Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Systemy ekranów wielkoformatowych firmy Dahua Technology

Printer Friendly and PDF

Fot. 1. Ściana monitorów Dahua z ekranami LED i LCD

Uproszczenie czynności związanych z jednoczesnym wyświetlaniem obrazów z wielu kamer na wielu stanowiskach operatorskich stanowiło zawsze duży problem. Początkowo w systemach analogowych stosowane były multipleksery i krosownice wizyjne połączone z wieloma monitorami. Takie systemy miały skomplikowaną budowę i były kosztowne w eksploatacji. Pokoje kontrolne miały dużą powierzchnię i pracowało w nich wielu operatorów. Zużycie energii elektrycznej przez tego typu systemy było bardzo duże. Obecnie, przez zastosowanie najnowszych technologii, możliwe jest ograniczenie liczby urządzeń instalowanych w pokojach kontrolnych i uproszczenie czynności związanych z wyświetlaniem obrazów pochodzących z wielu źródeł.

W miarę odchodzenia od produkcji tradycyjnych urządzeń analogowych następowała konsolidacja sprzętu, a wymagania dotyczące powierzchni pokojów kontrolnych malały. Połączenie z siecią TCP/IP umożliwiło wyświetlanie dodatkowych informacji z innych systemów, na przykład prognozy pogody lub informacji o natężeniu ruchu drogowego, a nawet oglądanie programów telewizyjnych. Obecny stan techniki pozwala na wyświetlanie wielu obrazów na jednym monitorze lub na ekranie powstałym z połączenia wielu monitorów. Czynność wyświetlania określonych obrazów może być dynamicznie przypisana do dowolnego wycinka ekranu, zaś położenie tego wycinka można łatwo zmieniać. Coraz częściej używane są monitory LED, które odznaczają się niskim zużyciem energii i długim czasem bezawaryjnej eksploatacji. Mogą pracować w trybie ciągłym i są wolne od szkodliwego efektu trwałego wypalania obrazu na ekranie, znanego z wcześniejszych rozwiązań.

Jako dostawca gotowych rozwiązań firma Dahua Technology oferuje kamery i rejestratory NVR i DVR, a także kompletne wyposażenie do pokojów kontrolnych. Proponuje urządzenia sieciowe najnowszej generacji, takie jak krosownice wizyjne, ściany monitorów LED, rejestratory NVR i sieciowe jednostki pamięci.

Fot. 2. Ściana monitorów LCD firmy Dahua

Ściany monitorów składające się z wielu ekranów

Firma Dahua jest producentem ścian monitorów od roku 2007 i na chińskim rynku zajmuje w tej dziedzinie pierwsze miejsce, zaś w skali globalnej ma udział w rynku na poziomie 9,1%. W ścianach monitorów stosowane są przeważnie ekrany LCD o bardzo wąskich obramowaniach, co ma duże znaczenie, gdy obraz o dużych rozmiarach jest wyświetlany z użyciem wielu monitorów. Szerokość obramowania spotykana u innych producentów wynosi przeciętnie 5,5 mm, zaś w przypadku monitorów oferowanych przez firmę Dahua jest ona mniejsza i wynosi 3,5 mm. Ekrany, z których składają się ściany monitorów firmy Dahua, mają przekątną równą 46'' lub 55''. Ich maksymalna jaskrawość mieści się w zakresie od 500 nt do 700 nt, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w dowolnych warunkach oświetleniowych. Są też przystosowane do długotrwałej pracy ciągłej przez 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu.

Wymagania dotyczące ścian monitorów stosowanych w wizyjnych systemach dozorowych są znacznie wyższe niż w przypadku takich zastosowań jak wyświetlanie reklam i ogłoszeń w miejscach publicznych. Aplikacje obsługujące wizyjne systemy dozorowe wymagają dostępu do wielu informacji generowanych przez urządzenia peryferyjne, takie jak kamery sieciowe, rejestratory wizyjne i sieciowe jednostki pamięci. Konieczna jest również transmisja sygnałów wizyjnych za pośrednictwem interfejsów HDMI/DVI/VGA, przy czym liczba kanałów może dochodzić do 200. Duży problem stanowi przekazywanie sygnałów wizyjnych z wielu wejść na jedno wspólne wyjście lub z wielu wejść na wiele niezależnych wyjść w celu spełnienia wymagań użytkowych przez dany system.

Fot. 3. Sieciowa krosownica wizyjna Dahua

Sieciowa krosownica wizyjna – sterownik ściany monitorów realizujący różne scenariusze

By spełnić trudne wymagania dotyczące sterowania ścianą monitorów, firma Dahua wykorzystała swoje wcześniejsze doświadczenie w dziedzinie kodowania i dekodowania sygnałów wizyjnych i stworzyła cyfrowe krosownice wizyjne.

Obecnie na rynku wizyjnych systemów dozorowych stosowanych jest kilka metod sterowania ścianami monitorów. Jedna z nich polega na wykorzystaniu wydajnego komputera lub serwera z wieloma kartami graficznymi i stworzeniu oprogramowania sterującego pracą tych kart. Producenci nazywają takie urządzenie wirtualną krosownicą wizyjną. Takie rozwiązanie ma wiele wad. Luki w systemach operacyjnych, ograniczenia wynikające z konstrukcji kart graficznych oraz niewielkie możliwości rozbudowy powodują, że działanie takiej krosownicy jest dalekie od optymalnego.

Sieciowa krosownica wizyjna firmy Dahua jest zbudowana z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanego i dostosowanego do obsługi ścian monitorów hardware'u. Przemyślana architektura tego urządzenia przyczyniła się do stworzenia niezawodnej konstrukcji, w której pewne elementy, takie jak wentylatory czy zasilacze, są zdublowane, co przekłada się na stabilność pracy całego systemu. W celu przedłużenia okresu bezobsługowej eksploatacji oraz uproszczenia czynności serwisowych krosownica ma budowę modułową. Składa się ona z jednostki centralnej, kart kodujących i kart dekodujących. Jednostka centralna zapewnia zasilanie wszystkich układów i sterowanie ich pracą, a także obsługuje połączenia sieciowe i szerokopasmowe interfejsy, do których podłączone są różnego rodzaju karty. W kartach kodujących wykorzystywane są interfejsy HDMI/DVI/VGA/HDSDI/ HDCVI/CVBS i inne, dlatego do krosownicy można bez trudu doprowadzić sygnały wizyjne z różnych źródeł. Wymaga to jedynie doboru odpowiedniego typu kart kodujących. Poza lokalnymi sygnałami wizyjnymi można wprowadzić strumienie wizyjne z odległych źródeł, takich jak kamery sieciowe, rejestratory i jednostki pamięci. Z kolei karty dekodujące wytwarzają sygnały wizyjne i strumienie danych zarówno dla lokalnych urządzeń wizyjnych, jak i dla zdalnych odbiorców sieciowych. W aplikacjach czysto sieciowych pojedyncza krosownica może zdekodować 160 strumieni wizyjnych o rozdzielczości 1080p lub 640 strumieni wizyjnych o rozdzielczości D1 i obsługuje maksymalnie 40 monitorów.

Połączenie krosownicy sieciowej ze ścianą monitorów pozwala na stworzenie systemów wizyjnych, które mogą być wykorzystane zarówno do celów reklamowych i informacyjnych w przestrzeni miejskiej, jak i do pracy w wizyjnych systemach dozorowych.

Rys. 1. Krosownica Dahua obsługująca ścianę monitorów

Inna interesująca tendencja

Dotychczas do tworzenia wielkoformatowych ścian wizyjnych wykorzystywane były ekrany LCD i projektory DLP. Są to przestarzałe rozwiązania, znane i wykorzystywane od wielu lat. Obecnie coraz większy udział w rynku zyskują modularne ekrany LED. Projektory DLP zdecydowanie przegrywają w rywalizacji z ekranami LCD i LED. Bardzo wąski rozstaw pikseli, jaki udało się uzyskać w modularnych ekranach LED, powoduje, że są one chętnie wykorzystywane wewnątrz pomieszczeń, gdzie są obserwowane z małej odległości. Do niezaprzeczalnych zalet ekranów modularnych należą: brak widocznych połączeń poszczególnych modułów, bogata paleta barw obejmująca 281 trylionów kolorów, duża jaskrawość, duża częstotliwość odświeżania, długi okres bezawaryjnej eksploatacji oraz łatwa konserwacja. W firmie Dahua panuje przekonanie, że po obniżeniu kosztów produkcji modularne ekrany LED będą coraz szerzej wykorzystywane do tworzenia wielkoformatowych ścian monitorów.

Obecnie modularne ekrany LED są najczęściej wykorzystywane wewnątrz budynków do wyświetlania transmisji z imprez, reklam, ogłoszeń i promocyjnych materiałów wizyjnych. W pokojach kontrolnych wizyjnych systemów dozorowych najczęściej wykorzystywane są ekrany hybrydowe będące połączeniem modułów LED podświetlających matryce LCD.

Dahua Technology
Tłumaczenie: Redakcja

 

Zabezpieczenia 5/2015

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony