Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Obiekty sportowe pod nadzorem kamer Axis Communications

Printer Friendly and PDF

leadKamery ekip telewizyjnych, dbających o regularne transmisje wydarzeń dla fanów poszczególnych dyscyplin, nie są jedynymi, jakie znajdują się w obiektach sportowych. Obiekty te są bowiem coraz częściej pod całodobowym nadzorem kamer monitoringu, których podstawową funkcją nie jest rejestrowanie zmagań zawodników, lecz zapewnienie bezpieczeństwa kibiców. Co istotne, sukcesywnie wzrasta tu popularność rozwiązań cyfrowych, które w porównaniu z analogowymi gwarantują znacznie wyższą jakość obrazu, szereg funkcji dodatkowych oraz skalowalność. Kamery sieciowe najwyższej klasy, jakie ma w swojej ofercie Axis Communications, są wyposażone również w inteligentne funkcje detekcyjne. Jak dowiodły ostatnie badania przeprowadzone przez grupę badawczą Lusax przy Uniwersytecie w Lund, w przypadku instalacji systemów złożonych z co najmniej 14 kamer rozwiązania cyfrowe są także bardziej uzasadnione ekonomicznie.

Jakość HDTV – skok wzwyż

Poziom bezpieczeństwa kibiców na imprezach sportowych zależy w dużej mierze od możliwości ciągłego i szczegółowego monitorowania wszystkich potencjalnie problematycznych obszarów stadionu: trybun, wejść i wyjść, korytarzy oraz dróg ewakuacyjnych. Z reguły problemy powstają wówczas, gdy ograniczona liczba kamer ma za zadanie monitorować duże powierzchnie, a jednocześnie zapis ma być na tyle dokładny, by pozwolił na identyfikację osób w przypadku odnotowania sytuacji niebezpiecznych lub choćby podejrzanych.

Kamery analogowe w odróżnieniu od cyfrowych mają mniejszy zakres zmian ogniskowej obiektywu, dlatego nie są w stanie rejestrować obrazów z wystarczającą dokładnością, a to w obszarze nadzoru wizyjnego ma kluczowe znaczenie. Właśnie dlatego nowoczesne ośrodki sportowe w coraz większej mierze korzystają z rozwiązań HDTV gwarantujących wysoką rozdzielczość nagrywanego obrazu oraz odpowiednią poklatkowość, co umożliwia rejestrację szczegółów, a dzięki temu bezsprzeczną identyfikację postaci i jednoznaczną ocenę zdarzeń. Dzięki pracy w systemie skanowania progresywnego kamery IP wytwarzają wyraźniejsze i ostrzejsze obrazy nawet w sytuacji monitoringu obiektów ruchomych, np. biegnących osób lub jadących pojazdów. Ponadto, dzięki wysokiej jakości obrazu gwarantowanej przez standard HDTV zapewniają wierne odwzorowanie kolorów. Sprawia to, że w dozorze wizyjnym imprez sportowych kamery te sprawdzają się wyjątkowo dobrze.

Kolejną zaletą monitoringu wizyjnego HDTV, jest to, że pojedyncze klatki telewizyjne mogą być używane do sporządzania kopii papierowej w niemal fotograficznej jakości. Może być to decydujące, gdy materiał ma być wykorzystywany np. jako dowód w sądzie.

Kamery AXIS Q1755-E podnoszą poprzeczkę

Axis-Q1755

Fot. 1. Axis Q1755

 

AXIS Q1755 to pierwsza kamera sieciowa klasy HD, wprowadzona na rynek w styczniu 2009 r. Jest ona przystosowana do pracy zarówno w dziennych, jak i w nocnych warunkach oświetleniowych. Obecnie w ofercie Axis Communications znajduje się także model AXIS Q1755-E, zaprojektowany z myślą o wymagających instalacjach zewnętrznych i wyposażony w unikalną funkcję Arctic Temperature Control, która umożliwia bezpieczne włączenie kamery nawet przy bardzo niskiej temperaturze otoczenia (do –40°C), np. po awarii zasilania. Kamery AXIS Q1755-E oferują wyraźny, ostry obraz o rozdzielczości HDTV 1080i lub 720p, zgodny ze standardami SMPTE 274M i 296M, które poza rozdzielczością dotyczą jeszcze odwzorowania kolorów, formatu (16:9) i poklatkowości. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w ochronie obszarów, które wymagają dużej szczegółowości obrazu, w tym także obiektów sportowych, takich jak hale czy stadiony.

Kamery AXIS Q1755-E, z 10-krotnym zoomem optycznym i 12-krotnym zoomem cyfrowym, dysponują funkcją automatycznej regulacji ostrości. Dzięki temu umożliwiają natychmiastowe uzyskanie żądanego pola widzenia z precyzyjnie ustawioną ostrością. Aby ułatwić przechowywanie materiału wizyjnego i zwiększyć elastyczność instalacji, model ten jest wyposażony w gniazdo kart pamięci SD/SDHC. AXIS Q1755-E obsługuje przesyłanie wielu oddzielnie konfigurowalnych strumieni wizyjnych w formatach H.264 i Motion JPEG. Format H.264 optymalizuje zapotrzebowanie na pasmo sieciowe i pamięć masową bez wpływu na jakość obrazu. Obsługa funkcji Power over Ethernet umożliwia zasilanie kamer przez sieć komputerową, eliminując konieczność układania dodatkowych kabli, a tym samym obniżając koszty instalacji.

Co więcej, kamery AXIS Q1755-E mają zaimplementowane inteligentne funkcje detekcyjne, takie jak zaawansowane wykrywanie ruchu, analiza dźwięku oraz wykrywanie prób ingerencji w ich działanie. Są również wyposażone w funkcję „wartownika” (tzw. gatekeeper), która automatycznie przybliża obraz w razie wykrycia ruchu w monitorowanym obszarze, po czym oddala go po upływie określonego czasu.

Parma – tylko najlepsi

fot3

Fot. 2. Stadion w Parmie

 

Z zalet kamer AXIS Q1755 skorzystali już menedżerowie włoskiego klubu piłkarskiego FC Parma, którzy wprowadzili system nadzoru wizyjnego na stadionie Tardini w Parmie. Aby tamtejszy monitoring był skuteczny i pewny, musiał zostać wdrożony na bazie sprzętu najwyższej jakości, dostarczającego wyraźne, ostre obrazy w każdych warunkach. Głównym celem było zagwarantowanie maksymalnie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i komfortu w obiekcie, w którym odbywa się większość imprez organizowanych przez klub, począwszy od meczów, aż po spotkania menedżerów drużyny. Podczas opracowywania projektu dokonaliśmy wyboru najważniejszych parametrów sprzętu, jaki chcieliśmy zainstalować, oszacowaliśmy też odległości na stadionie, aby zapewnić właściwe kąty obserwacji monitorowanych obszarów. Dzięki takim cechom, jak elastyczność i szeroka funkcjonalność, kamery AXIS Q1755 okazały się doskonałym wyborem – stwierdziły władze klubu.

Transmisja na żywo

Kluczowe i naturalne zadanie systemów monitoringu wizyjnego to podniesienie poziomu bezpieczeństwa danego obiektu. Inną rolą, zyskującą obecnie na znaczeniu, jest umożliwienie zdalnego udziału w rejestrowanych wydarzeniach osobom, które nie mogą ich oglądać na żywo. Coraz częściej bowiem wdrożenie systemu monitoringu wizyjnego ma na celu nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa i porządku, lecz także udostępnienie transmisji wydarzeń w czasie rzeczywistym w Internecie. Niejednokrotnie ułatwia to promowanie imprez sportowych, które dotychczas nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem, były dostępne tylko dla niewielkiej grupy kibiców lub o których niewiele osób wiedziało. Wdrażanie systemu nadzoru wizyjnego daje więc podwójną korzyść: pozwala nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo, ale również transmitować i promować wydarzenie na szeroką skalę, bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem specjalistów, operatorów kamer i montażystów.

Tenis live

Zalety stosowania monitoringu wizyjnego opartego na technologii IP oraz transmitowania wydarzeń sportowych w Internecie doskonale obrazuje przykład turnieju tenisowego Gemax Open. Jego organizatorzy zdecydowali się na instalację systemu składającego się z kamer sieciowych HDTV Axis, oprogramowania zarządzającego materiałem wizyjnym Netavis Observer oraz urządzenia NVR Neteye. Rozgrywki tenisowe transmitowano na żywo za pomocą kamer sieciowych AXIS Q1755 HDTV z kompresją H.264.

Szczegóły widoczne z dystansu

Najnowsze rozwiązania z zakresu nadzoru sieciowego są projektowane tak, by spełniały indywidualne oczekiwania klientów reprezentujących różne branże i mających zróżnicowane wymagania. Stąd bardzo ważne jest określenie zadań, jakie system ma realizować, oraz dopasowanie modelu kamer i ich funkcjonalności do miejsca, w którym mają być zainstalowane. Kamery megapikselowe i HDTV oferują rozbudowane funkcje nadzoru wykorzystujące kilkunasto- czy nawet kilkudziesięciokrotne powiększenia optyczne, umożliwiające np. odczytanie numerów rejestracyjnych samochodów z odległości kilkuset metrów. Zatem takie modele jak AXIS P1346 czy AXIS P5532 najlepiej sprawdzą się na parkingach bądź w długich korytarzach prowadzących na trybuny lub murawę. Pozwolą też obserwować szczegóły przebiegu rozgrywek nawet ze znacznych odległości.

AXIS P5532 – rekord pobity

Sieciowa kamera kopułkowa AXIS P5532, wyposażona w funkcję PTZ (pan-tilt-zoom), 29-krotny zoom optyczny i 12-krotny zoom cyfrowy z automatycznym ustawianiem ostrości, świetnie sprawdza się w instalacjach wymagających wysokiej wydajności, doskonałej jakości obrazu i zaawansowanego zarządzania zdarzeniami. Dzięki stopniu ochrony IP-51, zabezpieczeniu przed pyłem i wodą oraz zasilaniu w systemie High Power over Ethernet kamera AXIS P5532 może zostać łatwo zainstalowana w miejscach, w których konkurencyjne modele nie spełniałyby swoich funkcji.

Dzięki zastosowaniu automatycznie usuwanego filtra podczerwieni kamera AXIS P5532 zapewnia doskonałą jakość obrazu zarówno w dziennych, jak i w nocnych warunkach oświetleniowych. Opcja Auto-flip, dostępna w modelu AXIS P5532, pozwala na stałe śledzenie obiektów przemieszczających się bezpośrednio pod kamerą, z zachowaniem pola obserwacji w zakresie 360°.

Unikatowa funkcja „wartownika” – gatekeeper – sprawia, że kamera może automatycznie ustawić się w konkretnym położeniu, aby odczytać np. treść tablic rejestracyjnych pojazdu lub rozpoznać twarz osoby po wykryciu ruchu w określonym obszarze, a następnie – po zdefiniowanym czasie – powrócić do pierwotnego położenia.

Profesjonalne wdrożenie na Euro 2012

fot2

Fot. 3. Konstrukcja stadionu w Kijowie

System nadzoru wizyjnego Axis, oparty na technologii IP, sprawdza się doskonale nie tylko w bieżącym rejestrowaniu przebiegu imprez sportowych czy też zapewnianiu bezpieczeństwa kibicom zgromadzonym na trybunach. Na ciekawe jego wdrożenie zdecydowano się podczas budowy Stadionu Narodowego w Kijowie, wznoszonego na potrzeby Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Aby pokazywać postępy w budowie obiektu, na placu budowy zainstalowano kamery sieciowe AXIS Q1755, dysponujące kompresją H.264, które przesyłają obrazy przez wewnętrzną sieć UNTC do dedykowanego serwera wizyjnego. Serwer ten przekształca następnie strumienie materiału wizyjnego i retransmituje je na potrzeby zamieszczenia w Internecie. Dzięki temu każdy internauta może w dowolnym momencie odwiedzić stronę WWW z transmisją i sprawdzić postępy w budowie stadionu na Euro 2012. Wdrożenie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem – w ciągu zaledwie trzech miesięcy stronę z materiałem transmitowanym na żywo odwiedziło ponad milion osób.

System na medal

Wdrażanie w obiektach sportowych systemów nadzoru wizyjnego bazujących na technologii IP spotyka się z coraz większym uznaniem, zarówno wśród sportowców i pracowników, jak i wśród kibiców. Ukraińska inicjatywa pokazywania na żywo postępów w budowie jednego ze stadionów spotkała się również z aprobatą ze strony specjalistów ukraińskich i europejskich, a także otrzymała liczne nagrody, np. EEBC Highlight 2009 Awards w kategorii „Najlepsze rozwiązanie technologii bezprzewodowych”.

Agata Majkucińska
Key Account Manager
Axis Communications

Zabezpieczenia 2/2011

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony