Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Zabezpieczanie prywatnego mieszkania lub lokalu przeznaczonego do wynajmu

Printer Friendly and PDF

Bardzo często w naszych artykułach poruszamy kwestie zabezpieczania terenów przemysłowych i fabryk. Tym razem chcielibyśmy skoncentrować się na zabezpieczaniu prywatnych mieszkań lub apartamentów przeznaczonych do wynajmu.

Ciągły rozwój techniki oraz rosnąca popularność idei wynajmu mieszkań, apartamentów, domów i posiadłości, również za pośrednictwem platform takich jak AirBnB, sprawia, że właściciele nieruchomości szukają rozwiązań, które pozwolą zabezpieczyć ich cenne mienie. Najbardziej klasycznym i oczywistym zabezpieczeniem mieszkania są zamki, jednak te klasyczne, bębenkowe, narażają właściciela na ryzyko podrobienia lub zgubienia kluczy. Ponadto nawet przy zwykłym użytkowaniu klucze mogą ulec uszkodzeniu, co powoduje dodatkowe koszty i problemy.

Rys.1. Zamek szyfrowy CL5510

 

Zamki szyfrowe opisane w numerze 02/2018 Zabezpieczeń pozwalają ominąć ten problem, ponieważ klucz jest zastąpiony kodem lub kartą dostępu, a także dają wiele dodatkowych korzyści. Jedną z nich jest możliwość przeglądania dziennika dostępu dla każdego indywidualnego zamka.

Co więcej, zamki z funkcją NetCode umożliwiają dostęp do specjalnego portalu internetowego, za pomocą którego można generować kody dostępu w określonzych ramach czasowych. W razie potrzeby można nawet zablokować już istniejący kod. Przykładem takiego zamka szyfrowego jest Codelocks CL 5510, pokazany na rys. 1. Jest to dobre rozwiązanie w nowoczesnym domu ze względu na możliwość konfiguracji zamka za pomocą smartfonu. Takie rozwiązanie ułatwia życie nie tylko właścicielom, lecz również tym, którzy wynajmują mieszkanie lub przebywają w nim tylko w niektórych dniach i godzinach, np. osobom opiekującym się dziećmi albo sprzątającym – nie jest potrzebny dodatkowy kluczy i w związku z tym nie ma ryzyka jego zgubienia. Sami lokatorzy, a szczególnie małe lub nastoletnie dzieci, narażeni są na zgubienie lub kradzież kluczy. Dzięki możliwości otwarcia drzwi za pomocą telefonu lub bransoletki zamki te mogą być atrakcyjne dla ludzi, którzy chcieliby mieć tzw. inteligentny dom. Mogą spodobać się również tym, którzy chcą zminimalizować wagę oraz objętość noszonych ze sobą rzeczy.

Rys. 2. Mnogość zastosowań systemu DEA Xensity

 

Do zabezpieczania lokali mieszkalnych wykorzystuje się różne rozwiązania. Niektóre techniki detekcyjne stosowano pierwotnie w obiektach wojskowych i w obiektach należących do infrastruktury krytycznej, np. w elektrowniach czy elektrociepłowniach. Przykładem może być DEA Xensity (rys. 2). System Xensity wykorzystuje pojedyncze czujki alarmowe instalowane w wybranych miejscach w obiekcie oraz przetwarza wytwarzane przez nie sygnały z wykorzystaniem inteligentnych algorytmów zwiększających skuteczność wykrywania zagrożeń, minimalizując ryzyko wystąpienia nieuzasadnionych alarmów. System jest w stanie odróżnić faktyczną próbę włamania od prób manipulacji przy czujkach.

Rys. 3. System DEA SISMA CA instalowany pod chronioną powierzchnią

 

Kolejne możliwe rozwiązanie to wykorzystanie posadzki przed drzwiami, na balkonach, na tarasach lub w ogrodach zimowych jako czujki w systemie DEA SISMA CA. Inny system, DEA SISMA CA PF, wykrywa wejście intruza na podłogę wewnątrz budynku. Znajdzie zastosowanie raczej w prywatnych posiadłościach i domach, a nie w apartamentach w blokach ze względu na niezbędne prace instalacyjne. Oba wymienione systemy sprawdzą się zarówno w klasycznych lokalach mieszkalnych, jak i w takich lokalach, w których jedno pomieszczenie pełni funkcję lokalu użytkowego (np. biura, gabinetu lekarskiego).

Rys. 4. Sorhea Biris II – bariera podczerwieni do zabezpieczenia terenu wokół okna, bramy lub na dachu

 

Specyfika zabezpieczanych prywatnych obiektów nie wyklucza możliwości wykorzystania popularnych technik detekcji, nierzadko wywodzących się z obiektów wojskowych. Czołowi producenci barier podczerwieni produkują urządzenia przystosowane do ochrony obiektów prywatnych, a nawet tylko ich fragmentów, takich jak wnęka okna, fasada czy brama posesji (rys. 4.). Przykładem może być Uniris II i Biris II firmy Sorhea. Obszary wokół budynku mogą być chronione z użyciem systemów peryferyjnych, kabli sensorycznych, klasycznych barier podczerwieni i barier mikrofalowych.

Mnogość technik detekcji oraz systemów alarmowych sprawia, że obecnie można znaleźć dobry sposób na poprawę swojego bezpieczeństwa oraz komfortu życia nawet przy ograniczonym budżecie.

Maciej Prelich
Firma ATLine sp.j. Sławomir Pruski
mprelich@atline.pl

 

Zabezpieczenia 3/2018

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony