Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Systemy AHD marki EVOS

Printer Friendly and PDF

Jeszcze kilka lat temu kosztownych systemów IP nie dało się niczym zastąpić, bowiem wysoka rozdzielczość obrazu nie była dostępna w systemach analogowych. Z czasem na rynku pojawiły się systemy HD-SDI, które spełniły oczekiwania użytkowników dotyczące wysokiej rozdzielczości i bardzo dobrej jakości obrazu. Można uznać, że była to zapowiedź transformacji tradycyjnych analogowych systemów telewizji dozorowej.

Jakość obrazu w systemach IP nieustająco wzrasta. Producenci prześcigają się we wprowadzaniu na rynek kamer o coraz wyższych rozdzielczościach, a koszty produkcji spadają. Wiele lat temu zaczął się proces wypierania telewizji analogowej z rynku, a specjaliści zakładali się, kiedy systemy analogowe znikną bezpowrotnie.

Właśnie teraz, kiedy los tak dobrze wszystkim znanych systemów analogowych został już właściwie przesądzony, na rynku wizyjnych systemów dozorowych pojawiły się niemal równolegle trzy standardy telewizji analogowej o wysokiej rozdzielczości:

  • AHD (z ang. Analog High Definition) firmy NextChip,
  • HD-TVI (z ang. High Definition Transport Video Interface) firmy TechPoint,
  • HD-CVI (z ang. High Definition Composite Video Interface) firmy Dahua.

Każdy z wymienionych standardów umożliwia transmisję i rejestrację obrazu o rozdzielczościach 720p i 1080p. Tym samym podstawowe ograniczenie telewizji analogowej zostało usunięte. Wysoka rozdzielczość to nie jedyna zaleta tych rozwiązań. Maksymalna odległość, na jaką może być transmitowany sygnał wizyjny z kamery do rejestratora, została zwiększona do 500 metrów. System AHD można zainstalować i skonfigurować tak łatwo jak tradycyjny system analogowy. Systemy analogowe o wysokiej rozdzielczości charakteryzują się również brakiem opóźnień w transmisji sygnału, co stanowi istotny problem w systemach IP. To zaleta, obok której nie można przejść obojętnie.

Odpowiedzią firmy Janex na nowe trendy jest wprowadzenie kamer i rejestratorów AHD marki EVOS. Asortyment oferowanych kamer jest podzielony na dwie serie: serię 960p, do której należą kamery z przetwornikiem o rozdzielczości 1,3 megapiksela (1280×960), zapis obrazu odbywa się zgodnie ze standardem AHD-M, czyli 720p oraz serię 1080p, do której należą kamery z przetwornikiem o rozdzielczości 2,0 megapiksela (1920×1080), zapis obrazu odbywa się zgodnie ze standardem AHD-H, czyli 1080p.

Mimo iż na rynku są dostępne rozwiązania wykorzystujące przetworniki o rozdzielczości 1,0 megapiksela, to testy wykazały, że jakość obrazu z tych kamer jest niezadowalająca. Zastosowanie przetworników o wyższej rozdzielczości niż wskazuje standard AHD-M zapewnia między innymi lepszą dynamikę, wyższą czułość i mniejszy poziom szumów, a tym samym lepszą jakość obrazu, zarówno w dobrych, dziennych, jak i w trudnych, nocnych warunkach oświetleniowych.

Dostępne są kamery w dwóch rodzajach obudów – kopułkowej i bullet. Oba rodzaje kamer są wyposażone w wysokiej jakości obiektywy o stałej ogniskowej 3,6 mm lub o zmiennej ogniskowej regulowanej w zakresie od 2,8 mm do 12 mm. Asortyment oferowanych kamer kopułkowych o rozdzielczości 1,3 megapiksela wzbogacono o kamerę kopułkową bez oświetlacza IR, wyposażoną w obiektyw zmiennoogniskowy, przystosowaną do pracy wewnątrz budynków (EV-AHD-960P-2812-D).

Niezmiernie istotne jest to, że we wszystkich kamerach można wybrać tryb AHD lub CVBS (zgodny ze standardem 960H), co umożliwia uniwersalne zastosowanie tych kamer, również w tradycyjnych systemach analogowych.

Fot. 1. Kamery i rejestratory systemu EVOS AHD

 

 Do rejestracji obrazu służą innowacyjne rejestratory trybrydowe, obsługujące nie tylko kamery AHD, ale również kamery analogowe i sieciowe, co daje swobodę podczas doboru konfiguracji systemu, a przez to niezwykłą elastyczność instalacji. Zapis obrazu odbywa się zgodnie z dwoma standardami – AHD-M (720p) oraz AHD-H (1080p). Do rejestracji w trybie AHD-M firma Janex oferuje rejestratory EVOS w wersjach 4- (EV-8604-AHDM), 8- (EV-9608-AHDM) i 16-kanałowych (EV-9616-AHDM). Warto zauważyć, iż model 16-kanałowy ma cztery wejścia i jedno wyjście alarmowe, co umożliwia integrację z systemami alarmowymi. Do zapisu obrazu z kamer z serii 1080p należy użyć rejestratorów pracujących w trybie AHD-H. Linię rejestratorów 1080p tworzą modele 4- (EV-8604-AHDH) i 8-kanałowe (EV-9608-AHDH).

Warto zauważyć, że opisane powyżej rejestratory mają niezwykle przydatną funkcję automatycznego wykrywania sygnału na wejściu rejestratora, która znacznie ułatwia proces uruchomienia systemu. Dotychczas taka funkcja była kojarzona z drogimi rozwiązaniami.

Opisane wyżej urządzenia pochodzące od sprawdzonego producenta obrazują aktualny stan standardu AHD. Przed systemami AHD jest jeszcze długa droga rozwoju. Mówi się o sterowaniu menu kamery z poziomu rejestratora. Być może okaże się, że rozdzielczość 1080p to dopiero początek drogi. Czas pokaże.

Moim zdaniem pojawienie się analogowych kamer o wysokiej rozdzielczości to jedna z większych rewolucji w wizyjnych systemach dozorowych ostatnich lat. Przełom ten mógłbym porównać do pojawienia się na rynku kamer wielomegapikselowych. Zaczyna się zupełnie nowa era. Wymieniając rejestrator i kamery, można otrzymać całkiem nową jakość systemu analogowego.

Przemysław Szamocki
Janex International

 

Zabezpieczenia 4/2015

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony