Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Współpraca międzynarodowa w zakresie bezpieczeństwa wspiera rozwój rynku kontroli granicznej i biometryki

Printer Friendly and PDF

frostsullivan_logo_250Upowszechnienie e-dokumentów będzie miało kluczowe znaczenie dla efektywności kosztowej i wydajności rynku.

 

Rynek kontroli granicznej i biometryki będzie się systematycznie rozwijał przy wsparciu współpracy międzynarodowej w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa podróżnych. Mimo że rynek ma ogromny potencjał wzrostu, to dynamika jego rozwoju zależy od rozwiązania problemu ochrony prywatności i zapewnienia zwrotu z inwestycji (ang. Return on Investment, ROI).

Według najnowszej „Oceny globalnego rynku kontroli granicznej i biometryki” dokonanej przez Frost & Sullivan, globalna firmę doradczą, w 2012 roku rynek ten uzyskał przychody w wysokości 5 836,5 mld USD. Przewiduje się, że wartość rynku w roku 2021 wzrośnie do 15 863,0 mld USD. Analiza obejmuje kluczowe trendy związane z wykorzystaniem biometryki w zakresie bezpieczeństwa narodowego, obrony, a także ochrony instytucji rządowych i porządku publicznego.

Intensyfikacja i rozwój współpracy międzynarodowej w obszarze bezpieczeństwa podróży skłania rządy poszczególnych państw do coraz powszechniejszego wykorzystania dokumentów elektronicznych i czytników – stwierdza Krzysztof Rutkowski, analityk z warszawskiego oddziału Frost & Sullivan. – To zmusi agencje zajmujące się bezpieczeństwem lotnisk i kontrolą graniczną do bardziej skutecznego i efektywnego wywiązywania się ze swoich zadań.

Dokumenty elektroniczne (w tym paszporty biometryczne) wraz z uzupełniającym systemem eGates zapewnią szybką i sprawną obsługę osób odprawiających się, bez konieczności interakcji z pracownikami lotniska. Ta ekonomiczna kosztowo technologia będzie miała pozytywny wpływ na jakość międzynarodowych podróży.

Obecnie, rynki zachodnie wprowadziły już paszporty biometryczne i eksperymentują z technologią eGates. Większość projektów realizowanych w Europie jest wciąż w fazie pilotażowej i w 62,5 procentach tych projektów wykorzystuje się rozpoznawanie twarzy jako głównej cechy biometrycznej. Również Rosja wyraziła zainteresowanie wykorzystaniem technologii biometrycznych: prowadzone są prace nad udoskonaleniem procesu identyfikacji poprzez wdrożenie jednego, uniwersalnego dowodu tożsamości, który ma zastąpić prawo jazdy, dowód ubezpieczenia społecznego i inne dokumenty.

Polska wprowadziła paszporty biometryczne z wykorzystaniem odcisku palca i biometrii twarzy już w 2006 roku. Kolejnym etapem powinno być wykorzystanie automatycznych odpraw typu eGate. Poza kontrolą graniczną elektroniczna biometria w postaci systemu AFIS (ang. Automated Fingerprint Identification System) jest także wykorzystywana w polskiej policji. Do tej pory jednak policja nie została wyposażona w mobilne urządzenia, które posiadają funkcje sprawdzenia odcisków w terenie, ale przy obecnym rozwoju policyjnych systemów powinniśmy się spodziewać takich urządzeń w niedalekiej przyszłości. Polska wyraża także chęć wykorzystania tej technologii w dowodach osobistych, jednak do tej pory termin realizacji projektu „PL.ID” jest niestety odsuwany w czasie.

Rynki na Wschodzie, w tym Indie i Chiny, planują wdrożyć paszporty biometryczne w 2013 roku. Przychody wygenerowane przez paszporty biometryczne zostaną powiększone o zyski ze sprzedaży systemów bezpieczeństwa eGates, rozmieszczanych na lotniskach i w innych punktach kontroli granicznej.

Powszechne przyjęcie technologii biometrycznych może opóźnić się ze względu na ograniczenia budżetowe i kwestie ochrony prywatności. – Kiedy jednak sama technologia stanie się tańsza, a społeczeństwo stanie się bardziej świadome różnorodnych korzyści związanych z nowymi technologiami, rola tych czynników będzie systematycznie słabnąć – podsumowuje Krzysztof Rutkowski.

Jeśli są Państwo zainteresowani uzyskaniem dalszych informacji na temat powyższej analizy, prosimy o kontakt z Joanną Lewandowską, Corporate Communications, na adres joanna.lewandowska@frost.com, wraz z podaniem swoich danych kontaktowych.

Ocena Globalnego Rynku Kontroli Granicznej i Biometryki, (M8FE-16) stanowi część programu Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorstw w dziedzinie Obrony. Dostępne powiązane analizy Frost & Sullivan dotyczą również następujących obszarów: Ocena globalnego rynku bezpiecznych miast 2012, Ocena globalnego rynku bezpieczeństwa infrastruktury naftowej i gazowej, a także Globalny rynek zarządzania usługami w zakresie bezpieczeństwa.

Bezpośr. inf. Joanna Lewandowska
Corporate Communications – Europe
joanna.lewandowska@frost.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony