Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Jak wybrać centralę alarmową?

Printer Friendly and PDF

Sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa w budynku jest wiele, jednak najbardziej profesjonalnym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiednio dobranego i skonfigurowanego systemu alarmowego. Jest to jednak zadanie niełatwe – wybór central alarmowych jest duży, a wachlarz oferowanych przez nie funkcji naprawdę szeroki. Jak w tym morzu możliwości odnaleźć optymalne rozwiązanie?

W pierwszej kolejności konieczne jest rozpoznanie rodzajów zagrożeń, na jakie narażony jest chroniony obiekt, a także oszacowanie rozmiaru i zaawansowania planowanego systemu. Wymaga to ustalenia liczby chronionych punktów, czyli miejsc, w których należy zainstalować elementy systemu. W ten sposób dowiemy się, ile wejść i wyjść musi mieć centrala alarmowa, by mogła obsługiwać wszystkie potrzebne urządzenia. Należy przy tym pamiętać, że mogą się one różnić funkcjami, np. wykrywać zagrożenia i informować o nich, a także zarządzać całym systemem lub nadzorować jego pracę. Centrala alarmowa może również sterować pracą urządzeń, których zadania nie wiążą się bezpośrednio z sygnalizacją włamania i napadu, np. wykrywających zalanie wodą, sygnalizujących przekroczenie progowego stężenia niebezpiecznego gazu lub umożliwiających pomiar temperatury. Centrala umożliwia bowiem wykonywanie różnego rodzaju zadań automatyki domowej oraz zastosowanie elementów kontroli dostępu.

Fot. 1. Moduł MICRA zapewnia prosty i szybki montaż, łatwą konfigurację i intuicyjną obsługę – również dzięki dedykowanej aplikacji mobilnej MICRA CONTROL

Drugą ważną kwestią przy planowaniu instalacji alarmowej jest poznanie zwyczajów osób korzystających codziennie z chronionego obiektu. Należy więc dowiedzieć się, ilu użytkowników będzie obsługiwało system i jaki jest zakres ich uprawnień oraz ograniczeń dotyczących dostępu do informacji o samym systemie, wpływania na jego działanie, a także fizycznego dostępu do poszczególnych pomieszczeń lub stref. Uwzględnienie potrzeb i planu dnia użytkowników umożliwi prawidłowe ocenienie wymogów dotyczących personalizacji ustawień systemu, a także zakresu jego konfiguracji. Cały system powinien być stworzony tak, by stanowił jak największą pomoc i ułatwienie dla osób z niego korzystających.

Kolejnym istotnym zagadnieniem dotyczącym instalacji alarmowej jest komunikacja z odbiorcami informacji. Do komunikowania się można wykorzystać Ethernet, GSM/GPRS lub PSTN. Umożliwia to m.in. wygodne powiadamianie użytkowników poprzez wysyłanie wiadomości SMS, e-maili, powiadomień PUSH czy komunikatów głosowych, skuteczne przekazywanie informacji do agencji ochrony, jak również zdalną konfigurację i zarządzanie inteligentnym systemem alarmowym za pomocą dedykowanych programów oraz aplikacji mobilnych.

Jak widać, zadania realizowane przez centralę alarmową mogą być rozmaite. Zobaczmy więc na przykładach, jak może wyglądać praca systemu alarmowego w zależności od typu centrali, za pomocą której została stworzona dana instalacja.

Fot. 2. Centrala alarmowa VERSA Plus to elastyczne i wszechstronne rozwiązanie zapewniające wielotorową komunikację

Podstawowa ochrona dla niewielkich obiektów

W niewielkich obiektach, takich jak garaże, osiedlowe sklepy czy prywatne gabinety lekarskie, świetnie sprawdzi się system alarmowy wykorzystujący moduł alarmowy MICRA. Może on obsłużyć do ośmiu czujek bezprzewodowych i pięciu urządzeń przewodowych, a wbudowany komunikator GSM/GPRS umożliwia wysyłanie poleceń i otrzymywanie powiadomień w formie wiadomości SMS. Zdalne sterowanie elementami systemu oferuje także aplikacja MICRA CONTROL, umożliwiająca na przykład włączenie świateł w domku letniskowym w celu zasymulowania obecności lub uruchomienie w chłodne poranki ogrzewania w kiosku, zanim jeszcze sprzedawca do niego dotrze.

MICRA może być zastosowana także jako moduł komunikacyjny. W takiej konfiguracji możliwe jest skorzystanie z analogowych wejść, do których można przyłączyć sensory mierzące wartość zadanego parametru, np. obrotów lub temperatury. Dzięki temu MICRA umożliwia wykonywanie prostych zadań związanych z automatyką, takich jak monitorowanie pracy przepompowni ścieków, poziomu wody w przydomowym stawie czy też temperatury w szklarni na działce.

Wszechstronna ochrona dla średnich obiektów

Specjalnie dla obiektów średniej wielkości powstały centrale alarmowe z serii VERSA, a wśród nich najnowsza – VERSA Plus. Jest to jedyne rozwiązanie na rynku, które łączy w sobie funkcje dostępne do tej pory wyłącznie w przypadku zastosowania kilku odrębnych urządzeń. VERSA Plus oferuje komunikację aż trzema kanałami (ethernetowym, GSM/GPRS, PSTN), a także zapewnia skuteczne przekazywanie informacji, wygodne programowanie, monitorowanie, powiadamianie poprzez wysyłanie e-maili i powiadomień PUSH oraz sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej VERSA CONTROL.

Centrala VERSA Plus umożliwia stworzenie systemu przewodowego, bezprzewodowego lub hybrydowego, który łączy w sobie obie te formy instalacji. Tak duża elastyczność umożliwia zastosowanie tej centrali nie tylko w nowo powstających mieszkaniach, lecz także w budynkach, w których nie można stworzyć nowej instalacji przewodowej, np. w kościołach, zabytkowych budowlach czy też w mieszkaniach wykończonych „pod klucz”.

Fot. 3. Centrale alarmowe z rodziny INTEGRA oferują wygodne sterowanie inteligentnym systemem alarmowym – zarówno lokalne, jak i zdalne dzięki specjalistycznej aplikacji mobilnej MobileKPD-2 Pro

Pełna ochrona dla dużych obiektów

W dużych i złożonych obiektach, takich jak firmowe biurowce, banki czy nawet duże domy, potrzebne są rozwiązania bardziej zaawansowane i wielofunkcyjne – takie jak centrale z rodziny INTEGRA. Mogą one obsługiwać nawet do 256 wejść i 256 wyjść, do których można podłączyć rozmaite urządzenia – od elementów systemu sygnalizacji włamania i napadu po urządzenia do sterowania systemem automatyki budynku oraz kontroli dostępu. Dzięki temu w budynku firmy zatrudniającej kilkaset osób może funkcjonować system wykorzystujący jedną centralę, który będzie równocześnie zabezpieczać obiekt przed włamaniem, zalaniem czy zadymieniem, powiadamiać o naruszeniach, weryfikować uprawnienia użytkowników do wstępu do poszczególnych pomieszczeń, a także sterować oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją itp.

Całym systemem bazującym na centrali z rodziny INTEGRA można zarządzać nie tylko stacjonarnie, za pomocą różnych manipulatorów, ale także zdalnie, korzystając z aplikacji mobilnej MobileKPD-2 Pro lub programu GUARDX. Ponadto taka instalacja umożliwia przyłączenie magistrali KNX i w efekcie współdziałanie z systemami automatyki budynkowej. Ostateczny kształt i zakres możliwości systemu, którego sercem jest centrala INTEGRA, zależy wyłącznie od wymagań chronionego obiektu i wyobraźni projektanta.

SATEL

 

Zabezpieczenia 5/2015

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony