Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

H.265 - magiczny kapelusz. Dahua prowadzi prace zmierzające do praktycznego wykorzystania kompresji obrazów metodą H.265

Printer Friendly and PDF


W związku rosnącym popytem na wizyjne systemy dozorowe o wysokiej rozdzielczości (4K jest obecnie hitem rynkowym) rozwój skutecznych metod przetwarzania i kompresji obrazu nabiera szczególnego znaczenia. Podczas obserwacji rozległych przestrzeni, takich jak ulice, parkingi, porty morskie i lotnicze, konieczna jest szybka transmisja obrazów z kamer bez pogorszenia rozróżnialności szczegółów. Rozwiązaniem jest kompresja obrazów metodą H.265 umożliwiająca przesyłanie materiału wizyjnego o wysokiej rozdzielczości przez wąskopasmowe łącza sieciowe.

Korzyści wynikające ze stosowania metody H.265

HEVC jako metoda wydajnego kodowania materiału wizyjnego (skrót pochodzi od słów High Efficiency Video Coding), znana także pod nazwą H.265, stanowi rozwinięcie popularnej i powszechnie stosowanej metody H.264. Prace nad nową metodą są prowadzone przez specjalistów zrzeszonych w ISO/IEC Moving Picture Experts Group (MPEG) i ITU-T Video Coding Experts Group (VCEG).

Oczekuje się, że metoda H.265 zapewni poprawę skuteczności kodowania materiału wizyjnego w porównaniu z obecnie stosowaną metodą H.264. Stopień kompresji wzrośnie o około 50%, a przepływność strumieni wizyjnych o rozdzielczości 1080p zmniejszy się o około 40%–50% przy zachowaniu wysokiej jakości obrazu.

Podsumowując – metoda H.265 pozwoli na zmniejszenie objętości materiału wizyjnego bez uszczerbku na jakości obrazu i płynności jego odtwarzania. Ponadto większa kompresja obrazu umożliwi lepsze wykorzystanie bezprzewodowych połączeń 4G i urządzeń mobilnych. Te korzyści w znaczący sposób przyczyniają się do wzrostu popytu na urządzenia zgodne ze standardem 4K/Ultra HD.

Fot. 1. H.265 – magiczny kapelusz

 

Linia produktów firmy Dahua wykorzystujących kompresję H.265

Jako przodujący producent sprzętu firma Dahua Technology pracuje nad kolejnymi innowacjami nie po to, by pozostawały w sferze obietnic, lecz po to, by były dostępne na rynku. Pomimo wszystkich korzyści wynikających ze stosowania metody H.265 obecna sytuacja jest dość kłopotliwa. Nowa metoda H.265 musi przyjąć się na rynku wizyjnych systemów dozorowych, a to zajmie trochę czasu. Dahua wprowadziła tę innowację w najnowszych kamerach sieciowych i sieciowych rejestratorach wizyjnych, a także w urządzeniach służących do transmisji strumieni wizyjnych i w ekranach wielkoformatowych, tak zwanych ścianach wizyjnych.

Wracając do kamer, należy wspomnieć, że firma Dahua wprowadziła ostatnio do sprzedaży nowe modele o rozdzielczości 5 megapikseli, z dualnym kodekiem H.264/H.265, dzięki czemu możliwe jest obniżenie wymagań dotyczących pasma sieciowego o około 40% przy zachowaniu wysokiej jakości obrazu. Dostępność innych funkcji, takich jak Defog, RoI i inteligentna detekcja ruchu, powoduje, że wizyjne systemy dozorowe zbudowane z wykorzystaniem kamer firmy Dahua pracują sprawniej, a obrazy są bardziej czytelne niż w konkurencyjnych rozwiązaniach. W najbliższej przyszłości firma planuje zastosowanie opisywanych innowacji także w kamerach o niższych rozdzielczościach.

Wziąwszy pod uwagę tendencje i oczekiwania, firma Dahua jako pierwsza w branży wprowadziła do sprzedaży serię rejestratorów sieciowych z kodekiem H.265, zapisujących obrazy o rozdzielczości 4K. Te urządzenia mogą jednocześnie zapisywać i odtwarzać cztery strumienie wizyjne o rozdzielczości 1080p z podwyższoną prędkością 60 klatek na sekundę lub zapisywać i odtwarzać cztery strumienie wizyjne o rozdzielczości 4K w czasie rzeczywistym. Ponadto wszystkie rejestratory sieciowe mają inteligentne funkcje analizy treści obrazu, funkcje wykrywania twarzy i tym podobne. Warto podkreślić, że dział konstrukcyjny firmy Dahua dołożył starań, by zmniejszyć zużycie energii elektrycznej pobieranej przez rejestratory, czyniąc te urządzenia przyjaznymi dla środowiska.

Firma Dahua opracowała platformę programową M70 służącą do sterowania wizyjnymi systemami dozorowymi, wykorzystującą kodek H.265. Platforma M70 umożliwia jednoczesne dekodowanie wielu kanałów wizyjnych kodekiem H.265, zaś dzięki modułowej strukturze możliwa jest jednoczesna obsługa czterdziestu kanałów wyjściowych o bardzo wysokiej rozdzielczości (UHD), z których każdy koduje strumienie wizyjne metodą H.265. Ponadto wspomniane wyjściowe strumienie wizyjne mogą transmitować jeden zintegrowany obraz stanowiący połączenie wielu obrazów o rozdzielczości HD.

H.265 daje więcej możliwości

Oczywiście wykorzystanie kodeka H.265 stanowi jedynie jedną z dostępnych metod pozwalających na wytworzenie obrazu o bardzo wysokiej rozdzielczości (UHD), takiej jak 4K lub nawet 8K. Zauważalnym trendem w rozwoju wizyjnych systemów dozorowych jest coraz częstsze wykorzystywanie obrazów o tak wysokiej rozdzielczości – powiedział James Wang, Product Director w firmie Dahua Technology. – Korzyści wynikające ze stosowania kodeka H.265 nie ograniczają się do wymienionych powyżej – dodał Wang. – Podobnie jak w przypadku magicznego kapelusza, można spodziewać się znacznie więcej niż widać na pierwszy rzut oka. Na przykład dział konstrukcyjno-rozwojowy firmy Dahua pracuje nad dalszą poprawą wykorzystania pasma sieciowego przy zachowaniu wysokiej jakości obrazu, a także nad usprawnieniem inteligentnych funkcji analizy treści obrazu i funkcji automatycznego śledzenia obiektów.

Jeśli chodzi o mnie, zawsze czuję dreszcz emocji, gdy spotykam się z nowymi rozwiązaniami i technologiami, które umożliwiają tworzenie lepszych produktów, rozwój przemysłu, a także poprawę kondycji całego społeczeństwa. – Mam głębokie przekonanie, że w kodeku H.265 kryje się duży potencjał, który ujawni się dopiero w przyszłości, tak więc radzę wszystkim, by pozostali z nami i, podążając za najnowszymi trendami rynkowymi, przekonali się, jak można wykorzystać jego magię – podsumował James Wang.

Dahua Technology
Tłumaczenie: Redakcja

 

Zabezpieczenia 3/2015

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony