Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Przegląd systemów sygnalizacji pożarowej firmy GE

Printer Friendly and PDF

Firma GE Security posiada bogatą ofertę systemów sygnalizacji pożarowej. W ciągu lat pojawiało się w niej wiele modeli o różnych symbolach. Artykuł ma na celu zaprezentowanie aktualnej oferty central pożarowych. Zostaną przedstawione zarówno analogowe adresowalne centrale pożarowe, jak i centrale konwencjonalne.

Analogowe adresowalne centrale pożarowe

System adresowalny gwarantuje, że każdy element na pętli ma przypisany unikatowy adres. Dzięki temu centrala identyfikuje podłączone do niej urządzenie. Z kolei system analogowy mówi nam, że każda czujka i moduł przekazują do centrali informację o swoim stanie. Centrala na podstawie otrzymanych danych odpowiednio reaguje. Pozwala to na znaczne poszerzenie funkcjonalności systemu m.in. dzięki informowaniu o alarmie wstępnym, możliwości indywidualnego ustalania czułości elementów, kompensacji zanieczyszczeń czujek optycznych lub zmianie czułości systemu w zależności od pory dnia.

W ofercie firmy GE Security znajdą Państwo dwie serie analogowych adresowalnych central. Pierwsza to FP2000 – dla dużych obiektów i do wyrafinowanych zastosowań. Druga to seria FP1500 – system wprowadzony w zeszłym roku, cieszący się dużą popularnością, a instalowany w mniejszych obiektach.

Rodzina FP2000 – stabilność od wielu lat

Centrala GE FP1216N18 Seria central FP2000 jest na rynku od wielu lat. To sprawdzona linia produktów, ciesząca się zaufaniem klientów. FP2000 jest cały czas rozwijana i udoskonalana. Obecnie występujące modele to FP1216N18 (do mniejszych instalacji) oraz FP286418 (do dużych obiektów). Różnią się konstrukcją oraz możliwością rozbudowy o dodatkowe moduły. Warto jednak pamiętać, że czujki oraz urządzenia pętlowe dla obu tych central są identyczne. Dotyczy to również funkcji, w jakie wyposażona jest centrala. Centrala FP1216N18 ma prawie wszystkie funkcje poprzednika, FP2864N18. Oba modele mają fabrycznie zapewnioną obsługę dwóch pętli. Ich liczbę oczywiście można zwiększyć, w przypadku centrali FP1216N18 do czterech pętli, a w przypadku FP2864N18 do ośmiu.

Najważniejszymi zaletami central z serii FP2000 są:

  • Zaawansowany algorytm weryfikacji fałszywych alarmów. W celu eliminacji fałszywych alarmów po wykryciu zadymienia czujka optyczna wysyła w odstępie dwóch sekund dodatkowe dwa impulsy świetlne. W przypadku gdy dodatkowy pomiar potwierdzi stan zadymienia przekraczający próg alarmu, czujka sygnalizuje pożar. Ponadto czujki optyczne, jak i termiczne mają mechanizm automatycznej kompensacji zanieczyszczenia, uwzględniający w obliczeniach warunki środowiskowe oraz postępujące zanieczyszczenie czujki.
  • Elastyczny przydział pamięci. W obiekcie, w którym potrzebna jest duża liczba wejść i wyjść, można powiększyć pamięć przewidzianą na tablice logiczne (ustawienia fabryczne przewidują 130 logicznych wejść i tyle samo wyjść). W tym przypadku centrala skorzysta z pamięci przeznaczonej na opisy tekstowe czujek i/lub stref.
  • Inne ustawienia pracy czujek w dzień i w nocy. W trybie nocnym próg alarmu jest niższy o jeden poziom; czujka jest bardziej czuła.
  • Rozbudowane programowanie wejść/wyjść. Centrale serii FP2000 cechują się bardzo dużymi możliwościami definiowania wejść/wyjść. Instalator może stworzyć do 999 logicznych wejść i tyle samo wyjść. Do dyspozycji są też zegary oraz znaczniki ułatwiające oraz upraszczające zapis w tablicy logicznej.
  • Szybka autokonfiguracja systemu. Tryb autokonfiguracji zapewnia szybkie i łatwe programowanie centrali. Wystarczy, że po instalacji wszystkich urządzeń pętlowych instalator wejdzie do menu System\Ustawienia fabryczne\Urządzenia\ i wybierze albo konkretną pętlę, albo (przez cyfrę „0”) wszystkie. Wtedy centrala „skanuje” pętlę i zapisuje wszystkie wykryte urządzenia. Po autokonfiguracji należy przypisać urządzenia do odpowiedniej strefy (po autokonfiguracji przypisane są do strefy 0) i dodać ich opis.

Rodzina FP1500 – rozwiązanie dla mniejszych obiektów

Centrala FP1500 Jeśli potrzebujemy systemu sygnalizacji pożarowej do obiektu małej lub średniej wielkości, warto zwrócić uwagę na serię central FP1500. Instalator ma do wyboru dwa modele: FP1501 lub FP1502. Różnią się one jedynie tym, że pierwszy obsługuje jedną pętlę, a drugi dwie. Obu nie można rozbudować w tym zakresie. Centrale są niezawodne, wytrzymałe, mają też atrakcyjną cenę. Co więcej, wyróżniają się estetycznym wyglądem oraz łatwością konfiguracji i obsługi.

Instalator ma do zagospodarowania 250 adresów na każdej pętli. Przestrzeń adresowa od 1 do 125 przeznaczona jest na czujki. Jedna czujka zajmuje jeden adres. Do programowania czujek potrzebne jest urządzenie PG700 – programator czujek, umożliwiający również odczytanie bieżącej wartości czujki oraz skalibrowanie czujki po wymianie komory optycznej. Druga przestrzeń adresowa zaczyna się od wartości 128, a kończy na 252. Jest przeznaczona na pozostałe moduły, tzn. na moduły wejściowe, wyjściowe oraz ROP-y (ręczne ostrzegacze pożarowe). Istotne dla instalatora jest to, że każdy moduł wejściowy lub wyjściowy zajmuje cztery adresy. ROP, tak jak czujka, zajmuje jeden adres.

Centrale z serii FP1500, podobnie jak centrale FP2000, mają tryb autokonfiguracji, inne ustawienia dla pracy czujek w dzień i w nocy oraz mechanizm kompensacji zanieczyszczenia. Oferują również programowanie wejść i wyjść przez tablice logiczne.

Konwencjonalne centrale pożarowe

W przypadku małych obiektów, gdzie potrzebne jest tylko zamontowanie kilku lub kilkudziesięciu czujek, nieekonomiczne jest decydowanie się na centralę adresowalną i analogową. Zdecydowanie bardziej opłacalne jest wybranie jednego z modeli central konwencjonalnych. Do wyboru jest centrala FP604 lub któraś z central z rodziny FP400.

FP604 – niezawodność działania przy małych obiektach

Model FP604 jest dostępny w ofercie GE już od dawna. Niezawodna konstrukcja gwarantuje długotrwałą i bezawaryjną pracę całego systemu. Centrala posiada cztery linie, jednak po zastosowaniu modułu ZI602 ich liczba zwiększa się do sześciu. Moduł ten zwiększa także liczbę wyjść. Stosując miniaturowe przekaźniki, można wykorzystać sześć dodatkowych wyjść typu NC do sygnalizacji stanów poszczególnych linii.

Regularny przegląd systemu jest prosty i dzięki wbudowanym funkcjom testowym może być przeprowadzony przez jedną osobę. Wszystkie informacje o zdarzeniach w systemie przedstawione są w postaci czytelnych i jednoznacznych sygnałów świetlnych. W przypadku gdy centrala ma pracować w wyjątkowo trudnych warunkach, można ją zaprogramować tak, aby reagowała dopiero po drugim sygnale z czujki.

Centrala może działać z osprzętem pracującym pod napięciem 12 lub 24 V. Napięcie zasilania systemu wybiera instalator. Niezależnie od tego wyboru, centrala wymaga tylko jednego akumulatora 12 V/7,2 Ah jako źródła napięcia podtrzymującego.

FP400 – duży wybór modeli

Przed rokiem, wraz z opisaną wcześniej rodziną central analogowych adresowalnych serii FP1500, firma GE Security wprowadziła również nową serię central konwencjonalnych FP400. Można powiedzieć, że seria ta to młodszy brat rodziny central FP1500. To doskonała propozycja dla tych, którzy mają ograniczony budżet na system pożarowy do małych lub średnich obiektów. Instalator ma do wyboru pięć modeli: FP402, FP404, FP408, FP412 oraz FP416 – ostatnie dwie cyfry mówią, ile stref (linii) obsługuje dana centrala. Użytkownik może zdecydować się na centralę obsługującą od dwóch do szesnastu linii.

Jeśli chodzi o wielkość obudowy, wszystkie opisane modele można podzielić na dwie kategorie. Do pierwszej należą modele FP402 i FP404, montowane w małej, estetycznej obudowie o wymiarach 297 x 307 x 105 mm. W obudowie jest miejsce na dwa akumulatory o pojemności 2,3 Ah każdy. Dzięki temu po utracie zasilania sieciowego system może pracować przez minimum 24 godziny na zasilaniu awaryjnym. Do drugiej kategorii należą centrale FP408, FP412 i FP416. Wyróżniają się one większą obudową o wymiarach 420 x 335 x 110 mm, która oczywiście pozwala na zamontowanie dwóch większych akumulatorów – o pojemności 7,5 Ah każdy. Dlatego przy większej liczbie linii nadal przez minimum 24 godziny podtrzymywane jest działanie systemu. Ponadto większa obudowa pozwala na zamontowanie większej liczby kart wyjść typu SB 404 i RB 404. Moduł RB 404 ma cztery wyjścia przekaźnikowe (styki NC/NO), a SB 404 wyposażony jest w cztery wyjścia monitorowane (na syreny lub inne urządzenia powiadamiające). Moduły te mogą pracować w kilku trybach, można indywidualnie ustawiać opóźnienia pracy wyjść. Możliwa jest też praca w trybie koincydencji – gdy do włączenia wyjścia wymagana jest informacja o pożarze z dwóch stref.

Podsumowanie

Przedstawiony powyżej opis central oferowanych obecnie przez firmę GE Security miał za zadanie pokazać rozwiązania, z których może skorzystać instalator. W niniejszej ofercie na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, produkt najbardziej odpowiadający jego potrzebom.

Łukasz Wojtukiewicz
GE Security Polska

Zabezpieczenia 3/2007

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony