Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Nagłe awarie elektrycznye i sposoby przeciwdziałania ich skutkom

Printer Friendly and PDF

Skutki postępującego ocieplenia klimatu w postaci coraz częstszych i coraz bardziej gwałtownych burz stają się coraz bardziej odczuwalne również w Polsce. Niedawna awaria sieci energetycznej w Goleniowie pokazuje, jak ważne jest zapewnienie zasilania awaryjnego – nie tylko w szpitalach i bankach, gdzie takie rozwiązania są w zasadzie standardem – ale też w innych instytucjach, w firmach, a nawet w domach. Niespodziewane odcięcie zasilania – albo zakłócenia w sieci elektrycznej, co jest dużo częstszym zjawiskiem – może nie tylko przerwać pracę w najmniej spodziewanym momencie, ale także spowodować utratę cennych danych lub doprowadzić do uszkodzenia sprzętu komputerowego. Warto więc zawczasu przygotować się i zadbać o zabezpieczenie zasilania awaryjnego dla sprzętu wspierającego działanie krytycznych dla firmy procesów i aplikacji. Energia elektryczna, nad której dostępnością większość z nas na co dzień się nie zastanawia, staje się dobrem coraz cenniejszym. Coraz więcej kwestii w naszym życiu jest uzależnionych od elektryczności, co sprawia, że jej wartość rośnie. Dostępność do energii jest dla nas sprawą oczywistą. Nie zastanawiamy się nad konsekwencjami jej braku, dopóki nie usłyszymy w mediach, że szpitale odwołują zaplanowane operacje, bo zabrakło prądu.

Co roku wydarzenia w czasie miesięcy letnich udowadniają nam, jak bardzo nasze życie zależy od energii elektrycznej. Rok 2006 to fala upałów, jakich w Polsce nie było od dwustu lat. Polski PSE-Operator postanowił na kilka dni wstrzymać eksport energii elektrycznej, uzależniając to od pogody w następnych dniach. Zużycie energii elektrycznej było o 10 proc. wyższe niż rok wcześniej. Rozwój gospodarki powoduje coraz większe zużycie energii elektrycznej. Coraz więcej osób korzysta z klimatyzacji i urządzeń chłodzących. Nie zapominajmy, że tradycyjnie na lato planuje się wiele prac remontowych przed sezonem grzewczym. Wzrasta niebezpieczeństwo wystąpienia problemów z dostawą energii. Energia elektryczna staje się towarem deficytowym.

Przerwa w dostawie prądu w Warszawie 17 listopada 2006 r. uświadomiła nam, że dostawcy energii elektrycznej nie zawsze są w stanie chronić przed negatywnymi skutkami nagłego zaniku napięcia. Obok skrajnych warunków pogodowych, przestarzała sieć elektroenergetyczna i błąd ludzki stanowią najczęstsze powody niestabilności zasilania, których nie da się przewidzieć i którym nie sposób zapobiec. Każdy jest w nieunikniony sposób narażony na ryzyko uszkodzenia sprzętu, utraty danych i przestojów związanych z ponownym rozruchem w wypadku np. systemów informatycznych.


Informacje o APC
W wyniku połączenia APC i MGE UPS Systems w lutym 2007 roku powstała należąca do Schneider Electric jednostka biznesowa o nazwie Dział Rozwiązań Zasilania i Chłodzenia o Znaczeniu Krytycznym (The Critical Power and Cooling Services Division), o łącznych przychodach 2,4 mld EUR (3,5 mld USD). Dział ten oferuje wszechstronną gamę rozwiązań dla aplikacji i procesów IT o znaczeniu krytycznym, przeznaczonych do zastosowania w przemyśle, korporacjach, małych i średnich przedsiębiorstwach oraz w gospodarstwach domowych. Oferta firmy zawiera architekturę centrów danych APC InfraStruXure, najbardziej wszechstronne na rynku rozwiązanie integrujące zasilanie, chłodzenie oraz zarządzanie. Produkty firmy obejmują również zasilacze bezprzerwowe UPS sprzedawane pod marką APC oraz marką MGE, systemy chłodzenia precyzyjnego APC, szafy przemysłowe oraz oprogramowanie do projektowania i zarządzania infrastrukturą fizyczną IT. Dwanaście tysięcy pracowników firmy, wspieranych przez największy dział usług serwisowych oraz największe w branży inwestycje w badania i rozwój, pomaga klientom sprostać nowym wyzwaniom związanym z zasilaniem, chłodzeniem i zarządzaniem. Firma Schneider Electric zatrudniająca 112 tysięcy pracowników i prowadząca działania w 190 krajach świata odnotowała w 2007 roku sprzedaż wartości 17,3 mld EUR (25 mld USD). Więcej informacji na temat produktów APC oraz MGE można znaleźć na stronie internetowej www.apc.pl. Wszelkie znaki handlowe są zastrzeżone przez ich właścicieli.

Bezpośr. inf. Katarzyna Kosińska, Kierownik ds. Marketingu na Europę Centralną – APC Polska

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony