Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

I Forum Bezpieczeństwa Zakładów Wytwórczych Energii – podsumowanie

Printer Friendly and PDF

W dniach 13–14 marca 2018 r. odbyło się I Forum Bezpieczeństwa Zakładów Wytwórczych Energii zorganizowane przez PZU Lab oraz TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych. W pierwszej edycji forum wzięło udział prawie 200 uczestników, wśród których przeważali przedstawiciele czołowych polskich grup energetycznych: PGE, Tauron, Enea i Energa.

 



W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele innych branż, m.in. reprezentanci Polskiej Grupy Górniczej, Grupy Azoty, Grupy Lotos, PCC Rokita oraz kilkunastu innych firm współpracujących z branżą energetyczną.

Forum uświetnili swym udziałem partnerzy instytucjonalni, a mianowicie Urząd Dozoru Technicznego oraz uczelnie – AGH, Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska i Politechnika Łódzka.

Celem konferencji była promocja wiedzy i wymiana doświadczeń z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa w przemyśle energetycznym. Przedstawiciele największych firm w Polsce, instytucji publicznych i ośrodków akademickich starali się odpowiedzieć na kluczowe pytania dotyczące przyszłości branży energetycznej oraz sposobów jej przygotowania na nowe formy zagrożeń, takie jak cyberataki i terroryzm.

Jak wiadomo, tylko bezpieczna i innowacyjna energetyka jest gwarantem dynamicznej i nowoczesnej gospodarki, a ciągłość dostaw energii jest filarem działalności całego państwa. To właśnie w dużej mierze od bezpieczeństwa realizowanych procesów wytwórczych i niezawodności dostaw energii zależy funkcjonowanie całego kraju.

Podczas dwudniowego forum zaprezentowano również najlepsze międzynarodowe rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa działalności operacyjnej przedsiębiorstw, ochrony środowiska oraz ochrony ludzi.

 



Prezentacje eksperckie były poświęcone kierunkom rozwoju oraz sposobom unowocześniania branży energetycznej w Polsce tak, aby jej funkcjonowanie było efektywne, innowacyjne i zgodne z wymogami środowiskowymi.

Eksperci omawiali m.in. zagadnienia związane ze znaczeniem bezpieczeństwa w działalności operacyjnej przedsiębiorstw, z tworzeniem systemu identyfikacji zagrożeń i oceny ryzyka procesowego w elektrowni, z doświadczeniami brytyjskimi dotyczącymi zdarzeń awaryjnych w energetyce. Podczas jednego z wystąpień omówiono warsztaty Piramida Kompetencji, których tematem były strategie pożarowe. Warsztaty zostały zorganizowane przez PZU Lab we współpracy z Politechniką Łódzką w lipcu 2017 r. w zakładzie Enea Połaniec. Uczestnikami byli naukowcy, osoby z branży energetycznej oraz eksperci z PZU Lab.

Uczestnicy forum mogli wymienić się swoimi doświadczeniami podczas debat i rozmów kuluarowych. W specjalnie przygotowanych „pokojach innowacji” uczestnicy mogli zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu Internetu rzeczy (IoT), wirtualnej rzeczywistości, przetwarzania dużych zbiorów danych oraz technik uczenia się przez maszyny lub systemy (ang. machine learning). Uczestnicy forum mieli również możliwość skorzystania z doświadczeń i dobrych praktyk wypracowanych przez RWE – jedną z czołowych firm z branży energetycznej.

Forum było również znakomitą okazją do rozmów o możliwościach doskonalenia działań związanych z minimalizacją ryzyka i poprawy standardów bezpieczeństwa procesowego w sektorze energetycznym.

Bezpośr. inf. Robert Kuczkowski
PZU Lab

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony