Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Zdalne systemy archiwizacji danych

Printer Friendly and PDF

Nowoczesne systemy telewizji dozorowej potrafią generować i przetwarzać ogromną ilość informacji. Stosowane w instalacjach monitorujących kamery przechwytują obraz w coraz to wyższych rozdzielczościach, transmitując go poprzez sieci o coraz większej przepustowości. Wraz z obrazem z kamer infostradą podróżują dane audio oraz informacje pochodzące z systemów kontroli dostępu lub czytników czasu pracy. Rejestratory, znajdujące się na końcu tego łańcucha radzą sobie z przetwarzaniem coraz większej ilości danych, zapewniając użytkownikowi końcowemu jak najlepszej jakości i jak najdokładniejsze informacje audiowizualne. Przy tak dużych strumieniach danych problemem jednak pozostaje ich szybkie, bezpieczne i bezawaryjne przechowywanie.

Czym jest NAS?

Producenci rozwiązań informatycznych szybko dostrzegli zapotrzebowanie rynku na niezawodne, zdalne systemy archiwizacji danych. Technologia NAS (ang. Network-Attached Storage) to scentralizowany, sieciowy system przechowywania dużych ilości danych. W praktyce oznacza to serwer wyposażony w szybkie, gigabitowe karty sieciowe, a także własny system zapisu plików oraz zarządzania nimi. Pojemność dysków zastosowanych w systemach NAS pozwala na zapis kilkuset gigabajtów danych z możliwością rozbudowy nawet do kilku terabajtów. Chociaż samo rozwiązanie istnieje na rynku już od kilku lat, dopiero dziś ilość danych wymagających przechowywania powoduje, że serwery NAS zyskują popularność. Rozwiązania zastosowane w tego typu urządzeniach z punktu widzenia branży zabezpieczeń doskonale nadają się do bezpiecznego i szybkiego przechowywania materiału pochodzącego z systemów cyfrowego monitoringu.

Zalety NAS

Najważniejszą zaletą rozwiązań NAS z punktu widzenia cyfrowej rejestracji obrazu jest możliwość współpracy z kilkoma rejestratorami w tej samej chwili. Co równie ważne, awaria bądź wyłączenie jednego z rejestratorów nie powoduje utraty zapisanego materiału i pozwala pozostałym użytkownikom na swobodny dostęp do treści zarejestrowanych przez uszkodzony rejestrator w czasie jego wymiany. Dodatkowo NAS odciąża rejestratory od zarządzania zapisanymi plikami, pozwalając tym urządzeniom wykorzystywać moc w innych celach. Ogromną zaletą rozwiązań NAS jest ich stabilność i niezawodność.

Wyposażone są jedynie w prosty system zarządzania plikami, dzięki czemu skutecznie unika się problemów związanych z innymi funkcjami tradycyjnych serwerów. Podzespoły zastosowane w serwerach NAS są zawsze najwyższej jakości. Niebagatelne znaczenie ma zastosowane w NAS oprogramowanie, które uzupełnia możliwości klasycznego rejestratora o takie funkcje jak automatyczne wykonywanie kopii zapasowych (autobackup) albo dynamiczne tworzenie kopii danych (mirroring). Ponadto rozwiązania zastosowane w serwerach NAS pozwalają na pełną, niezależną od aplikacji zewnętrznych personalizację dostępu do zapisanego materiału.

NAS i karty cyfrowej rejestracji PC

Wydawać się może, że współpraca kart cyfrowej rejestracji obrazu z serwerami NAS uwarunkowana jest jedynie możliwością takiej współpracy między systemem operacyjnym a zastosowanym w rejestratorze serwerem NAS. Okazuje się jednak, że mimo bezbłędnej współpracy systemu operacyjnego z rozwiązaniami NAS oprogramowanie służące do obsługi karty cyfrowej rejestracji obrazu nie będzie w stanie zapisywać materiału na dyskach NAS. Wynika to ze specyfiki zastosowanego w karcie oprogramowania, które często uniemożliwia rejestrację na dyskach zdalnych. Dlatego przed zakupem kart mających współpracować z serwerem NAS konieczne jest pozyskanie informacji na temat kompatybilności oprogramowania karty z tego typu rozwiązaniami.

Obecnie na rynku oferowane są także karty rejestrujące wyposażone w sprzętową kompresję danych, niezależne od platformy PC. Umożliwiają one zapis danych na dysku lokalnym podłączonym do takiej karty, a także oczywiście, na napędach zdalnych, w tym również serwerach NAS. W przypadku zastosowania takiego rozwiązania koniecznie musimy upewnić się, czy karta jest w stanie prowadzić zapis rotacyjny, czyli automatycznie nadpisywać najstarsze zdarzenia, gdyż niektóre nie wspierają tego typu mechanizmów.

Gdy jednak już uruchomimy system rejestracji, wraz serwerem NAS będzie on w pełni wykorzystywał wszystkie wymienione powyżej zalety tego typu rozwiązań. Zastosowanie dużych dysków NAS pozwoli ograniczyć liczbę i wielkość dysków twardych w komputerze rejestrującym. Co ważne, serwery NAS wykorzystują znacznie bardziej bezawaryjne i szybsze dyski typu SCSI, umożliwiając jednocześnie tworzenie automatycznych kopii danych. Równie interesująca jest możliwość skonfigurowania NAS jako kilka wirtualnych napędów, na których może odbywać się rejestracja z kilku różnych komputerów rejestrujących. Mechanizmy istniejące w serwerach NAS pozwalają również na znacznie bardziej precyzyjne określenie miejsca zapisu zdarzeń.

NAS i rejestratory typu stand-alone

Niektóre z przemysłowych rejestratorów obrazu typu stand-alone również umożliwiają współpracę z serwerami NAS. Koniecznie jednak, należy zwrócić uwagę na rodzaj obsługiwanych urządzeń NAS. Część producentów rejestratorów bowiem mianem serwera sieciowego określa produkowane przez siebie cyfrowe macierze dyskowe, niebędące w rzeczywistości pełnowartościowymi serwerami NAS. Urządzenia takie służą wyłącznie do magazynowania zapisanych zdarzeń z rejestratorów cyfrowych sprzedawanych przez producenta.

Jeżeli jednak nie zamierzamy wykorzystywać serwera NAS do celów innych niż monitoring (np. do przechowywania dokumentów biurowych) oraz w najbliższym czasie korzystać z innego typu rejestratorów, zastosowanie dedykowanych, cyfrowych macierzy dyskowych umożliwi nam wykorzystanie niemal tych samych mechanizmów, jakie oferują klasyczne urządzenia typu NAS.

NAS i rejestracja IP

Coraz większą popularność w Polsce zyskują sobie również w pełni cyfrowe systemy rejestracji IP. Ich konstrukcja wymusza na użytkowniku rejestrację na zewnętrznych dyskach sieciowych. W tym wypadku producenci często oferują użytkownikowi aplikację, która umożliwia zapis zdarzeń z systemu IP na dowolnym komputerze PC. Część z producentów ma także w swojej ofercie, podobnie jak to ma miejsce dla rejestratorów stand-alone, zewnętrzne macierze dyskowe spełniające rolę magazynu zapisanych danych. Polityka marketingowa producentów systemów IP oraz uwarunkowania licencyjne związane z algorytmem kompresji H.264 często jednak uniemożliwiają użytkownikowi rejestrację zapisanego materiału na serwerach NAS niebędących produktem danego producenta. Większość systemów IP bowiem zmusza użytkownika do zakupienia tzw. licencji na zapis danego kanału. Wydaje się jednak, że wraz ze wzrostem konkurencyjności w tym sektorze oraz szybkim rozwojem technologicznym opłaty licencyjne na zapis zostaną znacznie obniżone, a być może zanikną całkowicie, co uwolni ten sektor dla klasycznych rejestratorów NAS.

Podsumowanie

Ilość danych, która obecnie poddawana jest cyfrowej obróbce i wymaga magazynowania, wciąż rośnie i z pewnością będzie rosła dalej. Równie ważny jak przechowywanie danych jest szybki, wygodny i bezpieczny dostęp do nich. Bezpieczeństwo, bezawaryjność oraz łatwość rozbudowy serwerów NAS czyni z nich podstawowy element systemu informatycznego w coraz większej liczbie przedsiębiorstw. Producenci systemów monitoringu również dostrzegają ten trend i produktów współpracujących z systemami NAS będzie na rynku z pewnością przybywać. Już dziś warto postawić na sieciowy system archiwizacji zdarzeń.

Marcin Gierszner

Zabezpieczenia 6/2006 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony