Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

INTEGRAL IP BX – innowacyjne technologicznie rozwiązane dla małych obiektów

Printer Friendly and PDF
fot

Schrack Seconet stawia na najwyższy poziom bezpieczeństwa i elastyczność także wówczas, gdy tworzy rozwiązania dla małych obiektów. Wieloletnie doświadczenie firmy, szczególnie w zabezpieczaniu obiektów największych, rozbudowanych i skomplikowanych technologicznie, przyczyniło się do zaprojektowania najnowszej, jednopętlowej centrali przeznaczonej do zabezpieczania małych obiektów (stacji benzynowych, sklepów detalicznych, niewielkich oddziałów banków, pensjonatów itp.) oraz do nadzorowania bezzałogowych obiektów technicznych.

Kompaktowa centrala Integral IP BX jest najmniejszym reprezentantem sprawdzonej rodziny Integral IP. Wprowadzenie nowego produktu do sprzedaży w 2013 roku jest odpowiedzą producenta na oczekiwania polskiego rynku systemów zabezpieczeń. Obecne na rynku systemy wykorzystują proste centrale konwencjonalne, nie mające specjalnych funkcji, które są dostępne w centralach wykorzystywanych w większych obiektach, m.in. funkcji cyfrowej integracji z systemami zewnętrznymi. Producenci zaawansowanych systemów przeznaczonych dla dużych obiektów tworzą centrale do mniejszych i tańszych instalacji, znacznie upraszczając konstrukcję i zubażając dostępny zestaw funkcji.

Podejście firmy Schrack Seconet jest zupełnie inne. Centrala Integral IP BX wykorzystuje takie samo oprogramowanie oraz takie same wysokiej klasy elementy peryferyjne jak centrale dla obiektów dużych i rozproszonych. Na płycie głównej znajduje się zintegrowany interfejs LAN umożliwiający użycie oprogramowania służącego do uzyskiwania zdalnego dostępu do centrali sygnalizacji pożarowej za pomocą urządzeń mobilnych – tak jak w przypadku pozostałych central z rodziny Integral IP. Dostęp do centrali przez Internet jest doskonałą pomocą dla obsługujących najmniejsze obiekty i znacznie obniża koszty serwisu. Możliwość zdalnego nadzorowania pracy systemu za pomocą komputera PC, smartfonu czy tabletu jest zupełnie nową jakością w przypadku najmniejszych instalacji. Jak dotąd żaden inny producent SAP nie wprowadził tak poważnych innowacji w urządzeniach przeznaczonych dla obiektów o niewielkiej powierzchni. W razie wystąpienia alarmu lub usterki osoby odpowiedzialne za nadzorowanie obiektu mają dostęp do wszystkich informacji o pracy poszczególnych urządzeń, taki jak osoba przebywająca w obiekcie.

wlepka_1

Warto zaznaczyć, że wszystkie centrale sygnalizacji pożarowej Integral IP są stale rozwijane i udoskonalane. W ostatnich dwóch latach wprowadzono nowe podzespoły (karty funkcji, elementy liniowe) oraz nowe oprogramowanie dające dodatkowe możliwości zastosowania central w instalacjach pożarowych.

Silną stroną systemu Integral zawsze było i nadal jest bardzo rozbudowane i niezwykle szybko przetwarzane przez system oprogramowanie. W aktualnej wersji 7.3 dostępne są bardzo zaawansowane funkcje logiczne, które umożliwiają np. zaprogramowanie wyrafinowanych sterowań. Firma serwisująca może być powiadamiana o wszystkich zaistniałych zdarzeniach drogą cyfrową – za pomocą rozbudowanych komunikatów na panelu obsługi, poprzez SMS lub pocztą elektroniczną. Komunikaty alarmowe w pierwszej kolejności trafiają do zdalnego serwera, który następnie przesyła je do konkretnych użytkowników. Centrala ma pamięć zdarzeń o pojemności do 65000 rekordów, co pozwala na rejestrację informacji o aktywności wszystkich komponentów systemu w bardzo długim okresie eksploatacji. Informacje te mogą być automatycznie przetwarzane przez system zarządzania, a wyniki tego przetwarzania mogą być przesłane w formie raportów przedstawiających aktualne parametry systemu, takie jak alarmy czy uszkodzenia, stopień zabrudzenia czujek itd.

Najnowsza centrala Integral IP BX wykorzystuje platformę sprzętową B7, która stanowi kolejną technologiczną generację urządzeń firmy Schrack Seconet. Zastosowano w niej opatentowaną technologię wielowarstwowych płyt drukowanych i połączeń (microvia), a także zaawansowany sposób montażu powierzchniowego elementów. Dzięki temu uzyskano bardzo korzystny stosunek jakości do ceny. Do centrali Integral IP BX można przyłączyć jedną pętlę dozorową wykorzystującą tzw. X-LINE. Pętla umożliwia zastosowanie elementów peryferyjnych przeznaczonych dla systemu Integral IP. Do jednej pętli można podłączyć maksymalnie 250 elementów. Pętla może mieć długość aż 3000 m. Dzięki technice X-LINE w najmniejszych instalacjach można zastosować interaktywne czujki pożarowe CUBUS MTD 533X, ręczne ostrzegacze pożarowe MCP 545X, nowe moduły wejścia/wyjścia. X-LINE pozwala także na obniżenie kosztów użytkowania systemu z powodu bardzo niskiego poboru prądu przez pętlę.

Centrala Integral IP BX jest niewielka, ma lekką konstrukcję i obudowę z tworzywa sztucznego. W dolnej części obudowy jest miejsce na dwa akumulatory o pojemności 7 Ah, które podtrzymują działanie systemu w przypadku zaniku źródła zasilania nawet przez 72 godziny. Uniwersalny panel obsługi został uzupełniony panelem opisowym w wymaganej polskiej wersji językowej.

Dzięki serii BX producent zamierza zwiększyć swój udział w rynku małych instalacji, w którym systemy Schrack Seconet nie były zbyt popularne. Celem długofalowym jest przekonanie inwestorów, właścicieli, i instalatorów, że obiekty mniejsze także można zabezpieczyć najwyższej klasy urządzeniami, których cena nie musi być wysoka. Bardzo dobra pozycja firmy Schrack Seconet na rynku zabezpieczeń przeciwpożarowych przeznaczonych dla dużych i średnich obiektów ma szansę przyciągnąć do współpracy grono dobrych i solidnych firm specjalizujących się w zabezpieczaniu przed pożarem obiektów mniejszych. W tej chwili przygotowywane są pakiety szkoleń i ofert specjalnych, a rozszerzenie zasięgu działalności jest już przesądzone.

 

Marta Nowak
Schrack Seconet Polska

 

Zabezpieczenia 4/2013

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony