Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Karta wielokrotnego zapisu

Printer Friendly and PDF

Karta wielokrotnego zapisu ICM135 Bezpieczne i funkcjonalne - takie są karty ISC80 i ICM135, które działają w technologii Mifare (karty bezdotykowe). Czy wiesz, że są one w stanie funkcjonować zarówno jako bilet komunikacji miejskiej, karnet na basen oraz być kartą biblioteczną? Ich producentem jest koreańsko-amerykańska firma IDTECK.

Standard kart pasywnych pozwala zapisywać na karcie do 1 KB danych. Dzięki temu, po zbliżeniu karty do czytnika, z prędkością 100 kbit/s (do 3 sekund) trafiają do niego kompletne i precyzyjne informacje na temat jej użytkownika. W komunikacji miejskiej system rozróżni na przykład, z jakich zniżek korzystamy oraz jaki jest okres ważności naszej karty. Znajdą się na niej również dane osobowe właściciela, numer systemowy i typ karty. Co istotne, na karcie można zapisywać, kasować, zmieniać różne informacje, np. posiadane przez nas ulgi, wypożyczone książki z miejskiej biblioteki itp.

Na jednej karcie możemy zapisać niemal wszystko, tym samym nie musimy nosić ze sobą mnóstwa dokumentów, typu legitymacja studencka, karta biblioteczna, bilet okresowy na komunikację miejską. Również pracodawcy mogą zapisywać na niej różne dane, dzięki czemu może być ona używana jako karta wejściowa.

Co więcej - karty pasywne ISC80 i ICM135 marki IDTECK mogą być również kartami płatniczymi, np. bankowymi lub talonami pieniężnymi do wykorzystania w danym sklepie. Połączenie aż tylu typu danych jest niezwykłym udogodnieniem, tak bardzo istotnym w naszym codziennym funkcjonowaniu.

Ważne jest również to, że karta Mifare nie potrzebuje dodatkowego źródła zasilania. Wbudowana w nią antena nie tylko odpowiada za transfer danych, ale dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej zapewnia też odpowiednią ilość energii.

Zaszyfrowany Mifare
Karty bezdotykowe ISC80 i ICM135 gwarantują duże bezpieczeństwo zapisanych na nich danych. Przechowywane informacje zabezpieczone są kluczami, natomiast proces komunikacji z urządzeniem czytającym podlega szyfrowaniu. Dzięki temu niemożliwe jest odczytanie i zmiana danych przez inne, niż legalnie skonfigurowane urządzenie. Informacje mogą być przechowywane na karcie przez okres do 10 lat i być wielokrotnie zmieniane.

Bardzo ważna jest również funkcja antykolizyjności. Pozwala ona na poprawny odczyt także w sytuacji, gdy w zasięgu działania czytnika znajduje się więcej kart. Cechę tę powinni docenić administratorzy obiektów sportowych, gdy przed bramą znajduje się duża ilość kibiców zaopatrzonych w karty. Czytnik bez problemu zweryfikuje nawet tak duży strumień informacji.

Ogromną zaletą kart Mifare jest ich trwałość. Osiągnięto to dzięki bezdotykowemu sposobowi działania. Kartę wystarczy zbliżyć do czytnika, który natychmiast pobierze potrzebne do weryfikacji dane. Stosowanie wcześniej na kartach wyłącznie paska magnetycznego, zmuszał użytkownika do przeciągania jej przez czytnik. Wielokrotnie powtarzana czynność powodowała przetarcie i uszkodzenie paska, a w konsekwencji konieczność wymiany kart.

Personalizacja
Jednym ze sposobów personalizacji karty jest nadrukowanie na nią zdjęcia użytkownika. Ta opcja może okazać się przydatna zwłaszcza w przypadku zgubienia lub kradzieży karty. Wyraźne oznakowanie zapobiegnie wykorzystaniu jej przez niepowołane osoby. Do naniesienia zdjęcia najczęściej wykorzystywana jest drukarka termosublimacyjna. Dzięki temu aplikacja będzie odporna na wilgoć i przetarcia.

Bardziej zaawansowaną metodą identyfikacji karty jest połączenie jej z zestawem FGR006, który zapewnia biometryczne rozpoznanie użytkownika. W takim wypadku nie wystarczy zbliżenie karty do czytnika. Aby pomyślnie przejść weryfikację, rozpoznaniu muszą być poddane także linie papilarne posiadacza karty.

Producent - firma IDTECK - nie odszedł również od klasycznych metod zabezpieczenia kart przed nieuprawnionym wykorzystaniem. Bardzo często ostatnim etapem weryfikacji jest wpisanie kodu PIN.

Karta miniaturka
Dla osób praktycznych IDTECK przygotował małą kartę w kształcie koła (ICM 135). Ma ona formę naklejki, którą można przykleić np. do telefonu komórkowego. Zaoszczędzi to nam wielu problemów z poszukiwaniem jej pośród innych kart oraz pomoże zapominalskim, którzy często zostawiają kartę w domu.

Wyłącznym dystrybutorem kart Mifare IDETCK w Polsce jest firma IPP, wchodząca w skład Grupy T4B. 

Bezpośr. inf. T4B 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony