Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Najnowsze systemy bezprzewodowe do monitoringu wizyjnego firmy P.W. Camsat

Printer Friendly and PDF

Bezprzewodowy monitoring wizyjny znajduje z każdym rokiem coraz szersze zastosowanie - począwszy od dozoru pojedynczych posesji, przez wielozakładowe korporacje, instytucje publiczne i monitoring miejski, po obiekty, w których odbywają się imprezy masowe. W wielu rozwiązaniach nie można zastosować przewodowych systemów monitoringu wizyjnego, które są dobrze znane projektantom i instalatorom. Czasem barierą są względy ekonomiczne, ale także w wielu miejscach wręcz nie ma możliwości wykonania okablowania. Alternatywą dla standardowych rozwiązań są urządzenia firmy P.W.

Camsat działające w wysoce stabilnym i niewymagającym zezwoleń paśmie ISM 5,8 GHz.Nie jest prawdą, iż koszt monitoringu bezprzewodowego przewyższa koszty standardowej sieci przewodowej. Jednym z istotniejszych kosztów związanych z instalacją elektronicznych systemów bezpieczeństwa są nakłady na robociznę, ponoszone podczas układania rozległych sieci kablowych, a także koszty koniecznych do uzyskania pozwoleń, położonego okablowania czy dzierżawy światłowodów.

 
 
Fot. 1. Zestaw TCO 5808h do transmisji wideo o zasięgu do 3 km

 

Transmisja obrazu wideo za pośrednictwem zestawu TCO 5808h, pracującego na częstotliwości 5,8 GHz, pozwala na znaczne oszczędności w zakresie instalacji urządzeń. System ten został stworzony na potrzeby profesjonalnej telewizji przemysłowej oraz telewizji kablowej, spełnia więc w zupełności także wymagania instalatorów telewizji dozorowej. Ponadto czas niezbędny do realizacji przedsięwzięcia jest krótszy niż w przypadku systemów przewodowych, znacznie mniejszy jest także wpływ instalacji na infrastrukturę obiektu.

Możliwość zastosowania aż do ośmiu niezależnych kanałów wideo w powiązaniu z bardzo wysoką jakością obrazu sprawia, że zestaw TCO 5808h nadaje się niemal do każdego systemu monitoringu wizyjnego o dużych wymaganiach. Dodatkowym atutem systemu radiowego jest łatwość montażu i mobilność sprzętu oraz możliwość zmiany lokalizacji kamer bez dokonywania żadnych nowych inwestycji. Zestaw TCO 5808h może być także uzupełnieniem już istniejącej przewodowej sieci monitoringu, bez konieczności ingerencji w zainstalowane wcześnie okablowanie.

Podstawowym zastrzeżeniem instalatorów i użytkowników w stosunku do urządzeń bezprzewodowych są występujące zakłócenia transmisji. Należy jednak podkreślić, iż zakłócenia przemysłowe to problem urządzeń systemów pracujących w paśmie 2,4 GHz, które jest udostępnione także sieciom komputerowym WLAN czy urządzeniom Bluetooth.

Zjawisko to zupełnie nie dotyczy systemów TCO 5808h, gdyż pracują one w paśmie wydzielonym tylko i wyłącznie dla transmisji wideo i audio.

 
 
Fot. 2. Zastosowanie CD-04 w systemach telewizji dozorowej
 

Transmisja wideo 5,8 GHz w cenie jak dla systemów 2,4 GHz

Urządzenia działające na częstotliwości 2,4 GHz były obecne na rynku głównie z powodu bardziej przystępnej ceny. Firma P.W. Camsat wprowadziła nowe urządzenia TCO 5807h w cenie urządzeń 2,4 GHz. Dzięki temu systemy 5,8 GHz tej firmy mogą całkowicie zastąpić systemy poprzedniej generacji. Dla lepszej identyfikacji produktów P.W. Camsat firma zmieniła swój znak firmowy (logo). Pozwoli to inwestorom oraz instalatorom uniknąć zakupu urządzeń innych producentów, które także pojawiają się na rynku, a nie zawsze spełniają wysokie normy odnośnie jakości obrazu i wymaganego zasięgu.

TCO 5807h to najnowszy hermetyczny zestaw do bezprzewodowej transmisji obrazu oraz dźwięku w paśmie 5,8 GHz. Charakteryzuje się równie wysoką jakością obrazu jak poprzedni system TCO 5808h i jest porównywalny pod tym względem z urządzeniami do transmisji przewodowej. Wyróżnia się także niewielkimi rozmiarami oraz przystępną ceną. Zasięg standardowego zestawu hermetycznego to 2 km.

 
Rys. 1. Zakres częstotliwości pracy CD-04
 

Rozwiązania bezprzewodowe dla kamer obrotowych

Każdy system bezprzewodowy wideo 5,8 GHz można dodatkowo wyposażyć w moduł telemetryczny CD-04 do bezprzewodowego sterowania kamerami obrotowymi. System monitoringu wizyjnego powinien umożliwiać śledzenie zmian na obserwowanym obszarze. Musi więc być zapewniona możliwość sterowania każdą kamerą zgodnie z dynamicznie zmieniającą się sytuacją i wykonania płynnego zbliżenia istotnych szczegółów bez widocznych opóźnień. Z tego względu sygnały sterowania kamerami nie mogą być blokowane przez przekaz dużych pakietów informacji, a jest to możliwe tylko wtedy, gdy system zapewnia przesyłanie sygnałów sterowania kamerami za pośrednictwem specjalnego kanału, niezależnego od kanału wideo - tak jak w przypadku CD-04.

Profesjonalny moduł telemetrii CD-04 wykorzystuje wszystkie funkcje kamer, jak przy sterowaniu przewodowym. Współpracuje z dowolnym interfejsem RS485 lub RS232 (m.in. PELCO-D, PELCO-P, SAMSUNG, COP-2, Santachi, PANASONIC, Longcomity, HUNDA600, LILIN, VICON, MOLYNX, KALATEL, VCL, Reserved, COP-1, Ultrak).

Moduł CD-04 realizuje dwukierunkową transmisję (half duplex), która jest wymagana przez większość kamer obrotowych dla potwierdzenia transmisji czy odebrania alarmów z kamer (czujki ruchu w kamerach, wejścia sabotażowe itd.). Prędkość transmisji protokołu jest regulowana w zakresie 1200-9600 kb/s. Dziesięć kanałów pracy gwarantuje poprawną pracę modułu w każdym terenie.

Moduł CD-04 pracuje w wolnym paśmie radiowym ISM 869 MHz, niewymagającym zezwoleń. Większość dostępnych na rynku urządzeń nie posiada wystarczającej mocy dla stabilnej pracy kamer. Natomiast moduł CD-04, dzięki mocy 500 mW, dozwolonej dla tej częstotliwości, gwarantuje stabilną pracę bez opóźnień czy utraty kontroli oraz zasięg do 5 km (z miniaturowymi antenami dookolnymi) albo nawet do 30 km (z antenami kierunkowymi).

Brak opóźnień odróżnia moduł CD-04 także od rozwiązań cyfrowych, które generują znaczne opóźnienia.

Moduł CD-04 może być dowolnie łączony z systemami transmisji wizji 5,8 GHz oraz 2,4 GHz. Dzięki tym cechom CD-04 w zupełności wystarcza do większości systemów zabezpieczeń. W zależności od zastosowań przesyłany sygnał wideo oraz sygnały sterowania (PTZ) mogą być zakodowane albo nie.

Podobnie jak w przypadku systemu TCO 5808 uruchomienie systemu wideo z transmisją PTZ ogranicza się wyłącznie do instalacji i podłączenia samych urządzeń transmisyjnych.

W każdej dziedzinie życia można zauważyć ciągłą ekspansję urządzeń bezprzewodowych, dlatego takie rozwiązania cieszą się coraz większym zainteresowaniem i uznaniem wielu klientów i dystrybutorów z branży telewizji dozorowej. Z roku na rok umacniają one swoją pozycję dzięki uzyskiwaniu świetnych efektów tam, gdzie inne rozwiązania nie zdały egzaminu. Systemy bezprzewodowego przesyłu wizji oraz telemetryczne nadają się do monitoringu miejskiego, monitoringu lasów, szpitali, szkół, parkingów, posesji prywatnych, zarówno do pracy wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów.

 
 
Rys. 2. Strefa Fresnela w przypadku właściwej oraz wadliwej instalacji radiofonii
 
 

Zasady odpowiedniego dobierania systemów bezprzewodowych

W celu uzyskania prawidłowego działania systemów bezprzewodowych należy spełnić kilka podstawowych warunków. Najważniejszą zasadą prawidłowej pracy wszystkich systemów mikrofalowych jest „widzialność optyczna" anten. Jest to warunek krytyczny dla radiolinii o zasięgu powyżej 50 m. W systemach 5,8 GHz należy zagwarantować fali radiowej „czysty korytarz" o średnicy około 2-4 m (jest to tzw. pierwsza strefa Fresnela). Najlepszą jakość transmisji uzyskuje się, montując anteny co najmniej 2 m nad przeszkodami. Powyżej przedstawiono właściwy oraz wadliwy sposób usytuowania urządzeń radiowych 5,8 GHz.

W przypadku braku „widzialności optycznej" anten możliwa jest retransmisja sygnału w celu ominięcia przeszkody, bez straty sygnału czy spadku jakości obrazu.

Dobór zestawów dla kamer szybkoobrotowych

Dobór systemów bezprzewodowych dla kamer szybkoobrotowych polega na zaopatrzeniu się w moduł telemetryczny, np. CD-04, dla klawiatury oraz dla każdej kamery.

Poniżej przykłady doboru urządzeń.

Dla:

- jednej kamery szybkoobrotowej - jeden zestaw wideo (np. TCO 5808h) + dwa moduły telemetryczne CD-04,

- dwóch kamer szybkoobrotowych - dwa zestawy wideo (np. TCO 5808h) + trzy moduły telemetryczne CD-04,

- pięciu kamer szybkoobrotowych - pięć zestawów wideo (np. TCO 5808h) + sześć modułów CD-04 itd.

Więcej informacji dostępnych jest na witrynie internetowej producenta www.camsat.com.pl (w tym karty katalogowe urządzeń). W przypadku wątpliwości polecamy kontakt z technikami firmy P.W. Camsat z Solca Kujawskiego.

Agnieszka Gralak
P.W. Camsat

Zabezpieczenia 2/2008

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony