Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Telewizja IP z JVC Professional

Printer Friendly and PDF

lead.jpgOd kilku lat na rynku systemów telewizji dozorowej obserwujemy trend związany z popularyzacją rozwiązań CCTV bazujących na protokole IP. JVC jako jedna z dwóch pierwszych firm na świecie już w 1999 roku wprowadziła do sprzedaży pierwszy model kamery IP. Zalety związane z IP jako pierwsi dostrzegli wszyscy, którzy związani byli z systemami monitoringu miast. Łatwość przesyłu sygnału drogą radiową i związana z tym redukcja kosztów bardzo szybko spowodowały popularyzację takiego rozwiązania. Zaczęło powstawać coraz więcej instalacji w wielu miastach. Okazało się, że niedostępny i drogi monitoring może zawitać w mniej zamożnych lokalizacjach. Obecnie cena kamery obrotowej analogowej oraz obrotowej IP jest praktycznie identyczna. Sytuacja zmienia się jednak, gdy mówimy o kosztach kamer stacjonarnych. Tutaj widać znaczącą różnicę. Kamera IP jest wciąż wyraźnie droższa. Tak więc powstaje pytanie, czy są argumenty, niekoniecznie finansowe, za tym, aby budować systemy bazujące na kamerach IP (wyłączając wcześniej wspomniany monitoring miast)?

Okablowanie

Pierwszą rzeczą, która odróżnia system IP od analogowego, jest medium. W przypadku systemów analogowych wykorzystujemy kabel koncentryczny i złącza BNC. W przypadku analogowych kamer obrotowych potrzebować będziemy kabla, za pomocą którego prześlemy sterowanie. Dodatkowo musimy jeszcze pomyśleć o zasilaniu. W przypadku kamer sieciowych zamiast trzech kabli możemy użyć jednego – skrętki. Za pomocą takiego kabla możemy przesłać obraz, sygnały sterowania oraz zasilić kamerę poprzez przełącznik (ang. switch) z zasilaniem POE, czyli poprzez Ethernet (ang. Power over Ethernet). W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, że JVC w ostatnim czasie, jako pierwsza firma na rynku, wprowadziła do produkcji kamery obrotowe zasilane w ten sposób. Kamera o symbolu VN-V685 oferuje 27-krotne zbliżenie optyczne. Wyposażona jest w funkcje autotrackingu oraz stabilizacji obrazu. Możliwość zasilania kamery obrotowej za pomocą skrętki uzyskano dzięki użyciu nowoczesnego rozwiązania Direct Drive. Direct Drive to mechanizm, który bez użycia pasków i przekładni powoduje ruch głowicy. Dodatkowe korzyści z zastosowania mechanizmu to przede wszystkim szybki obrót, cicha praca oraz wysoka bezawaryjność.

rys1.jpg
Rys. 1 Schemat systemu telewizji przemysłowej IP – do switcha biegnie jeden kabel przesyłający obraz z 3 kamer

Rejestracja

W przypadku systemów analogowych do dyspozycji mamy gotowe rejestratory lub też systemy kart bazujące na komputerach klasy PC. W przypadku rozwiązań IP wybór jest zdecydowanie większy. Możemy użyć gotowych rejestratorów IP lub oprogramowania zainstalowanego na komputerze. To drugie rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że różni producenci oprogramowania oferują inteligentne rozwiązania pozwalające np. na rozpoznawanie twarzy, numerów tablic rejestracyjnych samochodów, wagonów. Przykładem jest choćby firma Axxon, która oferuje bardzo zaawansowany system rejestracji wykorzystujący kompresję Motion Wavelet. System ten można rozbudowywać o dodatkowe inteligentne funkcje. Oprócz tego jest on w pełni integrowalny z systemami bezpieczeństwa – SKD, SSWiN, SSP.

rys2.jpg
Rys 2. Powyżej: Zrzuty ekranowe darmowego oprogramowania JVC do obsługi kamer sieciowych

 

Od kilku lat na rynku systemów telewizji dozorowej obserwujemy trend związany z popularyzacją rozwiązań CCTV bazujących na protokole IP. JVC jako jedna z dwóch pierwszych firm na świecie już w 1999 roku wprowadziła do sprzedaży pierwszy model kamery IP. Zalety związane z IP jako pierwsi dostrzegli wszyscy, którzy związani byli z systemami monitoringu miast. Łatwość przesyłu sygnału drogą radiową i związana z tym redukcja kosztów bardzo szybko spowodowały popularyzację takiego rozwiązania. Zaczęło powstawać coraz więcej instalacji w wielu miastach. Okazało się, że niedostępny i drogi monitoring może zawitać w mniej zamożnych lokalizacjach. Obecnie cena kamery obrotowej analogowej oraz obrotowej IP jest praktycznie identyczna. Sytuacja zmienia się jednak, gdy mówimy o kosztach kamer stacjonarnych. Tutaj widać znaczącą różnicę. Kamera IP jest wciąż wyraźnie droższa. Tak więc powstaje pytanie, czy są argumenty, niekoniecznie finansowe, za tym, aby budować systemy bazujące na kamerach IP (wyłączając wcześniej wspomniany monitoring miast)?

W przypadku rejestracji obrazu z kamer IP wspomnieć należy również o możliwości zastosowania darmowego systemu rejestracji kamer JVC VN-RS800U. Jest to oprogramowanie, które pozwala na rejestrację obrazu nawet z 32 kamer IP. Oferuje nagrywanie w trybie ciągłym lub alarmowym w rozdzielczości maks. 1280x960. Liczba nagrywanych klatek zależna jest od użytego serwera. Oprogramowanie ma bardzo intuicyjny interfejs, przez co jest łatwe w obsłudze nawet dla osób nie na co dzień mających styczność z systemami telewizji dozorowej.

Rozdzielczość

Rozdzielczość to najmocniejsza strona kamer IP w stosunku do kamer analogowych. Można powiedzieć, że systemy IP wprowadziły nowe, dużo wyższe rozdzielczości. To z kolei daje nowe możliwości związane z obróbką obrazu. Przykładem niech będzie odczytywanie tablic rejestracyjnych bądź rozpoznawanie twarzy. Dodatkowo należy wspomnieć o progresywnym skanowaniu obrazu. W kamerach analogowych mieliśmy do czynienia ze skanowaniem międzyliniowym (z przeplotem). W kamerach IP występuje skanowanie progresywne, co również ma niewątpliwy wpływ na jakość obrazu. Dzięki temu porównanie obrazu z kamer analogowych i IP o tej samej rozdzielczości zdecydowanie wypada na plus dla urządzeń IP. Jeśli mowa o rozdzielczości, nie sposób nie wspomnieć o kamerach megapikselowych. Testy, które przeprowadziliśmy, pokazują, że cztery kamery o rozdzielczości 540 TVL mogą być bez obaw zastąpione jedną kamerą o rozdzielczości 1,3 megapiksela (mowa o dużych, otwartych powierzchniach typu parkingi, hale, centra handlowe). Co więcej – obraz z jednej kamery IP jest w stanie pokazać więcej szczegółów niż obraz z czterech kamer analogowych!

rys3.jpg
Rys 3. Zastosowanie kamer megapikselowych pozwala na uzyskanie szczegółowego obrazu z bardzo szerokiej sceny

Podsumowanie

Powyżej wymieniliśmy korzyści związane ze stosowania systemów IP. Niewątpliwie są one duże. Można jednak zadać pytanie, czy te korzyści wpływają na cenę systemu? Odpowiedź jest następująca – wszystko zależy od rodzaju instalacji, miejsca oraz wielkości systemu. Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na to, że budując systemy w otwartych, rozległych pomieszczeniach lub na parkingach, kamery analogowe możemy zastępować kamerami megapikselowymi. Z kosztowego punktu widzenia jest to jak najbardziej uzasadnione. Zamiast czterech kamer instalujemy jedną. Oszczędzamy w ten sposób na kablach, instalacji i obiektywach. Dodatkowe korzyści finansowe możemy uzyskać, stosując darmowe oprogramowanie JVC.

Jak wynika z powyższego, z drogiej telewizji IP przechodzimy powoli do takiej, która jest w stanie konkurować cenowo z tańszymi dotychczas systemami analogowymi, oferując zdecydowanie więcej funkcji. Warto o tym pamiętać, gdyż oznacza to, że będzie ona coraz bardziej popularna nie tylko w monitoringu miast, ale również w mniejszych instalacjach.

Łukasz Klepacki
Radioton

Zabezpieczenia 1/2009

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony