Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Ryzyko kryzysu a ciągłość działania. Business Continuity Management

Printer Friendly and PDF

CIEKAWA KSIĄŻKA
"Zabezpieczenia" polecają


Działalność przedsiębiorstw w branży systemów bezpieczeństwa ma dwa ciekawe oblicza. Po pierwsze są one dostawcami rozmaitych produktów i usług, które mają na celu zabezpieczenie działalności innych podmiotów gospodarczych – klientów. Z drugiej jednak strony same są podmiotami gospodarczymi, które muszą zadbać o własne bezpieczeństwo – już nie tylko w wymiarze technicznym, ale pełnym: technicznym, ekonomicznym, finansowym, zasobowym itd.

Na rynku pojawiła się właśnie pierwsza polska publikacja, która rzuca nieco więcej światła na ten aspekt działania przedsiębiorstw, stanowiąc wstęp do szerszej dyskusji na ten temat.

 

 

Warto zaznaczyć, że nie jest to książka o kryzysie finansowym przełomu roku 2008 i 2009, giełdzie, kłopotach banków i nieostrożnych przedsiębiorcach, którzy stracili fortuny na opcjach walutowych. Nie jest to także książka o zarządzaniu kryzysowym czy stricte technicznych aspektach działalności przedsiębiorstw. To książka sięgająca do rdzenia problematyki bezpieczeństwa biznesu, działalności gospodarczej i decyzji ekonomicznych każdego człowieka. Jej celem jest uświadomienie czytelnikowi, że można zrobić wiele, by nie stać się ofiarą kryzysu w ogóle lub, gdy on nadejdzie, ponieść straty znacznie mniejsze niż inni uczestnicy gry rynkowej, szybciej odbudować swoją pozycję, by wygrać.

Dzisiaj na całym świecie, w gazetach, prasie fachowej i telewizji, pisze i mówi się o kryzysie. Słowo to nabiera nieco wypaczonego znaczenia, gdyż kojarzy się niemal wyłącznie z kryzysem globalnym i wynikającymi z niego problemami finansowymi firm, zwolnieniami pracowników, spowolnieniem gospodarczym i szalejącymi kursami wymiany walut. Ludzie nabierają przekonania, że muszą poddać się czemuś w rodzaju siły wyższej. Niestety w wielu przypadkach mają rację, a to dlatego, że planują i działają, nie zabezpieczywszy się przed ryzykiem wystąpienia kryzysu i to w każdej postaci – bo przecież kryzys ma nie tylko wymiar finansowy, szczególnie w początkowej jego fazie. Możemy mieć do czynienia z kryzysem na długo przed momentem, w którym zabraknie nam pieniędzy w kasie i na koncie bankowym. Sztuką jest zabezpieczyć się przed nim, wyprzedzić wypadki, umieć postępować właściwie, kiedy tylko pojawią się pierwsze sygnały lub nagłe zagrożenia, potrafić przewidywać i minimalizować straty, znać rozmiar porażki, którą możemy zaakceptować, a także umieć rozpoznać moment, w którym należy całkowicie zmienić swoje plany, cele i sposoby ich osiągnięcia.

Koncepcja zapewnienia ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz zarządzania ciągłością działania, a do tego nawiązuje prezentowana publikacja, musi stanowić kompromis pomiędzy poziomem zabezpieczenia przed niepożądanymi zdarzeniami i kosztami tego zabezpieczenia. Istotnym zadaniem jest zdefiniowanie realiów, w jakich działa organizacja. Chodzi o określenie potencjalnych zagrożeń i prawdopodobieństwa ich wystąpienia. Trzeba też oszacować konsekwencje zawieszenia realizacji procesów produkcyjnych lub usługowych na pewien czas.

Do szczególnie dotkliwych zagrożeń należą wszelkiego rodzaju działania sabotażowe oraz ataki terrorystyczne, wymierzone w samo przedsiębiorstwo lub w jego bezpośrednie otoczenie. Niejednokrotnie czynniki wywołujące sytuację kryzysową i zagrażające funkcjonowaniu firmy mogą być innej natury. Awaria urządzeń, które zapewniają przetwarzanie informacji lub realizację procesu produkcji, może sparaliżować funkcjonowanie całej firmy, jeżeli nie przewidzieliśmy środków zaradczych. Możliwa jest również awaria systemów bezpieczeństwa, które powinny chronić biznes – w końcu to tylko urządzenia elektroniczne. Także utrata ważnych pracowników może stanowić duże zagrożenie dla działania przedsiębiorstwa. Mówimy tutaj nie tylko o kadrze kierowniczej, ale także o specjalistach, ponieważ istnieją branże, w których pozyskanie wykwalifikowanego specjalisty jest niezmiernie trudne, a przeszkolenie nowego pracownika może trwać wiele miesięcy. Łatwo wyobrazić sobie konsekwencje utraty tego rodzaju ekspertów w trakcie realizacji kluczowego projektu. Chodzi także o określenie zasobów, których dostępność musi być zapewniona w sytuacji kryzysowej. Dostępność zapasów ma istotne znaczenie dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Ich brak może skutkować opracowaniem planów całkowicie niezgodnych z rzeczywistymi celami biznesowymi przedsiębiorstwa. Nic wielkiego nie stanie się, jeżeli błąd zostanie stwierdzony w trakcie przeprowadzania testów, natomiast będzie gorzej, jeśli braki i rozbieżności zostaną wykryte dopiero w sytuacji wystąpienia kryzysu.

Książkę można nabyć w księgarni internetowej wydawnictwa Difin (http://ksiegarnia.difin.pl/1105,.html)

Autorzy: Tadeusz Teofil Kaczmarek, Grzegorz Ćwiek
Tytuł: Ryzyko kryzysu a ciągłość działania. Business Continuity Management

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony