Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Nowa odsłona systemu kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy – bibinet

Printer Friendly and PDF

logoPolski producent urządzeń elektronicznych – firma MicroMade – wprowadza na rynek nowe urządzenia, które całkowicie zmieniają oblicze systemów kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy: bibinet.

Sercem nowej wersji systemu jest kontroler bibi-K25, którego elastyczność pozwala na spełnienie wymagań stawianych przed systemem kontroli dostępu.
Kontroler bibi-K25 jest zamknięty w małej, wygodnej w montażu obudowie z uchwytami do szyny DIN. Pomimo że kontroler ma tylko dwa wyjścia przekaźnikowe, w rzeczywistości potrafi obsłużyć osiem przejść. Jest to możliwe dzięki urządzeniom dołączanym do magistrali bibi-BUS zgodnej ze standardem RS485. Magistrala ta pozwala na szybkie przesłanie informacji z czytników do kontrolera oraz na odesłanie rozkazów sterowania przejściami do oddalonych modułów wykonawczych.
Do magistrali bibi-BUS można obecnie dołączyć następujące urządzenia:

  • czytniki kart zbliżeniowych R50 odporne na warunki atmosferyczne,
  • czytniki kart z kolorowym ekranem dotykowym R52 przeznaczone do pracy w systemie ewidencji czasu pracy,
  • terminale T50, czyli odporne na warunki atmosferyczne czytniki z wejściami kontrolnymi oraz z wyjściem do sterowania ryglem,
  • moduły dodatkowych wejść/wyjść D51,
  • moduły sterowania windą D52,
  • moduły przeznaczone do obsługi czytników innych producentów (z interfejsami Wieganda, Data/Clock czy RS232),
  • wyświetlacze czasu systemowego W50.

f1

Urządzenia dołączone do magistrali bibi-BUS można ze sobą dowolnie wiązać, tworząc struktury logiczne, np. każdy z czytników może być powiązany z dowolnym z wyjść służących do obsługi rygli, zarówno w kontrolerze, jak i w module rozszerzającym. Dzięki takiej elastyczności jedno wyjście może być sterowane nawet przez cztery czytniki. Wszystkie te zależności między elementami, jak również ich konfigurację (jak np. rodzaje rejestrowanych zdarzeń, lokalna bądź globalna funkcja anti-passback) można zmieniać z poziomu kontrolera za pomocą przeglądarki internetowej lub programu zarządzającego systemem.

W jednym systemie może pracować wiele kontrolerów bibi-K25 dołączonych do serwerów programu bibi przez sieć Ethernet. Może to być zarówno sieć lokalna, jak i publiczny Internet. Dzięki temu system kontroli dostępu bibinet może objąć swym zasięgiem praktycznie dowolny obszar.

Doskonałym rozszerzeniem systemu są rejestratory czasu pracy z kolorowym ekranem dotykowym bibi-C25, które na tegorocznych Międzynarodowych Targach Zabezpieczeń Securex 2014 otrzymały dwa złote medale: Złoty Medal MTP (ocena komisji konkursowej) i Złoty Medal MTP – wybór konsumentów.

Wymienione powyżej urządzenia współpracują z kartami Mifare pracującymi na częstotliwości 13,56 MHz. Do kontrolera bibi-K25 można także podłączać modele oznaczone symbolami R40, T40 itd., odczytujące karty Unique, EM4102 i EM4200 pracujące na częstotliwości 125 kHz.

Jednym z najistotniejszych kryteriów oceny systemu kontroli dostępu jest bezpieczeństwo przekazywanych danych. Nowe urządzenia MicroMade oferują w tym zakresie bardzo wysoki poziom zabezpieczeń. Zarówno transmisja danych do komputera poprzez sieć Ethernet, jak i transmisja po szynie bibi-BUS wykorzystują technologię elektronicznego podpisu i szyfrowania. Jako standard przyjęto podpis CMAC i algorytm szyfrowania AES128 z kluczami sesji generowanymi dla każdego połączenia. Dla każdej instalacji generowane są indywidualne klucze szyfrujące.

W czasach, gdy coraz więcej telefonów ma funkcję NFC, używanie kart Mifare Classic nie zapewnia właściwego poziomu bezpieczeństwa. Dlatego w systemie bibinet wdrożono obsługę kart Mifare Ultralight C, Mifare Plus oraz Mifare DESFire, w pełni wykorzystując ich zabezpieczenia. Dane na kartach są dostępne po obustronnej autoryzacji opartej na algorytmie DES3 lub AES128 i przesyłane pomiędzy kartą a czytnikiem w postaci niejawnej.

Oferta urządzeń bazująca na kontrolerze bibi-K25 daje wiele nowych możliwości w projektowaniu systemów kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy. Znacznie obniża koszty budowy, szczególnie w przypadku większych instalacji w biurowcach, hotelach, domach akademickich, pensjonatach itp.

Firma MicroMade ma również w ofercie specjalne wersje kontrolerów i rejestratorów przeznaczone dla producentów oprogramowania zarządzającego budynkami i hotelami oraz służące do obsługi firm, ze szczególnym uwzględnieniem programu kadrowo-płacowego itp.
Więcej informacji na stronie www.micromade.pl.

Bezpośr. inf. MicroMade

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony