Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

XXIII Ogólnopolskie Warsztaty Sygnalizacja i Automatyka Pożarowa „SAP 2015” – podsumowanie

Printer Friendly and PDF

Warmia, przepiękna kraina opasana lasami i podzielona jeziorami. W jej sercu, pośród malowniczych krajobrazów, nad najdłuższym jeziorem w Polsce – Jeziorakiem, położona jest urocza Iława. To właśnie ona po raz drugi stała się sercem polskiej myśli technicznej związanej z szeroko rozumianą branżą zabezpieczeń. W dnia 10–12 września 2015 r. POLON-ALFA, największy polski producent systemów sygnalizacji pożarowej, zgromadził blisko trzystu specjalistów z tej dziedziny na dwudziestych trzecich już Ogólnopolskich Warsztatach Sygnalizacja i Automatyka Pożarowa „SAP 2015”.


Uroczystego otwarcia Warsztatów dokonał prezes firmy POLON-ALFA, Dariusz Nagański, dziękując wszystkim za tak liczne przybycie. Następnie przywitał i przedstawił gości oraz wykładowców, którzy przez dwa dni imprezy mieli dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami z wszystkimi uczestnikami. Tematyka tegorocznego spotkania  – systemy sygnalizacji i automatyki pożarowej a scenariusze rozwoju zdarzeń w czasie pożaru – była odpowiedzią na liczne prośby klientów.

Część merytoryczną pierwszego dnia Warsztatów rozpoczął wykład pt. Znaczenie scenariuszy rozwoju zdarzeń w czasie pożaru dla ochrony przeciwpożarowej obiektu, poprowadzony przez dyrektora Izby Rzeczoznawców Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa – Ryszarda Małolepszego. Wykład ten był kontynuacją ubiegłorocznej prezentacji i nawiązywał do zagadnień związanych z projektowaniem scenariuszy rozwoju zdarzeń w czasie pożaru, a szczególnie z zasadami doboru systemów zabezpieczeń w obiekcie i ich powiązaniem z przyjętym scenariuszem pożarowym, a także współdziałaniem systemów ochrony obiektu w warunkach pożaru. Autorytet i wiedza wykładowcy sprawiły, że sala wykładowa była wypełniona po brzegi.

Kolejny wykład pt. Przykłady realizacji scenariuszy rozwoju zdarzeń w oparciu o system POLON 6000 był poprowadzony przez inżynierów wsparcia technicznego POLON-ALFA – Krzysztofa Marchlewskiego oraz Mariusza Radoszewskiego. W swoim wystąpieniu przedstawili oni możliwości wykorzystania funkcji central systemu i sposoby realizacji przyjętych scenariuszy rozwoju zdarzeń w trakcie pożaru, podając przykłady działających instalacji wykorzystujących system sygnalizacji pożaru POLON 6000. Duże zainteresowanie uczestników wzbudziły filmy przedstawiające współdziałanie urządzeń automatyki pożarowej sterowanych przez centralę.

Dyskusja dotycząca obu wykładów przeniosła się na salę, w której firma POLON-ALFA przygotowała prezentację oferowanych obecnie na rynku urządzeń. Największym zainteresowaniem cieszyła się oczywiście jedyna na świecie centrala o architekturze rozproszonej, stanowiąca serce systemu POLON 6000.

Po intensywnej części merytorycznej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na uroczystą kolację, która rozpoczęła się przygotowaną przez organizatorów niespodzianką. Występ żeńskiego kwartetu smyczkowego Obsession okazał się strzałem w dziesiątkę. Okazuje się, że piękno muzyki granej na żywo jest niepowtarzalne i może mieć ona wiele znaczeń, zwłaszcza wówczas, gdy utwory wykonywane przez piękne i utalentowane artystki przeplatane są żartami, zarówno muzycznymi, jak i sytuacyjnymi. Występ rozgrzał męskie serca, a wykonawczynie zebrały gorące brawa. Nie obyło się oczywiście bez bisów. Gdy uczestnicy warsztatów skończyli konsumpcję, na scenę „wkroczyła” druga niespodzianka. Nikomu nie trzeba było przedstawiać powszechnie znanego oraz lubianego aktora i satyryka – Jerzego Kryszaka. Samo jego pojawienie się na scenie wywołało burzę oklasków. Gromkie brawa jeszcze wielokrotnie przeplatały jego występ i były one jak najbardziej zasłużone. Artysta wielokrotnie nawiązywał do różnego typu czujek pożarowych, zachwycał się możliwościami systemu POLON 6000. Obiektywnie należy stwierdzić, że pan Jerzy Kryszak przygotował się niezwykle skrupulatnie do tego występu i porwał nim całą publiczność. Głośne salwy śmiechu i oklaski bardzo często przerywały jego występ. Dalsza część wieczoru upłynęła na konsultacjach i integracji uczestników warsztatów SAP 2015.

Drugiego dnia, tuż po śniadaniu, poranna sesja wykładowa przyciągnęła tłumy słuchaczy. I ponownie stało się to za sprawą wykładowców-ekspertów.

Pierwszy wykład pt. System monitoringu pożarowego w kraju – analiza przyczyn powstawania pożarów, poprowadzony przez Konrada Leszczuka z Biura Rozpoznawania Zagrożeń Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, dotyczył aktualnego stanu monitoringu pożarowego w kraju, analizy przyczyn powstawania rzeczywistych pożarów, rejestrowanych przez system monitoringu PSP, a także analizy przyczyn powstawania fałszywych alarmów i propozycji ich ograniczenia.

Grzegorz Mroczko z Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Pożarowej PIB w Józefowie wygłosił wykład zatytułowany Normy zharmonizowane dla systemów sygnalizacji pożarowej, opracowywane przez CEN/TC 72. Omówił proces powstawania norm zharmonizowanych dotyczących urządzeń tworzących systemy sygnalizacji pożarowej. Prace w tym zakresie prowadzi i koordynuje Komitet Techniczny TC 72 w ramach Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego CEN. Grzegorz Mroczko podał także informacje na temat aktualnie opracowywanych norm i przewidywanych terminów ich wprowadzenia, które będą miały duże znaczenie dla producentów urządzeń, a także dla projektantów i instalatorów systemów SAP.

Kolejny wykład, Wpływ organizacji alarmowania centrali sygnalizacji pożarowej na realizację scenariuszy rozwoju zdarzeń w czasie pożaru, został wygłoszony przez Jerzego Ciszewskiego z Instytutu Bezpieczeństwa Pożarowego NODEX w Warszawie. Wykładowca szczegółowo omówił powiązania między realizacją założonych scenariuszy zdarzeń w czasie pożaru w obiekcie a możliwymi sposobami organizacji alarmowania przez centralę sygnalizacji pożarowej. Na przykładach przedstawił możliwości wykorzystania poszczególnych wariantów alarmowania przez centralę, które umożliwiają realizację postulatów zawartych w scenariuszu pożarowym.

Wykład Mariusza Sobeckiego z SITP Koło w Legnicy zatytułowany Techniczne systemy zabezpieczeń w obiekcie a ewakuacja ludzi został poświęcony wpływowi zainstalowanych w obiekcie czynnych systemów zabezpieczeń na bezpieczeństwo przebywających w nim ludzi i ewakuację w przypadku zagrożenia pożarowego.

Sesję wykładową zakończył wykład Grzegorza Krajewskiego z Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie pt. Odbiory techniczne instalacji – metody oceny skuteczności działania systemów bezpieczeństwa pożarowego w obiekcie. Wykład ten dotyczył odbiorów instalacji w obiekcie, a zwłaszcza metody wykonywania testów rzeczywistego funkcjonowania i współdziałania systemów bezpieczeństwa, które realizują założony scenariusz zdarzeń.

Wykłady wywołały dyskusję na temat możliwości zastosowania nietypowych rozwiązań. Proszono o wskazówki i wytyczne, których należy przestrzegać, aby spełnić wymagania zawarte w normach i przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej. W ten sposób zakończyła się część merytoryczna XXIII Ogólnopolskich Warsztatów Sygnalizacja i Automatyka Pożarowa „SAP 2015”. Następnie wykonano pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników.

Popołudniowe zajęcia przeniosły się na tereny zielone położone nieopodal hotelu. Tradycją na Warsztatach stała się zabawa integracyjna dla wszystkich uczestników, która co roku stanowi nie lada wyzwanie. Tak było i tym razem. Pogrupowani w kilka zespołów konstruktorzy z zapałem zabrali się do wykonywania zadania, którym było... zbudowanie katapult! Po zakończeniu budowy miały one za zadanie miotać balony z wodą, najdalej jak to możliwe. Zespoły ochoczo rzuciły się w wir działań. Przerzynanie desek i pierwsze próby oddawania strzałów przeplatały się z równoległymi konkursami umożliwiającymi zespołom zdobycie dodatkowej amunicji. Po zakończeniu prac konstrukcyjnych wykonane machiny ustawiano na strzelnicy. Każdy strzał wzbudzał aplauz zgromadzonych, bo udało się przecież stworzyć działające urządzenie z kilku desek i sznurka. Pokazane w trakcie budowania katapult zdolności inżynierskie konstruktorów przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów, a końcowa walka na balony wypełnione wodą z pewnością na długo zapadnie w pamięć każdego z członków wszystkich walczących drużyn. Zwycięskie trzy drużyny zostały nagrodzone pamiątkowymi medalami i upominkami.

Wieczorem odbyła się kolacja, na której serwowano potrawy z grilla. Tak zakończył się drugi dzień XXIII Ogólnopolskich Warsztatów Sygnalizacja i Automatyka Pożarowa „SAP 2015”. Z pewnością zostaną one w pamięci uczestników jako niezwykle udane spotkanie w gronie fachowców i kolegów z branży zabezpieczeń pożarowych.

Wszystkim uczestnikom Warsztatów serdecznie dziękujemy za przybycie i aktywny udział, zarówno w części merytorycznej, jak i integracyjnej. Już dziś zapraszamy na XIV Ogólnopolskie Warsztaty Sygnalizacja i Automatyka Pożarowa „SAP 2016”.

Bezpośr. inf. POLON-ALFA

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony