Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Konferencja „Cyfrowe prawo autorskie – prawdy i mity prawa Internetu” – podsumowanie

Printer Friendly and PDF

brzozowska_wk__200W dniu 18 maja 2011 r. w magicznym miejscu – zabytkowych piwnicach Starego Miasta Krakowa, tuż obok rynku, w Zespole CK Browar – odbyła się już piąta Ogólnopolska Konferencja z cyklu Wirtualna Kultura pt.: „Cyfrowe prawo autorskie – prawdy i mity prawa Internetu”.

Każdy z nas zauważa, jak dynamiczny jest rozwój świata wirtualnego i nowych technologii, a czy za tym rozwojem nadąża prawo? Dlatego organizatorzy – MJTraining oraz Fundacja Wirtualna Kultura – postawili sobie za cel, zweryfikowanie mitów dotyczących prawa Internetu. W tym celu zaproszono do udziału specjalistów z dziedziny nowych technologii i prawa w cyberprzestrzeni.

Konferencję rozpoczął wykład mecenas Moniki Brzozowskiej – eksperta z zakresu prawa autorskiego, partnera w kancelarii PD&B – na temat cyfrowych utworów. Przedstawiła uczestnikom zagadnienia związane z utworami muzycznymi, audiowizualnymi, fotograficznymi oraz komputerowymi w sieci – w jaki sposób są one chronione przez prawo, co jest dozwolone a co zakazane. Kto i do czego ma prawo w przypadku pracowniczych utworów umieszczanych w serwisach internetowych oraz jak to jest w przypadku przedruku informacji w sieci. W kolejnych blokach tematycznych mecenas Brzozowska zwróciła uwagę na reklamę internetową i problem wizerunku w sieci, zarówno osób prywatnych, pracowników firm, jak i osób prawnych oraz celebrytów. Uczestnicy mogli dowiedzieć się kiedy można rozpowszechniać dany wizerunek na portalach internetowych, a w którym momencie będziemy działać sprzecznie z prawem. Dużym zainteresowaniem wśród zgromadzonych cieszył się temat dozwolonego użytku, prawa cytatu w kontekście reklam internetowych oraz problem, z którym każdy z nas się styka, a więc: czy jesteśmy przestępcą pobierając filmy, gry, cyfrowe MP3 z Internetu? Jak to jest z sieciami P2P, torrentami i pobieraniem plików z serwerów? I czy komercyjne korzystanie z zawartości Internetu jest legalne?

monika_brzozowska_1_300

Sieć to nie tylko dostęp do szerokich zasobów wiedzy i informacji, ale także włączenie się do milionowej wirtualnej społeczności. Dlatego o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni opowiedział Krystian Mączka – doktorant Katedry Informatyki i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Omówił najczęstsze przestępstwa internetowe, rodzaje ataków internetowych: podział, aspekt techniczny ataków, sposoby ujawniania, badania kryminalistyczne, podstawowe zasady ochrony przed atakami, a także analizę dowodów elektronicznych i danych internetowych w kontekście piractwa internetowego.

krystain_maczka_2_300

Informacje te, uzupełnił wykład Marka Chromika – biegłego sądowego z zakresu informatyki II kadencji (z firmy ProCertiv) – o internetowych śledztwach. Z zainteresowaniem uczestnicy dowiedzieli się o tym, jak poszukiwane są i zabezpieczane dowody w sieci. Co zrobić w przypadku pracowniczych cyberprzestępstw– jak je udowodnić? Jak zabezpieczyć dane? Jak przetwarzać dowody elektroniczne? Biegły zaprezentował w jaki sposób i za pomocą jakiego sprzętu zostają uwierzytelniane dowody w postaci cyfrowej.

marek_chromik_3_300

A co dzieje się w dalszym etapie? O tym informował prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Marek Wełna – ekspert z zakresu cyberprzestępstw, wykładowca w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Przedstawił stanowisko znowelizowanego kodeksu karnego w stosunku do poszczególnych rodzajów przestępstw internetowych.

marek_welna_4_300

Na zakończenie bardzo ciekawą prezentację poprowadziła sędzia Lidia Pęciak-Dobrzelak – sędzia Wydziału Karnego Sadu Rejonowego w Krakowie. Przestawiła ocenę dowodów internetowych w postępowaniu karnym. Słuchacze dowiedzieli się czy nagrania dźwiękowe, wizyjne, wiadomości e-mailowe i SMS-owe, artykuły prasowe itp. mogą posłużyć za dowód w sprawie. Jaka jest rola biegłego sądowego przy ocenie cyfrowego materiału dowodowego pod względem autentyczności dowodu, braku modyfikacji – jakich biegłych należy wówczas powołać? Jakie cyfrowe dowody występują najczęściej w sprawach karnych? A także jak wygląda sprawa ochrony tajemnicy służbowej i zawodowej w prawie karnym. Czy można powoływać się na tajemnicę autorską?

lidia_peciak_dobrzelak_5_30

Organizatorzy zapowiadają, że ze względu na bardzo duże zainteresowanie tą tematyką z pewnością powtórzą konferencję oraz włączą ten temat w cykl swoich szkoleń. Dlatego zachęcamy do śledzenia informacji na stronach www.mjtraining.pl oraz www.wirtualnakultura.pl.

Bezpośr. inf. Łukasz Korczyk
MJTRAINING

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony