Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Wielowiązkowe bariery podczerwieni REDNET

Printer Friendly and PDF

Obecne na naszym rynku 16-wiązkowe bariery Rednet stanowią wyjątkowo interesujące rozwiązanie dla ochrony obwodowej. O wyjątkowości tego rozwiązania stanowi duża liczba wiązek tworząca gęstą sieć o wysokości 175 cm, zoptymalizowaną do tego typu ochrony. Zastosowanie takiej koncepcji w systemie ułatwia projektowanie i wykonanie niezwykle skutecznej i bezpiecznej instalacji ochrony obwodowej.

Firma Optex, znana ze swoich wysokiej jakości produktów z zakresu zabezpieczania chronionych obszarów, posiada w swojej ofercie urządzenia, które powstały dzięki nowatorskiemu podejściu do wielu zagadnień detekcji. Znane w branży zabezpieczeń bariery AX czy czujki zewnętrzne serii VX i BX cieszą się renomą wśród instalatorów i użytkowników. Czujka Rednet to produkt bardzo specyficzny, adresowany do klientów o bardzo wyszukanych wymaganiach dotyczących poziomu bezpieczeństwa systemu ochrony obwodowej.

Urządzenia zostały zaprojektowane do pracy w obudowach kolumnowych (typu wieża) o wysokości 175 cm. Jest to typowa wielkość dla zabezpieczeń obwodowych instalowanych w słupkach. Co prawda rekord świata w skoku wzwyż wynosi 2,45 m (Javier Sotomayor, Kuba), ale tak wysoko skacze jedynie kilku ludzi na świecie i jest mało prawdopodobne, aby chcieli oni przeskakiwać zabezpieczenia chronionych obiektów. Tym, co wyróżnia czujkę Rednet na tle rozwiązań konkurencyjnych, jest aż 16 wiązek pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem tworzących sieć, jak na Rys. 1. Dzięki temu niemal każdy obiekt przemieszczający się pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem zostanie wykryty. Algorytm aktywujący stan alarmowy analizuje zarejestrowane przecięcia wiązek. Wielokryteriowe przetwarzanie informacji - ważna jest zarówno liczba przeciętych wiązek, jak i ich rozmieszczenie oraz czas przecięcia - pozwala na stosunkowo dokładne oszacowanie wielkości obiektu oraz prędkości jego przemieszczania. Jeśli obserwowany obiekt spełnia kryteria związane z ruchem człowieka, urządzenie inicjuje stan alarmowy.

 
 
Rys. 1. Rozmieszczenie wiązek podczerwieni w czujce REDNET
 

Kolejną wyjątkową cechą tego systemu detekcji, wyróżniającą go spośród innych dostępnych na rynku jest fakt, że analizie poddane są wszystkie wiązki pomiędzy częścią nadawczą i odbiorczą urządzenia. W przypadku innych systemów, zazwyczaj mamy do czynienia z zestawem dwóch albo, trzech urządzeń, które zabezpieczają pas o wysokości 30-40 cm, nie współpracując ze sobą. Można wyobrazić sobie sytuację (jak na Rys. 2), w której intruz spowoduje przecięcie dwóch wiązek, ale nie zostanie wykryty. Dzięki technologii detekcji zastosowanej w czujce Rednet taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

 
 Rys. 2. Przykład różnic w sposobie detekcji pomiędzy czuja REDNET a dwiema osobnymi czujkami pracującymi w trybie iloczynu logicznego dwu lub więcej wiązek
 

Geometria układów optycznych powoduje, że czujka może funkcjonować poprawnie w określonym zakresie odległości pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem. Soczewkowo-zwierciadlany układ optyczny głowicy roboczej posiada swoją określoną strefę rozproszenia wiązki. Przeciwległa część czujki musi cała znajdować się w tej strefie rozproszenia. Ulokowanie jej bliżej lub dalej powodować będzie zakłócenia w pracy detektora w postaci fałszywych alarmów, ponieważ w takiej sytuacji nie będzie możliwe obieranie wszystkich 16 wiązek. Dlatego urządzenia Rednet proponowane są dla dedykowanych zakresów odległości w trzech wariantach: 10-25 m, 25-75 m oraz 75-150 m.

Poza wyszukanymi technologiami detekcji czujki Rednet mają szereg cech, które służą ułatwieniu pracy instalatora. Czujka jest dostarczana w pełni okablowana. Zestaw zawiera wszystkie elementy czujki oraz wszystkie akcesoria niezbędne do montażu w obudowie oraz do prawidłowego dostrojenia. W zestawie znajduje się między innymi zestaw płytek maskujących i tester dostrojenia. Dostrojenie czujki nie jest zadaniem prostym i wymaga od instalatora nieco wprawy i cierpliwości. Co prawda nadajnik i odbiornik posiadają tylko po cztery głowice robocze, a mechanizm regulujący ich położenie jest wyjątkowo prostej konstrukcji, lecz trudność polega głównie na konieczności uzyskania tej samej wysokiej jakości dostrojenia dla wszystkich 16 wiązek.

Kolejnym istotnym udogodnieniem są podgrzewacze zintegrowane w obudowie głowic roboczych. Instalator czy projektant nie musi pamiętać o tym, aby dodać te elementy do projektu. Poza tym czujkę wyposażono w wyjście sygnalizujące wyłączenie czujki na skutek działania czynników środowiskowych (np. szronu, mgły). Algorytmy analizujące natężenie promieniowania podczerwonego docierającego do odbiornika służą nie tylko do zmiany stopnia wzmocnienia odbieranych sygnałów - Automatyczna Regulacja Wzmocnienia (ang. AGC) - ale są również w stanie ocenić, czy spadek natężenia sygnału w odbiorniku związany jest ze zmianą warunków środowiskowych. Jeśli poziom odbieranego sygnału nie zapewnia już prawidłowej pracy bariery, aktywowane jest wyjście sabotażu środowiskowego. Gwoli przypomnienia, Rednet, jak wszystkie inne bariery firmy Optex, zachowuje pełną stabilność przy 99-procentowym blokowaniu wiązki, co jest bardzo wysokim osiągnięciem wobec tego typu urządzeń i świadczy o wyjątkowych walorach użytkowych opisywanych rozwiązań.

Do zastosowania z czujkami Rednet są dostępne dedykowane obudowy typu „wieża". Występują one w dwóch rodzajach: do montażu na ścianie (jednostronna) oraz wolnostojąca (dwustronna). Aby zmontować gotowe do pracy urządzenie, wystarczy zainstalować w wybranej obudowie okablowane już moduły czujki.

Podsumowując, czujki Rednet oferują niezwykle wysoki stopień ochrony dzięki wielu czynnikom, m.in. dużej liczbie wiązek o wyjątkowym ułożeniu oraz zaawansowanym funkcjom i algorytmom zapewniającym wysoką jakość detekcji i odporność na fałszywe alarmy. Uzupełnione o udogodnienia ułatwiające zastosowanie barier w aplikacjach wymagających ochrony obwodowej o dużej wysokości, stanowią interesującą alternatywę dla standardowych rozwiązań w tym zakresie. Instalator nie musi martwić się o dobór odpowiedniej liczby czujników i akcesoriów (podgrzewaczy, termostatów itp.) oraz zmontowanie tych wszystkich elementów w jedną całość. Wybierając Rednet instalator otrzymuje produkt kompletny, który po zamontowaniu w jednej z dwóch dedykowanych obudów jest gotowy do użycia. Minimalizując ryzyko popełnienia błędu, użytkownik otrzymuje wysoki poziom ochrony dla swoich klientów oraz pewność stabilnej, długotrwałej pracy urządzenia.

Bariery Rednet oraz pozostałe produkty firmy Optex są do nabycia w sieci handlowej firmy AAT-T - dystrybutora firmy Optex.

Jarosław Gibas

Optex Security

Zabezpieczenia 2/2008

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony