Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Virtual MAP. Nowe narzędzie zdalnego dostępu do systemu Integral IP firmy Schrack Seconet

Printer Friendly and PDF
fot_1

Fot. 1. Mobilny Panel Zarządzania Virtual MAP

W roku 2012 firma Schrack Seconet wprowadzi nowe, przełomowe rozwiązania. Jeszcze szybciej niż dotychczas będziemy zmierzać w kierunku cyfrowych technologii informacyjnych. Spośród wielu innowacyjnych produktów, które wprowadzamy na rynek polski w tym roku, na szczególną uwagę zasługuje Mobilny Panel Zarządzania Virtual MAP, dostosowany do urządzeń mobilnych, takich jak telefony iPhone oraz tablety iPad, i systemów operacyjnych innych producentów (Android oraz Windows). Virtual MAP jest jednym z narzędzi zdalnego dostępu do systemu Integral IP.

Schrack Seconet stworzył rozwiązanie systemowe (software plus hardware) umożliwiające zdalny monitoring, obsługę, a nawet programowanie i serwis systemu sygnalizacji pożarowej. Zgodnie z naszą koncepcją bezpieczeństwa autoryzacji oraz bezpiecznej transmisji danych stworzyliśmy bezpieczne narzędzie dla użytkowników systemu oraz instalatorów. Narzędzia będące kolejnymi elementami zdalnego dostępu są rozwinięciem pakietu oprogramowania dostępnego w systemie Integral Evolution, który jako jedyny na polskim rynku uzyskał rekomendacje techniczną ITB.

Schrack Seconet oferuje trzy podstawowe narzędzia umożliwiające zdalny dostęp do systemu Integral IP:

  • pakiet oprogramowania Integral Application Center (IAC),
  • panel zarządzania Virtual MAP jako aplikacja na komputer PC,
  • Mobilny Panel Zarządzania Virtual MAP jako aplikacja na urządzenia mobilne.

Pierwsze rozwiązanie – pakiet oprogramowania IAC – jest przeznaczone dla programistów i instalatorów systemu Integral IP. Dzięki technologii IP można w pełni zarządzać wszystkimi centralami Integral IP. Operacje, które dotychczas były wykonywane zazwyczaj lokalnie, przez programistów systemu obecnych podczas jego tworzenia, obecnie mogą być wykonywane również zdalnie, poprzez dedykowane sieci LAN oraz Internet, właśnie dzięki komunikacji z wykorzystaniem protokołu TCP/IP.

Oprogramowanie IAC może być wykorzystywane do:

  • zdalnej diagnostyki – można „odpytywać” system i analizować aktualne stany jego pracy, co jest uzupełnieniem standardowego przeglądu i serwisu instalacji sygnalizacji pożarowej;
  • zdalnego wsparcia technicznego podczas uruchamiania systemu (np. do analizowania i rozwiązywania problemów przez inżynierów wsparcia technicznego);
  • odbierania informacji o stanach systemu (np. o uszkodzeniu) w przypadku obiektów bezzałogowych, odbierania informacji serwisowych (np. dotyczących stopnia zabrudzenia czujek, stanu wysterowań);
  • zdalnej obsługi systemu sygnalizacji pożarowej z poziomu stacji roboczej PC (np. centralny system monitoringu, obsługiwanie systemu przez inżyniera serwisu technicznego etc.).

Najnowszy pakiet oprogramowania IAC daje nowe możliwości zdalnego powiadamiania o zdarzeniach w systemie Integral IP. Dedykowane serwery internetowe, które nadzorują pracę central Integral IP poprzez sieć WAN, mogą wysyłać zdalne komunikaty alarmowe (Remote Messages) oraz e-maile do użytkowników.

W oprogramowaniu Integral IP można zdefiniować dokładne kryteria, po których spełnieniu centrala sama powinna wezwać zdalnego operatora i za pomocą dostępnych mediów przekazać żądane informacje.

Kolejny element Zdalnego Dostępu – panel zarządzania Virtual MAP – to narzędzie, które może wchodzić w skład pakietu IAC i stanowi dokładne odwzorowanie panelu obsługi MAP centrali sygnalizacji pożarowej Integral IP na komputerze osobistym. Virtual MAP jest oferowana również jako oddzielna aplikacja przeznaczona dla użytkownika systemu Integral IP. Oferuje ona wszystkie funkcje związane z obsługą systemu, które są dostępne z poziomu standardowego panelu obsługi Integral MAP. Aplikacja może być zainstalowana na dowolnym komputerze z systemem operacyjnym Windows.

Najnowsze rozwiązanie Schrack Seconet, trzeci element pakietu – Mobilny Panel Zarządzania Virtual MAP – jest narzędziem, które również może wchodzić w skład pakietu IAC i stanowi odwzorowanie panelu obsługi MAP centrali sygnalizacji pożarowej, jednak aplikacja ta jest dostosowana do smartfonów i tabletów.

Mobilny Panel Zarządzania Virtual MAP to aplikacja przeznaczona dla użytkownika lub serwisanta systemu Integral IP. Oferuje ona wszystkie funkcje związane z obsługą, które są dostępne w standardowym panelu obsługi Integral MAP. W odróżnieniu od Virtual MAP na PC, w tej aplikacji zastosowano nie jeden, lecz dwa tryby działania. Tryb zmienia się automatycznie, po obróceniu urządzenia z pozycji poziomej do pionowej i odwrotnie, dzięki obecnemu w urządzeniach mobilnych czujnikowi (akcelerometrowi). Możliwe tryby pracy:

  • standardowy – panel SSP odwzorowuje w stosunku 1:1 panel obsługi Integral MAP systemu Integral IP (położenie poziome),
  • panel wskazań do monitoringu realizuje funkcje dostępne w panelu Integral IP (położenie pionowe).

Komunikacja z systemem Integral IP odbywa się za pośrednictwem serwera VPN, który realizuje połączenie z dowolną centralą z rodziny Integral IP włączoną do sieci LAN/WAN.

Aplikacja będzie dostępna na następujących platformach mobilnych systemów operacyjnych: iOS (Apple), Android (Google) i Windows Phone (Microsoft).

Koncepcja bezpieczeństwa SSP a Mobilny Panel Zarządzania Virtual MAP

Nowe rozwiązania firmy Schrack mają chronić przed nieautoryzowanym dostępem do SSP oraz przypadkowym wpływem na sposób działania krytycznych elementów obiektu. Takim rozwiązaniem jest aplikacja Virtual MAP. Przyjęta koncepcja bezpieczeństwa uwzględnia m.in. wymagania obowiązujących norm i wytycznych (np. VDE 0833-2). W szczególnym przypadku, gdy operator chce zdalnie wykonać operacje na elementach SSP, autoryzacja dostępu do systemu jest dwustopniowa. Aby nawiązać komunikację z daną centralą, należy połączyć się z nią poprzez sieć LAN/WAN i zalogować do systemu, wpisując nazwę użytkownika i hasło. Po wprowadzeniu prawidłowego hasła użytkownik ma dostęp do informacji o aktualnym stanie systemu. Jeżeli operator chce wpływać na SSP (na zmianę stanów systemu), powinien zdalnie uzyskać pozwolenie od lokalnego operatora, który umożliwi pełen dostęp do funkcji w centrali.

Możliwa jest dowolna liczba użytkowników zdalnych i udostępnianie im określonych funkcji, a także określanie sposobów autoryzacji. Dane o użytkowniku i haśle są zaszyfrowane i zapisane w centrali sygnalizacji pożarowej. Każdy użytkownik SSP może mieć inny wpływ na jego działanie, co można z góry określić. Tylko upoważniony personel może zmienić dane, przeprogramowując system.

Wyczerpujących informacji dotyczących najnowszych rozwiązań Schrack Seconet, w tym również Mobilnego Panelu Zarządzania Virtual MAP, udzielimy podczas tegorocznych targów SECUREX 2012. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska nr 31 w hali nr 8.

Marta Nowak
Schrack Seconet Polska

Zabezpieczenia 2/2012

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony