Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Analogowe systemy dozoru wizyjnego

Printer Friendly and PDF

Obecnie jesteśmy świadkami cyfryzacji niemal wszystkich dziedzin techniki, a nieustający rozwój metod cyfrowych powoduje, że metody analogowe przechodzą do historii.

Jeszcze do niedawna mówiliśmy to samo w odniesieniu do przyszłości analogowych systemów dozoru wizyjnego. To, że analogowe systemy wizyjne czeka zamiana na systemy cyfrowe, wydawało się oczywiste. W momencie pojawienia się systemów wykorzystujących sieci IP pierwszym argumentem za przewagą systemów cyfrowych nad analogowymi była jakość oferowanego przez nie obrazu. Systemy IP oferowały wyższą rozdzielczość. Drugim „za” była możliwość budowy otwartej struktury sieciowej. Systemy dozoru wizyjnego przestały być ograniczane przez odległość, na jaką możliwa była transmisja analogowa. Od tamtej pory można było tworzyć systemy z urządzeniami oddalonymi od siebie nawet o setki kilometrów.

Obecnie obie techniki są rozwijane jednocześnie i żadnej z nich nie możemy uznać za gorszą lub przestarzałą. Obie mają nadal racjonalne zastosowanie w systemach wizyjnych. W analogowych systemach dozoru wizyjnego standardem stała się rozdzielczość 2 Mpx, ale od niedawna coraz więcej producentów oferuje kamery o jeszcze wyższej rozdzielczości. Firma Dahua Technology, lider w dziedzinie dostaw elementów systemu dozoru wizyjnego, ogłosiła niedawno opracowanie nowej linii kamer HDCVI.

Kamera HAC-HFW3802EP-Z oferuje obraz o rozdzielczości aż 8 megapikseli, a więc 4K! Ponadto cechuje się wysoką światłoczułością, która wynika z zastosowania przetwornika o rozmiarach 1/2". Kamera ma funkcję rozszerzania dynamiki obrazu realizowaną sprzętowo i jest wyposażona w obiektyw z regulowaną ogniskową, o krotności x3. Powstała również nowa seria kamer Dahua Guardian zbudowanych z wykorzystaniem znacznie większych przetworników – o rozmiarach 4/3".

Nie tylko argument dotyczący wyższej rozdzielczości obrazu w systemach IP stracił na znaczeniu. Systemy analogowe nie są już ograniczane dystansem, na jaki możliwa jest transmisja sygnału z kamery do rejestratora. Technika HDCVI pozwala na przesyłanie sygnału nawet na odległość 500 m przy wykorzystaniu okablowania koncentrycznego. Możliwe jest również wykorzystanie okablowania UTP, w przypadku którego sygnał jest transmitowany na odległość 300 m. Kolejnym krokiem do przodu w technice HDCVI było umożliwienie przesyłu sygnałów wielu typów jednym przewodem. Nie ma już potrzeby instalacji oddzielnego okablowania do transmisji obrazu, dźwięku, do sterowania i do zasilania. Wszystkie sygnały przesyłane są jednym, wspólnym przewodem. Zmiany nie ominęły drugiego końca systemu, czyli rejestratorów. Nie przypominają one już niczym analogowych poprzedników. Nowa seria rejestratorów XVR firmy Dahua Technology pokazuje, że systemy HDCVI zapewniają otwartość i elastyczność. XVR to rejestratory, które pozwalają na wykorzystanie wielu trybów analogowych, w tym CVI, TVI, AHD i SD oraz trybów IP w jednym systemie. Każdy z kanałów rejestratora może pracować w jednym z wymienionych trybów. Dzięki temu mamy możliwość zbudowania skalowalnego systemu spełniającego nawet najwyższe wymagania funkcjonalne oraz oferującego najnowocześniejsze osiągnięcia techniczne. Jednym z nowatorskich rozwiązań było wprowadzenie na rynek panoramicznych, wieloprzetwornikowych kamer IP. Szybka reakcja firmy Dahua Technology udowodniła, że również kamery analogowe sprawdzą się w tym segmencie. Kamera HDCVI HAC-PFW3601-A180 wykorzystuje trzy przetworniki Starlight, a rozdzielczość każdego z nich wynosi 2 Mpx. Widoki ze wszystkich trzech przetworników są łączone w jeden obraz. W efekcie kamera HDCVI generuje obraz o polu widzenia 180 stopni. Jeżeli to nadal za mało, to do dyspozycji mamy również kamerę wykorzystującą obiektyw typu rybie oko (ang. fisheye). Kamera HAC-EBW3802 daje użytkownikowi 360-stopniowe pole widzenia. Wykorzystano w niej przetwornik o rozmiarach 1/2.8", o rozdzielczości 8 Mpx.

Fot. 1. Kamera HAC-HFW3802EP-Z

 

Analiza treści obrazu długo była zarezerwowana wyłącznie dla systemów IP, jednak i to z czasem uległo zmianie. Seria rejestratorów HDCVI firmy Dahua Technology oferuje zaawansowaną analizę treści obrazu, w tym detekcję intruzów, informowanie o przekroczeniu linii, zliczanie ludzi i inne. Analiza treści obrazu umożliwia automatyzację procesu detekcji niepożądanych zdarzeń, co istotnie wpływa na skuteczność wykrywania incydentów.

Czy w związku z powyższym możemy stwierdzić, że można się obejść bez systemów IP? Absolutnie nie. Jest wiele czynników, które sprawiają, że preferowana jest technika IP. Gdy trzeba zaprojektować rozległy system dozoru, w skład którego będzie wchodzić kilkadziesiąt czy nawet kilkaset kamer, wybór jest prosty – należy wybrać system IP. W przypadku małych systemów wybór nie jest już oczywisty. Systemy HDCVI są tańsze i można je łatwo i szybko zainstalować oraz uruchomić. Mówimy cały czas o budowie całkowicie nowego systemu. Co jednak, gdy jesteśmy zmuszeni wykorzystać niektóre elementy już istniejącego systemu dozorowego? W takim przypadku technika HDCVI jest niezastąpiona. Umożliwia zastąpienie starych analogowych kamer i rejestratorów nowymi, oferującymi obraz o bardzo dobrej jakości (również w nocy) i o wysokiej rozdzielczości, analizę treści obrazu, obraz panoramiczny, a także przesyłanie wielu sygnałów jednym przewodem, nawet na dużych dystansach, a wszystko to z wykorzystaniem starego okablowania koncentrycznego. Dodatkowo, dzięki obsłudze protokołu POS, mamy możliwość integracji wizyjnego systemu dozorowego z terminalami fiskalnymi. Obraz uwidaczniający transakcję może być nakładany na obraz z wybranej kamery. Możemy też uzyskać zdalny dostęp do systemu. Po podłączeniu rejestratora HDCVI do sieci internetowej uzyskujemy dostęp do naszego systemu z dowolnego miejsca na ziemi, za pomocą komputera PC lub aplikacji mobilnej.

Możemy śmiało stwierdzić, że technice analogowej w wizyjnych systemach dozorowych jeszcze długo nie grozi odejście w niepamięć. Nadal znajduje ona zastosowanie w wielu przypadkach. Obie techniki, IP i analogowa, doskonale się uzupełniają i sprawiają, że nic nie stoi na przeszkodzie zbudowaniu nowoczesnego systemu bezpieczeństwa nawet tam, gdzie z różnych względów musimy wykorzystać stare okablowanie koncentryczne lub rejestratory analogowe. Dahua Technology stale pracuje nad rozwojem techniki HDCVI i z pewnością jeszcze nie raz oferta tego producenta wzbudzi zainteresowanie w branży zabezpieczeń.

Maciej Pietrzak
Dahua Technology Poland

Zabezpieczenia 5/2017

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony