Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

FiberLR – światłowodowy system ochrony obwodowej

Printer Friendly and PDF

Zbar-logo_170FiberLR to najnowszy produkt firmy Senstar przeznaczony do zabezpieczenia płotów i ogrodzeń.

 

 

Zbar_Fot.2_500

Fot. Światłowodowy system ochrony ogrodzeń FiberLR, dla dużych obiektów, na całym świecie

Stanowi nową jakość wśród systemów wykrywających próby forsowania ogrodzeń o metalowej konstrukcji. Pojedynczą pętlą światłowodu można zabezpieczyć obiekty o obwodzie do 30 km, z zachowaniem możliwości dokładnej lokalizacji wtargnięcia (z dokładnością do 8 m) i tworzenia wielu stref detekcji (do 30 stref na jeden kilometr systemu). Parametry detekcji określane są dwustopniowo – globalnie dla całego odcinka światłowodu, a następnie indywidualnie, dla każdej ze zdefiniowanych przez użytkownika stref.

FiberLR jest całkowicie pasywny i tym samym niewrażliwy na bliskie wyładowania atmosferyczne. Jest pozbawiony jakichkolwiek elementów elektrycznych znajdujących się na zewnątrz budynku, dzięki czemu jest szczególnie polecany jako bezpieczny system dla środowiska zagrożonego pożarem czy wybuchem.

Z jednej i z drugiej strony pętli sensora światłowodowego są wysyłane impulsy światła laserowego. W miejscu gdzie sensor ulega odkształceniu (na skutek drgań, ugięć czy nacisków), impuls laserowy ulega pewnemu zaburzeniu (fachowo nazywamy to rozpraszaniem Rayleigha). Wówczas część światła jest odbijana i wraca z powrotem do miejsca, z którego zostało wysłane. To właśnie sygnały laserowe wysłane z obu końców pętli wyróżniają system FiberLR od innych tego typu i powodują, że nawet przecięcie światłowodu nie wywoła (w przeciwieństwie do systemów zasilających pętlę jednostronnie) wyłączenia z aktywnej ochrony jakiegokolwiek fragmentu systemu.

Zbar_Fot.-1.-FiberLR---system-nowej-generacji_500

Fot. FiberLR – system nowej generacji

Obróbka sygnałów w systemie FiberLR polega na analizie widma rozproszonej wiązki zwrotnej. Analizowane są częstotliwości, amplituda i czas pomiędzy wysłaniem impulsu a powrotem wiązki rozproszonej. Szczegółowe algorytmy stanowią tajemnicę producenta, jednak dla użytkownika najważniejsze są efekty końcowe, takie jak: dokładna (do ośmiu metrów) lokalizacja próby wtargnięcia, wykrywanie i lokalizowanie wielu prób jednoczesnego forsowania ogrodzenia, czy eliminacja przypadkowych alarmów powodowanych przez zjawiska atmosferyczne, przypadkowe uderzenia w ogrodzenie etc.

Nie ma też potrzeby rozprowadzania jakiegokolwiek dodatkowego okablowania strukturalnego przy instalacji FiberLR. Charakteryzuje się on prostotą montażu oraz niskimi kosztami utrzymania. Z testów przeprowadzonych przez producenta wynika, że prawdopodobieństwo wykrycia wtargnięcia niepożądanego intruza w przypadku systemu FiberLR wynosi 95%, a liczba fałszywych alarmów poniżej jednego na km/miesiąc, natomiast przypadkowe alarmy zostały maksymalnie ograniczone dzięki dokładnej kalibracji systemu i algorytmom przetwarzania sygnałów. Podstawowe zastosowanie systemu FiberLR to zabezpieczenie przed sforsowaniem ogrodzeń z siatki plecionej lub innych o konstrukcji metalowej. Ogrodzenie o maksymalnej wysokości trzech metrów może być zabezpieczone pojedynczą nitką sensora, co znacznie ogranicza koszt materiałów. Ponadto istnieje możliwość zabezpieczania bram i furtek uchylnych.

Więcej informacji na temat FiberLR można uzyskać w firmie ZBAR, www.zbar.com.pl.

Bezpośr. inf. Karolina Zasada
ZBAR

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony