Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Building Security Systems GigaCon - relacja z konferencji

Printer Friendly and PDF

30 czerwca 2008 roku w hotelu Novotel Airport w Warszawie odbyła się Konferencja Building Security Systems GigaCon, zorganizowana przez firmę Software Konferencje. Konferencja była kierowana do użytkowników, instalatorów oraz projektantów systemów zabezpieczeń, osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo budynków, przedstawicieli firm handlowych zajmujących się sprzedażą systemów zabezpieczeń, inwestorów i deweloperów.

BuildingSecGiga08_001a.jpg

 
Sponsorem imprezy była firma Sony, znana na całym świecie między innymi ze swoich nowoczesnych rozwiązań do monitoringu wizyjnego. Przykłady takich rozwiązań były prezentowane na stoisku firmy Sony, gdzie można było uzyskać od specjalistów z tej firmy oraz jej dystrybutorów informacje techniczne i handlowe. Swoje stoiska miały również firmy Fermax, Unicard, Polski Komitet Normalizacyjny (PKN, jeden z patronów merytorycznych). Oprócz PKN patronat merytoryczny sprawowały też Polska Izba Ochrony Osób i Mienia (PIOOiM) oraz Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa i Ochrony z Warszawy (WSBiO). Nasz dwumiesięcznik był jednym z licznych patronów medialnych.  

BuildingSecGiga08_002a.jpg

 Sponsor imprezy, patroni merytoryczni, a także firmy AutoID oraz Divida przygotowali następujących 8 referatów, z czego trzy dotyczyły systemów nadzoru wizyjnego, dwa – technologii biometrycznych, a pozostałe – problematyki ochrony osób i mienia oraz normalizacji:

  1. Sławomir Wagner (PIOOiM) – „Branża ochrony osób i mienia – bezpieczeństwo obywateli”
  2. Marcin Wagner (Divida) – “Problematyka zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemów nadzoru wizyjnego”
  3. Marta Małecka (Sony) – „Monitoring wizyjny – trendy, najnowsze technologie”
  4. Janusz Roszij (PKN) – „Normalizacja światowa, europejska i krajowa. Normalizacja w dziedzinie systemów alarmowych.”
  5. Adrian Kapczyński (Auto ID) – „Zastosowanie systemów biometrycznych w fizycznej kontroli dostępu”
  6. Marta Małecka (Sony) – „Korzyści płynące z wykorzystania IP monitoringu”
  7. Dobrosław Mąka (WSBiO) – “Ocena możliwości zastosowania kognitywistyki w rozwoju biometrycznych technologii kontroli dostępu”
  8. Andrzej Stefański (WSBiO) – “Usługi ochrony fizycznej”

 

BuildingSecGiga08_004a.jpg

 

BuildingSecGiga08_041a.jpgNajdonośniejszymi oklaskami zostało nagrodzone pierwsze z wystąpień Marty Małeckiej z Sony, poświęcone rozwojowi systemów monitoringu wizyjnego w ciągu ostatnich kilku lat. Zwróciła ona uwagę na postępujące w tej dziedzinie najważniejsze zmiany – prawie całkowity zanik sprzedaży kamer analogowych na rzecz kamer IP, znaczne zmniejszenie zajętości łącz sieciowych, przede wszystkim dzięki przeniesieniu inteligencji systemu do kamer IP (to w nich odbywa się współcześnie detekcja ruchu oraz przekształcanie sygnału w metadane, w wyniku czego kamera IP nie tyle transmituje obraz, co informację, a obraz tylko w niezbędnych przypadkach – tzw. wideo na żądanie) i proaktywny tryb pracy systemu, informującego o zagrożeniach na podstawie informacji uzyskiwanej z kamer i podpowiadającego operatorowi, jakie czynności powinien podjąć.


Dzięki możliwości wyboru kodeków w kamerach IP trzeciej generacji można przesyłać ten sam strumień wideo z dużą kompresją (wykorzystując nowy, wydajniejszy niż dotychczas stosowane algorytm kompresji sygnału wizyjnego – H.264) np. do zdalnych centrów nadzoru i z mniejszą, ale zapewniającą lepszą jakość obrazu kompresją – lokalnie (obrazy w formacie JPEG w celu ich archiwizacji i poddania analizie). Opisane powyżej właściwości są dostępne w najnowszych produktach firmy Sony serii IPELA, symbolizującej trójstronną koncepcję „rzeczywistości” (przesyłanie informacji w czasie rzeczywistym), „inteligencji” (podejmowanie decyzji na podstawie zgromadzonej dużej ilości informacji) i „użyteczności” (rozwinięcie trybu pracy).

 Adam Bułaciński, Redakcja

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony