Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Nowa generacja modułowych central sygnalizacji pożarowej Bosch

Printer Friendly and PDF

leadFPA5000 i FPA1200 – czytelna koncepcja i prosta obsługa

Firma Bosch, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, modernizuje i udoskonala obecne na rynku już od kilku lat centrale serii FPA5000 i FPA1200. To wyroby sprawdzone w wielu obiektach i cały czas cieszące się dużym zaufaniem klientów. Nowa generacja zmodernizowanych modułowych central sygnalizacji pożarowej firmy Bosch zapewnia przede wszystkim szybszą reakcję podczas alarmu pożarowego oraz nowe, większe możliwości tworzenia sieci central. Te właściwości uzyskano dzięki zmianom dokonanym w kontrolerach głównych central.

Przede wszystkim zmieniono wyświetlacz kontrolera głównego na kolorowy i umożliwiono komunikację sieciową central i wyniesionych klawiatur przez łącze ethernetowe.

Rys1

Rys. 1. Możliwość połączenia kilku sieci central FPA5000 przez Ethernet

Obsługa

Ergonomiczny panel sterujący został wyposażony w wielokolorowy ekran dotykowy TFT (320×240 pikseli) z automatycznym podświetleniem. Panel ten pozwala na prostą i intuicyjną obsługę systemu. Czas reakcji w sytuacjach krytycznych jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o powodzeniu akcji ratunkowej, dlatego nowe modułowe centrale sygnalizacji pożarowej serii 5000 i 1200 są w stanie znacznie poprawić jakość działań operacyjnych i podwyższyć poziom bezpieczeństwa w obiekcie.

Na kolorowym wyświetlaczu pojawiają się powiadomienia w różnych barwach. Wziąwszy pod uwagę typowe skojarzenia i reakcje psychologiczne, zastosowano następujące kolory komunikatów: czerwony, różowy i żółty. W przypadku alarmów pożarowych wyświetlacz centrali pokazuje komunikaty w kolorze czerwonym, żółty to barwa zarezerwowana dla komunikatów o usterce, a komunikaty kontrolne mają kolor różowy.

Modułowa budowa centrali sygnalizacji pożarowej FPA5000 i FPA1200

W nowej serii zachowana została modułowość central i ich elastyczność umożliwiająca pełne dostosowanie ich do indywidualnych wymagań. Moduły, które są autonomicznymi urządzeniami typu plug-and-play, można umieścić w dowolnym gnieździe centrali. Moduł jest automatycznie identyfikowany przez centralę i działa w trybie domyślnym. Oznacza to, że zasilanie i wymiana danych z centralą odbywa się automatycznie, bez konieczności dokonywania dodatkowych ustawień.

Do pojedynczej centrali FPA5000 obsługiwanej przez jeden kontroler główny można przyłączyć 32 moduły pętlowe. Centrala ta może obsługiwać maksymalnie 4064 elementy na pętlach dozorowych. Centrala FPA1200 może mieć maksymalnie 2 pętle dozorowe i obsługiwać 254 elementy.

fot1

Fot. 1. MPC3000C – nowa technologia

Komunikacja central FPA5000 połączonych w sieć

Można stworzyć sieć central FPA5000 z wykorzystaniem maksymalnie 32 kontrolerów, wyniesionych klawiatur i serwera OPC.

W zależności od potrzeb i konkretnego zastosowania kontrolery central i wyniesione klawiatury można grupować, tworząc węzły sieciowe lub grupowe. Nowy kontroler MPC3000C daje nam nowe możliwości łączenia central w sieć z wykorzystaniem różnych interfejsów i różnych topologii sieci.

W kontrolerze zainstalowano dodatkowy port ethernetowy, który może służyć do programowania centrali, połączenia z systemem zarządzania budynkiem, ale przede wszystkim do łączenia central i wyniesionych klawiatur w sieć.

Nowa wersja centrali umożliwia wiele sposobów połączeń.

Możliwe topologie połączeń sieciowych zależą od wybranego typu połączeń. Zarówno interfejs CAN, jak i Ethernet umożliwiają utworzenie magistrali głównej, magistrali redundantnej i pętli. Łączenie central w sieć z wykorzystaniem Ethernetu daje dodatkowo możliwość stworzenia topologii gwiazdy. W obrębie jednej sieci można mieszać różne technologie połączeń i interfejsów. W zależności od potrzeb i wielkości zabezpieczanego obiektu łączenie central w sieć może być realizowane na różne sposoby.

W sieci z kablami światłowodowymi można stosować różne konwertery, w zależności od zastosowanych kabli światłowodowych.

Elementem sieci może być również wyniesiona klawiatura, do której dodano interfejs ethernetowy i kolorowy wyświetlacz.

Centrali FPA1200 nie można włączyć do sieci. Można przyłączyć do niej trzy wyniesione klawiatury.

Pełna kompatybilność

Jako czołowy producent systemów sygnalizacji pożarowej firma Bosch tworzy nowe produkty, zachowując ich maksymalną kompatybilność wsteczną, co jest bardzo ważne dla inwestorów i użytkowników starszych wersji systemów. Centrale FPA5000 i FPA1200 zachowują pełną kompatybilność z centralami starszych generacji i urządzeniami peryferyjnymi systemu, niezależnie od typów pracujących w sieci central i ich elementów pętlowych. Dzięki pełnej kompatybilności wstecznej inwestorzy mogą łatwo i szybko wymienić zastosowane elementy lub, w przypadku rozbudowy, dodać nowe. Nowe kontrolery mogą być w jednej sieci z wcześniejszą wersją MPC3000B, co umożliwia rozbudowę istniejących systemów. Nowe centrale FPA5000 i FPA1200 są właśnie poddawane certyfikacji przez Jednostkę Certyfikującą CNBOP. Po zakończeniu procesu certyfikacji produkty te zostaną wprowadzone na polski rynek.

 

Monika Kołodziejczyk
Bosch Security Systems

 

Zabezpieczenia 4/2013

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony