Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Systemy sygnalizacji pożarowej POLON – przegląd

Printer Friendly and PDF

leadKonstrukcja obiektu i zainstalowany w nim system sygnalizacji pożarowej mają duży wpływ na poziom bezpieczeństwa. Zabezpieczenie budynku przed pożarem jest obowiązkiem każdego inwestora.

 Zgodnie z zapisami art. 5 ustawy Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz.U. z 1994, nr 89, poz. 414) obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając: pp. 1 spełnienie wymagań podstawowych dotyczących: a) bezpieczeństwa konstrukcji, b) bezpieczeństwa pożarowego, c) bezpieczeństwa użytkowania, d) odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska, e) ochrony przed hałasem i drganiami, f) odpowiedniej charakterystyki energetycznej budynku oraz racjonalizacji użytkowania energii (...).

Z powyższego tekstu wynika, że bezpieczeństwo pożarowe obiektów jest jedną z najważniejszych kwestii zaraz po bezpieczeństwie konstrukcji. Systemy sygnalizacji pożarowej oraz sterowania automatyką pożarową mają decydujący wpływ na bezpieczeństwo pożarowe.

fot1

Fot. 1. Autonomiczna optyczna czujka dymu ADR-20N/R

Wszystkie urządzenia stosowane do ochrony przeciwpożarowej w obiektach muszą spełniać określone wymagania, zawarte zazwyczaj w odpowiednich normach, a także mieć odpowiednie certyfikaty, dopuszczające te wyroby do stosowania w ochronie przeciwpożarowej na terenie Polski. Urządzenia POLON-ALFA są konstruowane tak, by spełnić wymagania (wytyczne) zawarte w normach europejskich (m.in. w normach serii EN 54, EN 12094 i w innych z nimi związanych). Konstruowanie urządzeń oraz sprawdzanie, czy spełniają one wymagania zawarte w normach i czy są przydatne w warunkach rzeczywistych (przed przekazaniem ich do badań w jednostce certyfikującej wyroby), odbywa się w siedzibie producenta. Wykorzystuje się w tym celu najnowocześniejsze narzędzia projektowe, najnowocześniejsze technologie produkcji, bardzo rozbudowane laboratoria badawcze (łącznie z komorą do przeprowadzania pożarów testowych, na podstawie których bada się przydatność poszczególnych czujek do wykrywania określonego czynnika pożarowego). Dzięki najnowszym rozwiązaniom z zakresu technologii produkcji oraz najwyższej jakości urządzenia są niezawodne i już od wielu lat cenione przez użytkowników oraz instalatorów systemów przeciwpożarowych.

Domy, mieszkania

W Polsce bardzo wolno rozwija się rynek autonomicznych czujek do zabezpieczania domów lub mieszkań (między innymi ze względu na brak jednoznacznych uregulowań prawnych). Jeżeli już tego typu zabezpieczenia się pojawiają, zazwyczaj są przeznaczone dla nowych obiektów, z reguły wyposażonych w systemy sygnalizacji włamania i napadu uzupełnione o czujki pożarowe.

W ofercie firmy POLON-ALFA znajdują się dwa typy optycznych czujek dymu oznaczone symbolami ADR-20N (autonomiczne, zasilane baterią 9 V, wyposażone w wewnętrzny sygnalizator akustyczny) oraz ADR-20R (wyposażone w wyjście przekaźnikowe do stosowania w systemach sygnalizacji włamania i napadu).

Czujki ADR są bardzo popularne na naszym rynku i jako jedne z niewielu mają certyfikat zgodności EC (nr 1438/CPD/0145, wydany przez CNBOP w Józefowie).

Obiekty małe i średnie

W obiektach bardzo małych i małych system sygnalizacji pożarowej zazwyczaj nie musi być zbyt skomplikowany, a informacje, które dotyczą miejsca powstania pożaru, nie muszą wskazywać konkretnego elementu. W takich obiektach obsługa ma wystarczająco dużo czasu, aby dojść do nawet najbardziej oddalonego pomieszczenia w celu zweryfikowania zagrożenia pożarowego. Można więc zastosować najprostsze i jednocześnie najtańsze rozwiązanie w postaci tzw. systemu konwencjonalnego (nieadresowalnego). POLON-ALFA proponuje stosowanie w takich obiektach urządzeń z rodziny IGNIS 1000/2000, która obejmuje cztery typy central pożarowych różnej wielkości oraz jeden typ centrali przystosowanej do sterowania automatycznymi, stałymi urządzeniami gaśniczymi. W urządzeniach tych centrala podaje jedynie numer linii dozorowej, na której znajduje się alarmujący element.

fot2

Fot. 2. System IGNIS 1000/2000

Centrale systemu konwencjonalnego (3-liniowa IGNIS 1030, 4- lub 6-liniowa IGNIS 2040, 8-liniowa IGNIS 1080, 16- lub 24-liniowa IGNIS 1240) są przeznaczone do zabezpieczania niewielkich obiektów, np. magazynów, sklepów, małych biur, wyniesionych obiektów (kontenerów) telekomunikacyjnych itp.

Na liniach dozorowych central mogą pracować:

  1. czujki pożarowe szeregu 40: 
    • optyczne dymu DUR, 
    • optyczne dymu DOR, 
    • jonizacyjne dymu DIO,
    • nadmiarowo-różniczkowe ciepła TUP, 
    • optyczno-temperaturowa DOT, 
    • temperaturowo-płomieniowa TOP, 
    • płomienia (ultrafiolet) PUO, 
    • iskrobezpieczne (wg instrukcji producenta), 
    • liniowe dymu DOP; 
  2. ręczne ostrzegacze (przyciski) pożarowe: 
    • wnętrzowe ROP-63, 
    • zewnętrzne ROP-63H. 

Centrale spełniają wymagania normy PN-EN 54-2.

Specyficznym urządzeniem z rodziny central IGNIS jest centrala automatycznego sterowania gaszeniem IGNIS 1520M. IGNIS 1520M jest jednostrefową centralą przeznaczoną do:

  • sygnalizowania pożaru przez przyłączone czujki, 
  • uruchamiania stałych urządzeń gaśniczych (wykorzystujących środek gaśniczy w postaci gazowej, ciekłej lub w postaci aerozoli) na podstawie sygnału otrzymanego z czujek pożarowych lub z ręcznych przycisków uruchamiających "start gaszenia", 
  • sterowania przeciwpożarowymi urządzeniami alarmowymi, zabezpieczającymi, uszczelniającymi itp., 
  • przekazywania do systemów monitorowania lub adresowalnego systemu sygnalizacji pożarowej w obiekcie informacji o zagrożeniu pożarowym lub o realizacji poszczególnych etapów procedury automatycznego gaszenia. 

Centrala ta umożliwia tworzenie jednostrefowych instalacji automatycznego gaszenia zabezpieczających pomieszczenia serwerowni, małych archiwów itp. Obecnie jest jedną z najbardziej popularnych central tego typu w Polsce.

fot3

Fot. 3. System POLON 4000

Obiekty średnie, duże i bardzo duże

W obiektach dużych i bardzo dużych od wielu lat standardowo stosuje się bardzo zaawansowane technicznie i funkcjonalnie systemy adresowalne/interaktywne, mogące – w przypadku użycia pojedynczych central – zabezpieczyć średnie i większe obiekty lub – w układzie sieci central – obiekty bardzo duże, rozproszone. POLON-ALFA już od wielu lat rozwija takie systemy. Najbardziej zaawansowanym z nich jest system POLON 4000.

Interaktywny, adresowalny system sygnalizacji pożarowej POLON 4000 jest zestawem urządzeń najnowszej generacji przeznaczonym do wykrywania i sygnalizowania pożaru, powiadamiania właściwych służb interwencyjnych, a także do sterowania urządzeniami automatyki pożarowej. Umożliwia ochronę średnich, dużych i bardzo dużych obiektów, takich jak biurowce, szpitale, teatry, obiekty handlowe, magazynowe i przemysłowe. Doskonale nadaje się do stosowania w odpowiedzialnych instalacjach bezpieczeństwa budynków inteligentnych ze względu na zdolność do przekazywania dużej ilości informacji cyfrowych do systemów integracji i nadzoru, a także do systemów monitorowania pożarowego.

POLON 4000 jest systemem przeznaczonym do wykrywania pożaru już we wczesnej fazie jego rozwoju. Bazuje na koncepcji inteligentnej współpracy wszystkich elementów, które go tworzą. Zastosowany unikatowy protokół transmisji sygnałów w pętlach dozorowych oraz odpowiednie oprogramowanie central i elementów liniowych umożliwiają interaktywną współpracę zarówno elementów liniowych z centralą, jak i elementów liniowych między sobą.

Taka filozofia systemu wykrywania pożaru daje niespotykane dotąd możliwości precyzyjnej, automatycznej analizy zjawisk zachodzących w chronionym obiekcie. Wzajemna wymiana informacji pomiędzy czujkami pożarowymi dostarcza systemowi niezbędnych danych już na bardzo wczesnym etapie rozwoju pożaru, w fazie, w której dotychczas stosowane klasycznie działające systemy sygnalizacji pożarowej jeszcze nie reagują. Tak wczesne pozyskanie informacji zapewnia dokładną analizę obserwowanego zdarzenia. Pozwala na odróżnienie stanu zagrożenia pożarowego od krótkotrwałego zjawiska zakłócającego i sprawia, że system właściwie ocenia zdarzenia.

Z centralami (trzy wersje central sygnalizacji pożarowej POLON 4100, POLON 4200, POLON 4900 oraz jedna centrala wielostrefowa, przeznaczona do sterowania automatycznymi stałymi urządzeniami gaśniczymi) współpracują czujki pożarowe kilkunastu typów (jedno- i wielosensorowe), ręczne ostrzegacze pożarowe, elementy kontroli i sterowania oraz – jako jedyne tego typu urządzenia na rynku – uniwersalne centrale sterujące UCS 6000, które działają jako elementy adresowalne w systemie pożarowym. Same centrale UCS 6000 są przeznaczone do wykrywania zagrożeń pożarowych (dzięki możliwości przyłączenia do nich czujek pożarowych), zasilania oraz sterowania urządzeniami automatyki pożarowej w obiektach (klapami oddymiającymi, klapami odcinającymi, kurtynami dymowymi, oddzieleniami pożarowymi, drzwiami napowietrzającymi, żaluzjami, wentylatorami itd.). Coraz większy udział urządzeń automatyki pożarowej w obiektach i konieczność ich ścisłej integracji z systemami sygnalizacji pożarowej powoduje, że zastosowanie centrali UCS 6000 jako elementu adresowalnego jest szczególnie wskazane w dużych, rozbudowanych obiektach.

Urządzenia systemu POLON 4000 zainstalowano w wielu mniejszych lub większych obiektach różnego typu, m.in. w urzędach, w budynkach uczelni, w obiektach sakralnych i przemysłowych. Instalowane w takich miejscach systemy pożarowe muszą spełniać szczególne wymagania.

fot_free_1Wszystkie urządzenia POLON-ALFA są projektowane i produkowane w siedzibie firmy w Bydgoszczy, dlatego istnieje możliwość wykonywania różnych wersji urządzeń, często bardzo specyficznych, dostosowanych do potrzeb klientów. Dzięki temu są one bardzo popularne wśród instalatorów. Inwestorzy doceniają ich niezawodność i bardzo wysoką jakość.

 

mgr inż. Mariusz Radoszewski
POLON-ALFA

 

Zabezpieczenia 4/2013

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony