Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Konferencja IDC Storage & Datacenters Roadshow 2007

Printer Friendly and PDF

Jednym z miast europejskich, w których wiosną 2007 roku odbywały się konferencje IDC poświęcone przechowywaniu i ośrodkom danych, była Warszawa. Polska konferencja IDC Storage & Datacenters Roadshow 2007 została zorganizowana przez IDC oraz jej następujących partnerów: Cisco, HP, APC-MGE, S&T, VMWare, EMC i miała miejsce 22 maja 2007 roku w warszawskim hotelu Mariott.

Specjaliści ww. firm, pochodzący z różnych krajów, zaprezentowali podczas konferencji referaty, które były związane z jednym z najistotniejszych problemów naszych czasów: nadmiarem danych. Zdaniem p. Jensa Leischnera, doświadczonego eksperta w dziedzinie planowania sieci przechowywania danych (SAN - od ang. Storage Area Network) oraz ich zarządzania, a także założyciela SANBoard - organizacji użytkowników pamięci masowych - istotnym powodem ciągłego zwiększania się ilości przechowywanych danych jest ich zła archiwizacja.

Duże ilości danych wymagają nie tylko nośników danych o ogromnych pojemnościach, ale i właściwej budowy ośrodków danych, tak aby przetwarzające je organizacje mogły zapewnić zarówno kontrolę nad przechowywaną informacją jak i jej bezpieczeństwo (jak powiedział przedstawiciel IDC Poland, p. Jarosław Smulski - „zachować wszystko, zachowując kontrolę nad pamięciami masowymi"). Ważne jest zarówno przemyślane rozmieszczenie urządzeń, uwzględniające ilości ciepła, wydzielanego przez poszczególne urządzenia, jak i wybór odpowiedniego rozwiązania pamięci masowej.

Coraz bardziej istotny staje się problem zwiększającego się zużycia energii elektrycznej, przeznaczanej do zasilania systemów informatycznych przedsiębiorstw, zwłaszcza tych, które mają rozbudowaną strukturę organizacyjną. Zgodnie z prognozą, przedstawioną przez p. Macieja Bociana z Cisco „za 3 lata 50% firm będzie mieć wyższe wydatki na energię elektryczną niż na inne cele". Rozwiązaniem, które prowadzi do ograniczenia związanych z tym kosztów jest wirtualizacja systemów informatycznych, czyli zastosowanie specjalistycznego oprogramowania sieciowego, mającego na celu optymalizację wykorzystania posiadanego przez firmę sprzętu.

Wirtualizacja pozwala na zmniejszenie ilości sprzętu informatycznego, niezbędnego do prowadzenia przez nią działalności (jest on z reguły, pod względem mocy obliczeniowej, wykorzystywany w niewielkim procencie) i na efektywne zarządzanie zasobami pamięciowymi. Według p. Macieja Ostrowskiego z firmy VMWare „wykorzystanie wirtualizacji dla zapewnienia ciągłości biznesowej pozwala w prostszy sposób zapewnić bezpieczeństwo większej ilości aplikacji przy jednoczesnym zredukowaniu czasu odtwarzania po awarii".

Redakcja 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony