Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Innowacyjne rozwiązania w rejestratorach serii IN 41XX firmy INTROX

Printer Friendly and PDF

Trzy lata temu firma Janex International wprowadziła do swojej oferty produkty firmy Introx. Introx to zaawansowane urządzenia telewizji dozorowej, takie jak kamery kolorowe, dualne, w obudowach wandaloodpornych, z oświetlaczami podczerwieni o zasięgu do 50 m, a także cała gama rejestratorów cyfrowych.

W niniejszym artykule chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na najnowsze rejestratory cyfrowe serii IN 41XX. Rejestratory te występują w trzech wersjach – 4-, 8- i 16-kanałowej (rys. 1).

rys1.jpg
Rys. 1. Rejestrator IN 41XX

 

Pracują one w trybie hexaplex (jednoczesne nagrywanie, wyświetlanie, odtwarzanie, podgląd przez sieć TCP/IP, zdalna konfiguracja, zdalna archiwizacja). Rejestracja obrazu w kompresji MPEG-4 odbywa się z prędkością do 25 kl./s dla każdej kamery. Na każdy kanał wideo przypada jeden kanał audio, a dźwięk nagrywany jest z kompresją G.726. Dla każdego kanału audio można wybrać detekcję audio i ustawić poziom czułości, przy którym rejestrator zacznie nagrywać zdarzenie.

Urządzenie ma rzadko spotykaną możliwość przekazu informacji głosowej przez sieć TCP/IP w trybie „na żywo”. Dodatkowo możliwa jest dwustronna komunikacja audio przez sieć TCP/IP – oprócz nasłuchiwania, co dzieje się w pomieszczeniu, w którym znajduje się mikrofon, istnieje możliwość nadania komunikatu głosowego, który będzie wysłany do głośników podłączonych do rejestratora.
W rejestratorach można zainstalować trzy dyski SATA o pojemności 1 TB każdy. Jeżeli chcemy zwiększyć bezpieczeństwo systemu lub pojemność dysków, możemy poprzez złącze IEE1394 podłączyć do rejestratora macierz dyskową RAID IN-MSATA4 firmy Introx (rys. 2). Macierz ta może pracować w trybie RAID 0, RAID 1, RAID 5 lub RAID 5+spare. Praca macierzy w jednym z trzech ostatnich trybów umożliwia odzyskanie nagranego materiału w przypadku uszkodzenia jednego z dysków (na podstawie informacji nagranych na pozostałych dyskach). Pozwala to na zainstalowanie rejestratorów Introx serii IN-41XX w systemach, które wymagają maksymalnego poziomu bezpieczeństwa nagrań.

rys2.jpg
Rys. 2. Macierz dyskowa IN-MSATA4

 

Wbudowana nagrywarka DVD-RW oraz dwa porty USB 2.0, do których można podłączyć pamięć przenośną (pendrive) lub zewnętrzny dysk, są pomocne przy archiwizacji dużej ilości nagranego materiału.

Obrazy z kamer mogą być wyświetlane na monitorze głównym (wyjście BNC bądź VGA) oraz na monitorze pomocniczym Spot (wyjście BNC). Użytkownik sam decyduje o kolejności wyświetlania kamer w podziale na monitorze głównym.

Obsługa rejestratora może odbywać się za pomocą przycisków na panelu przednim, pilota, myszy lub wyniesionej klawiatury IN-400KL (rys. 3). Klawiatura wyniesiona ma wbudowany dżojstik, który umożliwia łatwe sterowanie kamerami szybkoobrotowymi podłączonymi do rejestratora lub bezpośrednio do klawiatury.

rys3.jpg
Rys. 3. Klawiatura IN-400KL

 

Dzięki czterem profilom ustawień nagrywania i przypisaniu ich do harmonogramu Introx serii IN-41XX umożliwia bardzo elastyczne programowanie (rys. 4). Jeśli dodamy do tego możliwość przypisania każdej kamerze innej szybkości nagrywania (od 1 do 25 kl./s), różnej jakości i rozdzielczości obrazu oraz dowolnego trybu nagrywania (ciągłego, przy detekcji ruchu, wyzwalanego z wejść alarmowych, przy detekcji dźwięku, automatycznego), daje to nieograniczone możliwości w dopasowaniu się do indywidualnych potrzeb klienta.

rys4.jpg
Rys.4. Profile

 

Producent rozwiązał też problemy występujące w innych rejestratorach przy zmianie czasu – w rejestratorach serii IN-41XX nie tracimy nagranego materiału, gdy czas został zmieniony wstecz. Rejestrator, odtwarzając archiwum, pokazuje, że dany materiał został zapisany według starego czasu.

Każdy rejestrator może obsługiwać pięciu użytkowników, którym nadaje się różne uprawnienia, np. można ograniczać dostęp do rejestratora lub jego poszczególnych funkcji (takich jak podgląd na żywo przez sieć, odtwarzanie nagranego materiału, tworzenie kopii, dostęp do ustawień rejestratora, sterowanie kamerami PTZ, aktualizacja oprogramowania rejestratora przez sieć IP, ukrywanie kamer lokalnie i przez sieć IP).

Bardzo ważną funkcją jest informacja o braku sygnału z kamery, pojawiająca się na wyjściu przekaźnikowym, która może być wysłana na dowolny adres e-mail. Z rejestratorami serii IN-41XX można łączyć się poprzez sieć TCP/IP, wykorzystując przeglądarkę internetową Internet Explorer bądź dedykowane oprogramowanie IN4Series-CMS.

Łącząc się za pośrednictwem przeglądarki internetowej (rys. 5) można:

  • załączać przekaźniki na rejestratorze, uruchomić dwukierunkowy tor audio,
  • sterować kamerami szybkoobrotowymi PTZ – wyzwalać presety, uruchamiać dwie trasy patrolowe, ustawić prędkość PTZ itp.,
  • wyszukać nagranie i je odtworzyć,
  • zmienić nastawy rejestratora.
rys5.jpg
Rys. 5. Wykorzystanie przeglądarki internetowej

 

Oprogramowanie IN4Series-CMS jest narzędziem, które oprócz funkcji dostępnych z poziomu przeglądarki umożliwia m.in. jednoczesne połączenie z 4096 rejestratorami i 65536 kamerami, a na monitorze może być wyświetlany obraz z 64 kamer jednocześnie (rys. 6).

rys6.jpg
Rys. 6. IN4Series-CMS

 

Operator może sam zmieniać elementy graficzne programu, takie jak np. grubość linii podziału, kolor, czcionka opisu kamer. Znajduje się tu również funkcja wyskakujących okienek, które są wyświetlane w chwili zaistnienia określonego zdarzenia, np. włączenia lub wyłączenia nagrywania, detekcji ruchu, aktywacji wejścia alarmowego, detekcji audio. Ponadto istnieje możliwość stworzenia kilku schematów ekranów z obrazami z dowolnych kamer, uzyskanymi z kilku rejestratorów. Zapisanie tych podziałów pod różnymi nazwami pozwala na szybkie wywołanie wyświetlania żądanego ekranu. Można jednocześnie wyświetlać dwa różne podziały na dwóch monitorach podłączonych do tego samego komputera (monitor główny + monitor pomocniczy) lub stworzyć system wyświetlania, gdzie na jednym monitorze podłączonym do komputera wyświetlane są kamery w podziale np. 1+7, 4x4 czy 8x8, a drugi monitor jest pomocniczy i wyświetlane są na nim obrazy z kamer w przypadku zaistnienia alarmu. Bardzo istotną i innowacyjną funkcją rejestratorów Introx serii IN-41XX jest możliwość łączenia się z rejestratorami za pomocą PDA (rys. 7).

rys7.gif
Rys. 7. Połączenie z rejestratorem poprzez PDA
 
tab1.jpg
Tab. 1. Parametry ogólne rejestratorów serii IN 41XX

 

Opisane powyżej nowe rejestratory serii IN 41XX dają bardzo duże możliwości instalatorom i użytkownikom. Ich proste i przejrzyste menu oraz przystępna cena stawiają je wysoko w porównaniu z innymi obecnie dostępnymi na rynku rejestratorami.

Grzegorz Matulka
Janex International

Zabezpieczenia 6/2008

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony