zaprezentowano podczas zjazdu kamery LAN i WLAN firmy Linksys ( PVC2300 i WVC2300), wykorzystywane przy wdrożeniach monitoringu IP w szkołach. Przy tworzeniu takiego systemu nie są konieczne inwestycje w specjalne okablowanie czy analogowy rejestrator - monitoring IP funkcjonuje w oparciu o istniejącą już infrastrukturę LAN i szkolny serwer komputerowy. Oznacza to brak konieczności kładzenia dodatkowego okablowania, co należałoby uczynić w przypadku tradycyjnego monitoringu analogowego. Kamery IP mogą być zasilane drogą Ethernet (PoE), gwarantują też wysoką jakość obrazu i większe możliwości jego analizy. Podgląd obrazu rejestrowanego przez kamery jest możliwy z każdego komputera podłączonego do Internetu, ale też z telefonu komórkowego 3G. Kamery wyposażone zostały również w funkcję alarmową - wysyłają informacje o wykrytym ruchu na adres e-mail lub serwer FTP.

Placówki edukacyjne coraz częściej interesują się systemami monitoringu wizyjnego. Skłania je do tego m.in. ministerialny projekt „Monitoring wizyjny w szkołach i placówkach”, według którego  szkoły mogą liczyć na dofinansowanie do 90 proc. inwestycji w monitoring z budżetu państwa do 2009 r. włącznie. Dla placówek zainteresowanych projektem, FEN przedstawił gotowe rozwiązanie do monitoringu szkół oraz zaprezentował materiały z pilotażowego wdrożenia tego systemu w szkole podstawowej w Mrozach i liceum w Otmuchowie, gdzie wykorzystano kamery firmy Linksys.

Więcej informacji na temat Konsorcjum FEN można znaleźć pod adresem: www.fen.pl .

Bezpośr. inf. Krzysztof Rupar PR Solutions

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony