Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Rusza system SIS II

Printer Friendly and PDF

odcisk_150Dziś (9 kwietnia br.) jest uruchamiany System Informacyjny Schengen drugiej generacji – SIS II.

 

W systemie znajdują się informacje m.in. na temat osób, które nie mają prawa wjazdu do strefy Schengen lub są poszukiwane ze względu na działalność przestępczą. SIS II zawiera również informacje o osobach zaginionych. Druga generacja systemu, wykorzystująca nowsze technologie, pomoże polskim służbom oraz organom ścigania w lepszej ochronie strefy Schengen, zwalczaniu przestępczości oraz poszukiwaniu osób zaginionych.

Polska weszła do strefy Schengen na przełomie lat 2007/2008. Oznaczało to zniesienie kontroli na wspólnych granicach wewnętrznych strefy (lądowych w grudniu 2007 r. i powietrznych w kwietniu 2008 r.) oraz przyjęcie wspólnych zasad kontroli na granicach zewnętrznych. Polskie służby otrzymały dostęp do Systemu Informacji Schengen we wrześniu 2007 r.

Uruchamiana dziś (9 kwietnia br.) baza SIS II to druga generacja systemu, z którego polskie służby korzystały od 2007 r. SIS II to największa europejska baza danych, która dotyczy utrzymywania bezpieczeństwa publicznego oraz porządku publicznego, a także zagwarantowania bezpieczeństwa mieszkańców. W porównaniu do bazy SIS I, SIS II zapewnia szybsze działanie systemu i bazuje na nowszych technologiach. Baza SIS II umożliwia m.in. użycie danych biometrycznych (odcisków palców czy wizerunku twarzy).

SIS II to system informacyjny, który umożliwia krajowym sądom, prokuraturze, służbom policyjnym, granicznym, celnym oraz organom odpowiedzialnym za wykonanie przepisów dotyczących przemieszczania się obywateli państw trzecich i kontrolę w strefie Schengen oraz na jej granicach zewnętrznych wymianę informacji dotyczących m.in. osób poszukiwanych lub zaginionych, a także takich, którym odmówiono prawa do wjazdu i pobytu. W systemie są również rejestrowane dane dotyczące samochodów, broni palnej czy dokumentów utraconych, skradzionych lub wykorzystanych do popełnienia przestępstwa.

Dzięki danym, które zawiera SIS II, służby mogą zidentyfikować osobę, która nie ma prawa wjazdu lub pobytu na terytorium państw strefy Schengen. Krajowe służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo dokonują również w bazie SIS II wpisów osób, wobec których wydano europejski nakaz aresztowania.

Dostęp do bazy SIS II mają tylko krajowe organy ścigania, wymiaru sprawiedliwości i administracyjne. Europejskie agencje Europol i Eurojust mogą wyszukiwać dane w systemie.

Bezpośr. inf. Małgorzata Woźniak
Rzecznik prasowy
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony