Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

SAP 2013 – XXI Ogólnopolskie Warsztaty „Sygnalizacja i automatyka pożarowa” – podsumowanie

Printer Friendly and PDF

logo_polon_alfa_150W dniach 19–21 września br., w gościnnych progach Centrum Kongresowo-Szkoleniowego Magellan, już po raz dwudziesty pierwszy firma Polon-Alfa zorganizowała Warsztaty SAP 2013 – jedną z największych tego typu imprez w Polsce.

DSC_0001_500

Rosnące z roku na rok zainteresowanie Warsztatami dowodzi, że specjaliści z szeroko rozumianej branży zabezpieczeń nieustająco spragnieni są wiedzy przekazywanej przez najlepszych fachowców.

Niezwykle ciekawy temat wiodący, przygotowany przez organizatorów Instalacje sygnalizacji pożarowej – metody ochrony specyficznych obiektów, zgromadził dwustu dwudziestu uczestników, którzy z ogromną uwagą wysłuchali wygłaszanych referatów i z takim samym zainteresowaniem przyglądali się prezentacjom.

Wiele obiektów, zwłaszcza przemysłowych, ze względu na specyfikę produkcji czy stosowane procesy technologiczne, narażonych jest na wpływ niekorzystnych warunków środowiska.

Jak pracują, w niekiedy bardzo specyficznych warunkach, systemy wykrywania i sygnalizowania pożaru? Jakie metody ochrony zastosować? Jakie rozwiązania wybrać? Jaki wypływ na istniejący w obiekcie system sygnalizacji pożarowej ma jego przebudowa lub modyfikacja? Jakie warunki należy spełnić, by system dalej działał niezawodnie?
Wszystkie te pytania, które sygnalizują trudności napotykane nawet przez bardzo doświadczonych projektantów i instalatorów, znalazły odpowiedzi podczas wykładów i kuluarowych rozmów prelegentów i uczestników spotkania.

Omówione zostały również istotne zagadnienia projektowe związane z wykorzystaniem w instalacjach sygnalizatorów akustycznych i optycznych oraz nowe zalecenia dotyczące systemów monitoringu pożarowego. Duże zainteresowanie wzbudziło przedstawienie konsekwencji wejścia w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011, regulującego zasady wprowadzania na rynek wyrobów budowlanych. Przedstawiono także możliwości stosowania niecertyfikowanych urządzeń w instalacjach sygnalizacji pożarowej.

Uczestnicy Warsztatów wysłuchali następujących referatów:
Czy istnieje możliwość instalowania sygnalizatorów optycznych/akustycznych na liniach dozorowych central sygnalizacji pożarowej? (Jerzy Ciszewski – ITB, Warszawa);
Koncepcje ochrony wybranych obiektów w trudnych warunkach środowiskowych – oddziaływanie środowiska pracy na instalację (Janusz Sawicki – ITB, Warszawa);
Aspekty praktyczne oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych wyrobów służących do ochrony przeciwpożarowej wg CPR (Tomasz Kiełbasa – CNBOP PIB, Józefów);
Zasady stosowania w instalacjach sygnalizacji pożarowej urządzeń niecertyfikowanych (Paweł Stępień – CNBOP PIB, Józefów);
Wymagania techniczne dla systemów sygnalizacji pożarowej i transmisji alarmów (Piotr Wojtaszewski – KG PSP, Warszawa).

Inżynierowie wsparcia technicznego Polon-Alfa wygłosili referaty, które wzbudziły ogromne zainteresowanie:
System sygnalizacji pożarowej POLON 6000 – centrale o architekturze rozproszonej (Mariusz Radoszewski);
Projektowanie instalacji w oparciu o system POLON 6000 – współpraca z innymi systemami (Krzysztof Marchlewski).

Tradycyjnie zaprezentowane zostały nowości wprowadzane na rynek, a wśród nich m.in.:
1. System POLON 6000, wykorzystujący centrale o architekturze rozproszonej, który został specjalnie zaprojektowany do ochrony dużych obiektów, złożonych lub rozproszonych na rozległym terenie, z dużą liczbą współdziałających urządzeń automatyki pożarowej (czyli ze złożonymi scenariuszami zdarzeń), tzw. inteligentnych budynków, dużych zakładów przemysłowych itp. Centrala POLON 6000 może pracować z nowymi elementami liniowymi szeregu 6000, jak i z elementami szeregu 4000.
2. Wielosensorowa czujka DTC-6046. Jest to czujka pożarowa z detektorami dymu, ciepła i tlenku węgla, która jest najbardziej zawansowanym urządzeniem spośród nowych czujek wprowadzanych do oferty firmy Polon-Alfa. Czujka jest przeznaczona do stosowania w ramach systemów POLON 4000 i POLON 6000.
3. Czujka ciepła TUN-6046, pracująca w systemie POLON 6000, z nowymi funkcjami, które umożliwiają m.in. określenie jej lokalizacji na pętli dozorowej.
4. Elementy kontrolno-sterujące serii EKS-6000, które umożliwiają synchronizowane i grupowane przełączanie wyjść, impulsowe działanie i ustawianie bezpiecznej pozycji przekaźników i trzystanową kontrolę wejść. Dodatkowo elementy te są programowane w całkowicie zmieniony sposób, który umożliwia elastyczne powiązania scenariuszy pożarowych.
5. Rodzina sygnalizatorów akustycznych SAW-6000 – adresowalnych i konwencjonalnych, tonowych i z możliwością rozgłaszania zaprogramowanych komunikatów głosowych.
6. Trójpasmowa czujka płomienia PPW-40REx – w obudowie przeciwwybuchowej, przeznaczona do zastosowania w obiektach przemysłowych, w miejscach zagrożonych wybuchem.
7. Konwerter CM-180-29, dzięki któremu można włączyć system POLON do wszystkich systemów zarządzających, w których stosuje się protokół ModBUS.
8. Przyciski przewietrzania PP-61/62, włączane do central sterujących UCS 6000, które stanowią rozszerzenie oferty Polon-Alfa.

Przedstawiono także platformę integrującą VENO firmy AAT Holding, łączącą w ramach zintegrowanego systemu nadzoru obiektu instalacje sygnalizacji pożarowej, sygnalizacji włamaniowej, telewizji i kontroli dostępu.

Dla wszystkich uczestników przygotowano ponad stustronicowe wydawnictwo zawierające wszystkie referaty wygłoszone podczas warsztatów.

Dużą dawkę wiedzy, czyli coś dla ducha, trzeba było jakoś zrównoważyć, więc było też i coś dla ciała. Pierwszego wieczoru, podczas uroczystej kolacji, goście mogli wsłuchać się w przyjemne dźwięki jazzu tradycyjnego w wykonaniu zespołu The Warsaw Dixielanders. Popołudnie drugiego dnia upłynęło na rywalizacji polegającej na… budowaniu pieca, wypiekaniu w nim własnoręcznie przygotowanej pizzy i przygotowaniu lodowej rzeźby. Kreatywność uczestników konkursu przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Pyszna pizza, która w mgnieniu oka znikała w ustach reszty uczestników, fantazyjne figury lodowe przygotowane z pełną ofiarnością – to wszystko stanowiło ciekawą formę odreagowania po przedpołudniowych wykładach. W międzyczasie uczestnicy zabawy mogli podziwiać mistrza świata w rzeźbieniu w lodzie, który wyczarował dla wszystkich podziwiających jego umiejętności i fantazję bajkową postać.

Chociaż w całej Polsce było pochmurno, a w niedalekiej okolicy padał deszcz, nad Magellanem świeciło piękne słońce, sprzyjające zarówno pogłębianiu wiedzy, jak i integracji uczestników.

Firma Polon-Alfa serdecznie dziękuje za przybycie na XXI Ogólnopolskie Warsztaty SAP 2013 wszystkim zaproszonym gościom, wykładowcom oraz uczestnikom.

DSC_0002_500



Poniżej rozmowy z kilkoma z uczestników warsztatów.

Jak podoba się Panu na naszych warsztatach?
Gość 1: Jestem na Państwa warsztatach już kolejny rok z rzędu. Cenię sobie wykłady specjalistów. Nie bez znaczenia są oczywiście również konsultacje i rozmowy w kuluarach.
Który z wykładów najbardziej Pana zainteresował?
Bardzo zaciekawiły mnie informacje na temat nowego systemu, jego zastosowań w obiekcie. Czekam z niecierpliwością, aż będzie można go kupić i zainstalować.
POLON 6000 jest już w certyfikacji. Przewidujemy, że w drugim kwartale przyszłego roku centrale będą dostępne.
Bardzo podoba mi się, że system POLON 6000 będzie kompatybilny z POLON 4000. Jest to moim zdaniem problem przy wielu inwestycjach, gdy obiekt jest zabezpieczony przez konkurencję, a co kilka lat wprowadzany jest nowy system i stare elementy już po prostu nie pasują. Zresztą z przykrością muszę stwierdzić, że w przypadku starszych central Polon-Alfa jest podobnie, np. linii dozorowych ALFA 3800 nie można przepiąć bezpośrednio do nowszych central POLON 4000.
W systemie ALFA 3800 adresowalne były gniazda czujek, do tego z przełącznikami. W przypadku central POLON 4000 komunikacja z czujkami jest cyfrowa. Zresztą nie tylko czujki mogą komunikować się z centralą – centrala może komunikować się z czujkami, zmieniać ich konfigurację czy odpytywać je w celu sprawdzenia stanu układu pomiarowego.
Racja, jednak nie raz spotkałem się z tym, że przy rozbudowie obiektu trzeba było wymienić centralę POLON 4200 na POLON 4900, więc trzeba było wymienić również czujki, bo zainstalowane były czujki szeregu 4043.
Czujki szeregu 4043 nie są przewidziane do pracy z centralą POLON 4900, ze względu na ich prostszą konstrukcję i uboższy zestaw funkcji.
Już od wielu lat wykorzystuję Państwa centrale w projektach systemów sygnalizacji pożaru. Po pierwsze dlatego, że są wysokiej jakości, po drugie – konstrukcja i łączenie elementów jest dobrze przemyślane, po trzecie – jestem dumny z tego, że centrale polskiej firmy mogą konkurować jak równy z równym z centralami zachodnich producentów. Niemniej jest parę mankamentów, które można by było poprawić w centralach następnych generacji. Na przykład warto byłoby zadbać o więcej miejsca między łączówkami, bo w takich centralach jak IGNIS 1520M jest go zdecydowanie za mało, by wygodnie przyłączać do centrali elementy systemu. Daje się to we znaki zwłaszcza wtedy, gdy trzeba wymienić jakieś elementy lub odłączyć pojedyncze przewody w obiekcie, w którym system działa już od pewnego czasu i wszystkie elementy są już przyłączone.
Przekażę te informacje konstruktorom. Na pewno uwzględnią je przy projektowaniu kolejnych urządzeń.
Wracając do warsztatów, bardzo podoba mi się występ zespołu jazzowego. To świetny pomysł. Kupiłem nawet płytę.

Jak ocenia Pan merytoryczną stronę warsztatów?
Gość 2 (instalator z Wielkopolski): Będąc uczestnikiem spotkania już po raz kolejny, mogę z całym przekonaniem stwierdzić, że poziom merytoryczny zawsze był i jest bardzo wysoki. Myślę, że zasługą jest poruszanie innej, specyficznej tematyki w każdej kolejnej edycji. Obecność odpowiednio dobranych ekspertów umożliwia omówienie wielu problemów pojawiających się zarówno podczas instalacji, jak i w procesie projektowania systemów przeciwpożarowych.
Co mógłby Pan powiedzieć o zapowiadanych nowościach firmy Polon-Alfa?
Prezentacja zupełnie nowego systemu pożarowego wywarła duże wrażenie. Nowy system stanowi bardzo duży krok do przodu. Ma duże możliwości, a jego konfiguracja jest elastyczna. Wprowadzenie go można uznać za działanie podobne do wymiany generacji TELSAP na POLON 4000 kilka lat temu.
A sama organizacja imprezy?
Organizacja warsztatów, obsługa, wsparcie organizatorów, branie przez nich pod uwagę sugestii – to wszystko jest bez zarzutu.

Co powoduje, że co roku przyjeżdża Pan na warsztaty SAP organizowane przez firmę Polon-Alfa?
Gość 3:
Regularnie, od kilkunastu lat przyjeżdżam na warsztaty w celu wysłuchania wykładów prowadzonych przez ekspertów z różnych dziedzin związanych z wykrywaniem i sygnalizacją pożaru. Na warsztaty przyciąga mnie także możliwość zawarcia nowych znajomości i poznania najznamienitszych osobistości z branży systemów sygnalizacji pożarowej.
Jak ocenia Pan część wykładową warsztatów SAP 2013?
Część merytoryczną, jak co roku, oceniam bardzo wysoko. Eksperci poruszyli interesujące i aktualne tematy związane z systemami sygnalizacji pożarowej.
Który wykład był dla Pana najciekawszy?
Bardzo zainteresował mnie wykład pana Janusza Sawickiego na temat specjalistycznych zabezpieczeń stosowanych w przemyśle. Szczególnie przydatne dla mnie były przykłady zastosowania liniowych czujek ciepła i systemów zasysających w instalacjach przemysłowych.
Jak ocenia Pan wystawę urządzeń?
Ciekawie zapowiada się nowy system POLON 6000. Rozwiązanie, które Polon-Alfa proponuje, jest bardzo innowacyjne i jako projektant mogę powiedzieć, że nie mogę doczekać się wprowadzenia systemu do sprzedaży. Bardzo cieszy mnie fakt, że polski producent jest w stanie skutecznie konkurować z potężnymi europejskimi koncernami. Zawsze staram się uwzględniać w projektach polskie produkty i promować polski przemysł, zwłaszcza wówczas, gdy te polskie produkty przewyższają jakością urządzenia zagraniczne.
Czy zwrócił Pan uwagę na coś jeszcze podczas wystawy urządzeń?
Podobał mi się nowy program wizualizacji VENO współpracujący z waszą centralą. Program ten jest ciekawy, bo może zintegrować ze sobą na jednym panelu system pożarowy, system włamaniowy, telewizję dozorową i systemy kontroli dostępu. Bardzo podobała mi się funkcja automatycznego kierowania kamery w stronę wystąpienia alarmu pożarowego.
Co sądzi Pan o nowych sygnalizatorach tonowo-głosowych zaprezentowanych przez Polon-Alfa.
Sądzę, że sygnalizatory z możliwością transmisji komunikatów głosowych bez wątpienia znajdą swoje zastosowanie. Szczególnie w obiektach, w których nie jest wymagany system DSO, a ewakuacja ludzi musi być szybka. Głosowa informacja potwierdzająca, że to nie jakiś alarm włamaniowy, tylko prawdziwy alarm pożarowy, z całą pewnością usprawni ewakuację. Jeżeli zastosowane są klasyczne rozwiązania z sygnalizatorami tonowymi bez DSO, ludzie mogą nie wiedzieć, jak się zachować w przypadku alarmu pożarowego.
Jak ocenia Pan obecną ofertę firmy Polon-Alfa?
Jeśli ograniczone są możliwości instalowania okablowania w obiekcie, wówczas, pomimo możliwości wykorzystania czujek radiowych, pojawia się ograniczenie związane z ręcznymi ostrzegaczami. Właściwym posunięciem byłoby wprowadzenie przez Polon-Alfa właśnie radiowych ręcznych ostrzegaczy pożarowych w celu uzupełnienia istniejącego rozwiązania bezprzewodowego. Ponadto warto wprowadzić urządzenie, dzięki któremu dowolna czujka stanie się radiowa, a nie wyłącznie jeden typ.
Jesteśmy świeżo po prezentacji nowego systemu POLON 6000 i jego funkcji. Jak ocenia Pan jego możliwości?
Cieszy mnie rozszerzenie funkcjonalności w stosunku do systemów dotychczasowych i to, że producent wziął pod uwagę sugestie uczestników szkoleń. Chciałbym jednak dowiedzieć się, jak szybko będą realizowane te wysterowania grupowe.
Opóźnienia w przypadku wysterowań jednej grupy nie będą przekraczać pojedynczych milisekund, to jest też związane z nowym podejściem do systemu, co Pan o nim sądzi?
Bardzo ciekawie przedstawia się architektura nowego systemu. Na pewno sprawdzi się w rozległych instalacjach. Jak system będzie zachowywać się w przypadku uszkodzenia toru transmisji lub utraty łączności z węzłem master?
Połączenia będą realizowane w sposób redundantny, co jest szczególnie istotne w przypadku dużych obiektów.
Zatem może przy okazji prac nad nowym systemem można by uzupełnić jego możliwości o funkcję testowania całego systemu? Mam na myśli proste włączenie jednym przyciskiem bądź wybranie funkcji dostępnej tylko dla upoważnionego operatora po to, by centrala i elementy detekcyjne pracowały w trybie testowym i nie istniało ryzyko przypadkowego uruchomienia zabezpieczeń pożarowych.
Czy ma Pan jeszcze jakieś przemyślenia po wykładzie? Jak ocenia Pan nowy wygląd urządzeń?
Powinniście rozważyć zmianę wzornictwa w przypadku wskaźnika zadziałania. Architekci mają swoje wyobrażenia dotyczące wyglądu wnętrz i nie zawsze łatwo dopasować do tych wnętrz zabezpieczenia przeciwpożarowe.
Może Pan powiedzieć coś jeszcze na temat funkcji? Może jest jakaś opcja, na którą warto zwrócić uwagę?
Jeśli zestaw funkcji czujek będzie rozszerzany, może udałoby się wprowadzić pewne elementy związane z automatyką, na przykład moduły umożliwiające kontrolę wartości analogowych i przedstawianie tych wartości w centrali wraz z odpowiednią reakcją wyjść systemu, zależną od założonych poziomów wartości z kontrolowanych wejść. Tego typu właściwości umożliwiłyby rozszerzenie współpracy z automatyką budynku.

Bezpośr. inf. Polon-Alfa

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony