Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Firma Samsung wprowadza na rynek nowe kamery sieciowe z serii WiseNetIII

Printer Friendly and PDF
Firma Samsung wprowadza na rynek nowe kamery sieciowe z serii WiseNetIII
Tim Biddulph, IP Product Manager w firmie Samsung Techwin Europe, wyjaśnia, dlaczego, jego zdaniem, wprowadzenie na rynek nowych kamer z serii WiseNetIII, z przetwornikiem o rozdzielczości 2 MP, pracujących w standardzie Full HD, jest tak bardzo istotne
Tim, nowe kamery sieciowe o rozdzielczości 2 MP pracujące w standardzie Full HD (1080p) są traktowane jako najważniejsze produkty firmy Samsung Techwin, jakie zostały wprowadzone na rynek w roku 2013. Co jest przyczyną takiego traktowania tych kamer?
T.B.: Wzrasta zapotrzebowanie na kamery o wysokiej rozdzielczości, rośnie liczba użytkowników oczekujących na stworzenie możliwości obserwacji i rejestracji obrazów o jakości umożliwiającej wykorzystanie ich jako materiału dowodowego. Sercem każdego z nowych modeli jest procesor DSP zaprojektowany tak, by każdy z naszych klientów mógł w pełni skorzystać z zalet wynikających ze znakomitej jakości obrazów wytwarzanych przez kamery HD. Nasi uzdolnieni inżynierowie zadbali o to, by nowy chipset zwany WiseNetIII realizował liczne funkcje przydatne zarówno dla instalatorów wizyjnych systemów dozorowych jak i dla ich użytkowników.
Czy rzeczywiście najnowsze kamery powinny mieć aż tak wiele dodatkowych funkcji? Na rynku nie brakuje dobrych kamer – wiele z nich dobrze spełnia swoje zadania. Z czego wynika zapotrzebowanie na nowości?
T.B.: Nowe funkcje zostały wprowadzone przez naszych specjalistów po dokładnym zbadaniu rynku. Naszym celem było określenie, co zdaniem instalatorów i użytkowników wizyjnych systemów dozorowych jest absolutnie niezbędne, by kamery sieciowe o dużej rozdzielczości stały się preferowanym towarem, wybieranym odruchowo podczas tworzenia nowych systemów lub modernizacji już istniejących.
I co znalazło się na liście tych absolutnie niezbędnych funkcji?
T.B.: Dla klientów ważna jest cena urządzeń, ale zarazem wzrosły ich wymagania dotyczące jakości obrazu, zwłaszcza w złych warunkach oświetleniowych. Oczekują też lepszego wykorzystania pasma sieciowego oraz ułatwień dla instalatorów.
Czy byliście w stanie pogodzić ze sobą te wymagania?
T.B.: W ośmiu najnowszych modelach kamer wprowadziliśmy wiele funkcji, które mogą wywrzeć duże wrażenie na naszych klientach, a nawet ich zaskoczyć. Mają one związek z różnymi dziedzinami – nie tylko z jakością obrazu. Wiele z usprawnień ma na celu lepsze przystosowanie kamer do pracy w złych warunkach oświetleniowych. Wszystkie nowe modele mogą wytwarzać ostre i czytelne obrazy w standardzie 1080p, z prędkością 60 klatek na sekundę, przy poziomie oświetlenia nie przekraczającym 0,01 luksa. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku obserwacji poruszających się obiektów – krawędzie obiektów na obrazie zachowują ostrość i dobrze widać szczegóły.
Chipset WiseNetIII pozwala na rozszerzanie zakresu dynamiki toru wizyjnego do poziomu przekraczającego 100 dB, dzięki czemu na obrazach tworzonych przez nasze kamery widoczne są szczegóły zarówno w częściach bardzo jasnych, jak i bardzo ciemnych. Właściwą reprodukcję barw uzyskano dzięki wprowadzeniu funkcji Regional Adaptive Tone Mapping, zaś smużenie za obiektami ruchomymi zostało zredukowane dzięki wdrożeniu technologii Motion Artefact Reduction opracowanej przez firmę Samsung Techwin.
Szczególnie interesującą funkcją jest regulacja przysłony metodą P-Iris, dzięki której możliwa jest optymalizacja warunków pracy obiektywu, w tym wykorzystanie optymalnego zakresu przysłon w celu uzyskania najwyższej dostępnej rozdzielczości układu optycznego oraz dużej głębi ostrości.
Wprowadziliśmy także funkcję Defog, dzięki której można uzyskać ostry i czytelny obraz w złych warunkach pogodowych (deszcz lub gęsta mgła), oraz funkcję stabilizacji obrazu, dotychczas dostępną tylko w kamerach analogowych, dzięki czemu można zniwelować szkodliwe efekty drżenia kamer pod wpływem wiatru lub wibracji konstrukcji wsporczych.
Czy funkcje te mają wyraźny wpływ na instalację i użytkowanie kamer? Czy ich wykorzystanie nie okaże się zbyt trudne dla instalatorów?
T.B.: Każdy profesjonalny instalator z łatwością skorzysta z tych usprawnień, a jeśli tylko okaże się to konieczne, możemy zapewnić wszystkim odpowiednie przeszkolenie. Ponadto w portalu YouTube udzielamy licznych wskazówek dotyczących możliwości jak najlepszego wykorzystania funkcji naszych kamer, na przykład funkcji Simple Focus, którą mają wszystkie nowe modele, dzięki której możliwa jest automatyczna regulacja ostrości obrazu. Jesteśmy przekonani, że takie nowinki będą wywierały duże wrażenie na instalatorach, gdyż przyczynią się do usprawnienia ich pracy i skrócenia czasu konserwacji systemów dozorowych. Właściwe ustawienie ostrości obrazu jest uzyskiwane automatycznie, po wciśnięciu przycisku znajdującego się na tylnej ściance kamery.
Czy są jeszcze jakieś inne usprawnienia, które mogą być atrakcyjne dla instalatorów?
T.B.: Tak, wprowadziliśmy nowy rodzaj okablowania, który ułatwia i przyspiesza montaż kamer. Obecnie dostarczamy kable, złącza i zaciski uszczelniające w osobnych opakowaniach, co stanowi ułatwienie dla instalatorów, którzy mogą wybrać odpowiedni sposób połączenia nowo układanych i istniejących odcinków okablowania. W przypadku kamer kopułkowych możliwe jest dokonanie wszystkich niezbędnych podłączeń bez konieczności wyjmowania układów elektronicznych z obudowy.
Co wprowadziliście w nowych kamerach, by zapewnić użytkownikom lepsze wykorzystanie dostępnego pasma sieciowego?
T.B.: Po pierwsze, opracowana przez firmę Samsung technologia kodowania umożliwia wykrywanie twarzy ludzkich na obrazie telewizyjnym oraz wydzielenie dwóch obszarów obrazu obserwowanej sceny, które mogą być kodowane inaczej niż pozostała część obrazu i mieć wyższą jakość. Ważne miejsca w chronionym obiekcie mogą być strzeżone lepiej niż pozostałe. Wykrywanie twarzy ludzkich ułatwia rozpoznawanie osób. Dzięki temu, że pozostała część obrazu może być kodowana mniej dokładnie, możliwe jest zmniejszenie wymagań dotyczących niezbędnego do transmisji takich obrazów pasma sieciowego.
Po drugie, użytkownik systemu może zaznaczyć dziewięć interesujących go fragmentów obrazu. Fragmenty te – w odpowiedniej rozdzielczości – mogą być przesłane przez kamerę z określoną poklatkowością. Jeśli jest to wymagane, wszystkie wybrane fragmenty obrazu mogą być transmitowane jednocześnie. Możliwość doboru rozdzielczości i poklatkowości podczas transmisji prowadzi do lepszego i skuteczniejszego wykorzystania pasma sieciowego.
Ograniczenie wykorzystania pasma sieciowego i potrzebnej do zapisu obrazów przestrzeni pamięciowej uzyskiwane jest także dzięki zastosowanej technologii redukcji szumów trzeciej generacji, zwanej Samsung Super Noise Reduction (SSNRIII).
Ponadto możliwe jest wykorzystanie funkcji Intelligent Video Analysis (IVA) służącej do wykrywania różnego typu zdarzeń, takich jak wtargnięcie intruza na chroniony obszar, pojawienie się obiektu w polu widzenia kamery lub zniknięcie obiektu z pola jej widzenia, nieoczekiwana zmiana pola widzenia kamery lub zamalowanie obiektywu farbą w sprayu.
Można też wykorzystać adaptacyjną funkcję detekcji ruchu, realizowaną przez procesor WiseNetIII, która pozwala odróżnić ruch występujący naturalnie w danym miejscu od ruchu mającego związek z obecnością intruza, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie fałszywych alarmów wywoływanych na przykład przez gałęzie drzew poruszane wiatrem.
Użytkownicy mogą skorzystać z funkcji detekcji dźwięków, która również może przyczynić się do zmniejszenia liczby nieuzasadnionych alarmów, gdyż pozwala na wyodrębnienie nietypowych dźwięków.
Warto podkreślić, że każda z nowych kamer ma możliwość rejestracji materiału wizyjnego na wewnętrznej pamięci o zaskakująco dużej pojemności, dochodzącej do 2048 GB, dzięki czemu można zmniejszyć wymagania dotyczące dostępności pasma sieciowego, gdyż rejestracja przebiegu wstępnie zdefiniowanych wydarzeń może odbywać się lokalnie lub, jak to się obecnie określa, „na obrzeżach” systemu dozorowego.
Na koniec warto zwrócić uwagę na to, że nowe kamery z chipsetem WiseNetIII mogą pracować w systemach dozorowych, w których wykorzystuje się darmowe, bezlicencyjne oprogramowanie Samsung Security Manager, które oprócz wielu funkcji ma możliwość obsługi 1152 urządzeń sieciowych rozmieszczonych w różnych budynkach lub innych obiektach. System może być jednocześnie wykorzystywany przez wielu autoryzowanych użytkowników mających dostęp do sieci IP.
Z czego wynika potrzeba wprowadzenia na rynek aż ośmiu modeli kamer z serii WiseNetIII?
T.B.: Parametry tych modeli znacznie różnią się od siebie i zależą od tego, czy kamery mają być instalowane wewnątrz czy na zewnątrz budynków, czy mają być odporne na akty wandalizmu, czy mają spełniać jakieś dodatkowe wymagania. Oczywiście są to tylko przykłady. Chcieliśmy zaproponować urządzenia, które sprawdzą się we wszystkich możliwych warunkach – w pomieszczeniach biurowych, sklepach detalicznych, magazynach, systemach monitoringu miejskiego, kasynach, bankach, na lotniskach, w portach morskich itd. Mamy w ofercie także modele odporne na wstrząsy, przeznaczone do pracy w autobusach, pociągach i innych środkach transportu.
Samsung Techwin Europe
Fot. 1. Kamera wandaloodporna Samsung SNV-6084R o stopniu szczelności IP66, z funkcją „Simple Focus”, obiektywem typu „varifocal”, oświetlaczem IR, pracująca w trybie dziennym i nocnym
Fot. 2. Kamera Samsung SNB-6004 z funkcjami „Simple Focus”
i „P-Iris”, pracująca w trybie dziennym i nocnym
Fot. 3. Tim Biddulph, Product Manager w firmie Samsung
Techwin Europe
Fot. 4. Kamera Samsung SNB-6003 z funkcją „P-Iris”, pracująca w trybie kolorowym lub monochromatycznym

Tim Biddulph, IP Product Manager w firmie Samsung Techwin Europe, wyjaśnia, dlaczego, jego zdaniem, wprowadzenie na rynek nowych kamer z serii WiseNetIII, z przetwornikiem o rozdzielczości 2 MP, pracujących w standardzie Full HD, jest tak bardzo istotne.

 


 

fot3

 

Tim, nowe kamery sieciowe o rozdzielczości 2 MP pracujące w standardzie Full HD (1080p) są traktowane jako najważniejsze produkty firmy Samsung Techwin, jakie zostały wprowadzone na rynek w roku 2013. Co jest przyczyną takiego traktowania tych kamer?

T.B.: Wzrasta zapotrzebowanie na kamery o wysokiej rozdzielczości, rośnie liczba użytkowników oczekujących na stworzenie możliwości obserwacji i rejestracji obrazów o jakości umożliwiającej wykorzystanie ich jako materiału dowodowego. Sercem każdego z nowych modeli jest procesor DSP zaprojektowany tak, by każdy z naszych klientów mógł w pełni skorzystać z zalet wynikających ze znakomitej jakości obrazów wytwarzanych przez kamery HD. Nasi uzdolnieni inżynierowie zadbali o to, by nowy chipset zwany WiseNetIII realizował liczne funkcje przydatne zarówno dla instalatorów wizyjnych systemów dozorowych jak i dla ich użytkowników.

fot1

Fot. 1. Kamera wandaloodporna Samsung SNV-6084R o stopniu szczelności IP66, z funkcją „Simple Focus”, obiektywem typu „varifocal”, oświetlaczem IR, pracująca w trybie dziennym i nocnym

Czy rzeczywiście najnowsze kamery powinny mieć aż tak wiele dodatkowych funkcji? Na rynku nie brakuje dobrych kamer – wiele z nich dobrze spełnia swoje zadania. Z czego wynika zapotrzebowanie na nowości?

T.B.: Nowe funkcje zostały wprowadzone przez naszych specjalistów po dokładnym zbadaniu rynku. Naszym celem było określenie, co zdaniem instalatorów i użytkowników wizyjnych systemów dozorowych jest absolutnie niezbędne, by kamery sieciowe o dużej rozdzielczości stały się preferowanym towarem, wybieranym odruchowo podczas tworzenia nowych systemów lub modernizacji już istniejących.

I co znalazło się na liście tych absolutnie niezbędnych funkcji?

T.B.: Dla klientów ważna jest cena urządzeń, ale zarazem wzrosły ich wymagania dotyczące jakości obrazu, zwłaszcza w złych warunkach oświetleniowych. Oczekują też lepszego wykorzystania pasma sieciowego oraz ułatwień dla instalatorów.

Czy byliście w stanie pogodzić ze sobą te wymagania?

T.B.: W ośmiu najnowszych modelach kamer wprowadziliśmy wiele funkcji, które mogą wywrzeć duże wrażenie na naszych klientach, a nawet ich zaskoczyć. Mają one związek z różnymi dziedzinami – nie tylko z jakością obrazu. Wiele z usprawnień ma na celu lepsze przystosowanie kamer do pracy w złych warunkach oświetleniowych. Wszystkie nowe modele mogą wytwarzać ostre i czytelne obrazy w standardzie 1080p, z prędkością 60 klatek na sekundę, przy poziomie oświetlenia nie przekraczającym 0,01 luksa. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku obserwacji poruszających się obiektów – krawędzie obiektów na obrazie zachowują ostrość i dobrze widać szczegóły. 

fot2

Fot. 2. Kamera Samsung SNB-6004 z funkcjami „Simple Focus”
i „P-Iris”, pracująca w trybie dziennym i nocnym

Chipset WiseNetIII pozwala na rozszerzanie zakresu dynamiki toru wizyjnego do poziomu przekraczającego 100 dB, dzięki czemu na obrazach tworzonych przez nasze kamery widoczne są szczegóły zarówno w częściach bardzo jasnych, jak i bardzo ciemnych. Właściwą reprodukcję barw uzyskano dzięki wprowadzeniu funkcji Regional Adaptive Tone Mapping, zaś smużenie za obiektami ruchomymi zostało zredukowane dzięki wdrożeniu technologii Motion Artefact Reduction opracowanej przez firmę Samsung Techwin. 

Szczególnie interesującą funkcją jest regulacja przysłony metodą P-Iris, dzięki której możliwa jest optymalizacja warunków pracy obiektywu, w tym wykorzystanie optymalnego zakresu przysłon w celu uzyskania najwyższej dostępnej rozdzielczości układu optycznego oraz dużej głębi ostrości.

Wprowadziliśmy także funkcję Defog, dzięki której można uzyskać ostry i czytelny obraz w złych warunkach pogodowych (deszcz lub gęsta mgła), oraz funkcję stabilizacji obrazu, dotychczas dostępną tylko w kamerach analogowych, dzięki czemu można zniwelować szkodliwe efekty drżenia kamer pod wpływem wiatru lub wibracji konstrukcji wsporczych.

Czy funkcje te mają wyraźny wpływ na instalację i użytkowanie kamer? Czy ich wykorzystanie nie okaże się zbyt trudne dla instalatorów?

T.B.: Każdy profesjonalny instalator z łatwością skorzysta z tych usprawnień, a jeśli tylko okaże się to konieczne, możemy zapewnić wszystkim odpowiednie przeszkolenie. Ponadto w portalu YouTube udzielamy licznych wskazówek dotyczących możliwości jak najlepszego wykorzystania funkcji naszych kamer, na przykład funkcji Simple Focus, którą mają wszystkie nowe modele, dzięki której możliwa jest automatyczna regulacja ostrości obrazu. Jesteśmy przekonani, że takie nowinki będą wywierały duże wrażenie na instalatorach, gdyż przyczynią się do usprawnienia ich pracy i skrócenia czasu konserwacji systemów dozorowych. Właściwe ustawienie ostrości obrazu jest uzyskiwane automatycznie, po wciśnięciu przycisku znajdującego się na tylnej ściance kamery.

Czy są jeszcze jakieś inne usprawnienia, które mogą być atrakcyjne dla instalatorów?

T.B.: Tak, wprowadziliśmy nowy rodzaj okablowania, który ułatwia i przyspiesza montaż kamer. Obecnie dostarczamy kable, złącza i zaciski uszczelniające w osobnych opakowaniach, co stanowi ułatwienie dla instalatorów, którzy mogą wybrać odpowiedni sposób połączenia nowo układanych i istniejących odcinków okablowania. W przypadku kamer kopułkowych możliwe jest dokonanie wszystkich niezbędnych podłączeń bez konieczności wyjmowania układów elektronicznych z obudowy.

Co wprowadziliście w nowych kamerach, by zapewnić użytkownikom lepsze wykorzystanie dostępnego pasma sieciowego?

T.B.: Po pierwsze, opracowana przez firmę Samsung technologia kodowania umożliwia wykrywanie twarzy ludzkich na obrazie telewizyjnym oraz wydzielenie dwóch obszarów obrazu obserwowanej sceny, które mogą być kodowane inaczej niż pozostała część obrazu i mieć wyższą jakość. Ważne miejsca w chronionym obiekcie mogą być strzeżone lepiej niż pozostałe. Wykrywanie twarzy ludzkich ułatwia rozpoznawanie osób. Dzięki temu, że pozostała część obrazu może być kodowana mniej dokładnie, możliwe jest zmniejszenie wymagań dotyczących niezbędnego do transmisji takich obrazów pasma sieciowego.

Po drugie, użytkownik systemu może zaznaczyć dziewięć interesujących go fragmentów obrazu. Fragmenty te – w odpowiedniej rozdzielczości – mogą być przesłane przez kamerę z określoną poklatkowością. Jeśli jest to wymagane, wszystkie wybrane fragmenty obrazu mogą być transmitowane jednocześnie. Możliwość doboru rozdzielczości i poklatkowości podczas transmisji prowadzi do lepszego i skuteczniejszego wykorzystania pasma sieciowego.

Ograniczenie wykorzystania pasma sieciowego i potrzebnej do zapisu obrazów przestrzeni pamięciowej uzyskiwane jest także dzięki zastosowanej technologii redukcji szumów trzeciej generacji, zwanej Samsung Super Noise Reduction (SSNRIII). 

Ponadto możliwe jest wykorzystanie funkcji Intelligent Video Analysis (IVA) służącej do wykrywania różnego typu zdarzeń, takich jak wtargnięcie intruza na chroniony obszar, pojawienie się obiektu w polu widzenia kamery lub zniknięcie obiektu z pola jej widzenia, nieoczekiwana zmiana pola widzenia kamery lub zamalowanie obiektywu farbą w sprayu.

Można też wykorzystać adaptacyjną funkcję detekcji ruchu, realizowaną przez procesor WiseNetIII, która pozwala odróżnić ruch występujący naturalnie w danym miejscu od ruchu mającego związek z obecnością intruza, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie fałszywych alarmów wywoływanych na przykład przez gałęzie drzew poruszane wiatrem. 

fot4

Fot. 4. Kamera Samsung SNB-6003
z funkcją „P-Iris”, pracująca
w trybie kolorowym lub monochromatycznym

Użytkownicy mogą skorzystać z funkcji detekcji dźwięków, która również może przyczynić się do zmniejszenia liczby nieuzasadnionych alarmów, gdyż pozwala na wyodrębnienie nietypowych dźwięków.

Warto podkreślić, że każda z nowych kamer ma możliwość rejestracji materiału wizyjnego na wewnętrznej pamięci o zaskakująco dużej pojemności, dochodzącej do 2048 GB, dzięki czemu można zmniejszyć wymagania dotyczące dostępności pasma sieciowego, gdyż rejestracja przebiegu wstępnie zdefiniowanych wydarzeń może odbywać się lokalnie lub, jak to się obecnie określa, „na obrzeżach” systemu dozorowego.

Na koniec warto zwrócić uwagę na to, że nowe kamery z chipsetem WiseNetIII mogą pracować w systemach dozorowych, w których wykorzystuje się darmowe, bezlicencyjne oprogramowanie Samsung Security Manager, które oprócz wielu funkcji ma możliwość obsługi 1152 urządzeń sieciowych rozmieszczonych w różnych budynkach lub innych obiektach. System może być jednocześnie wykorzystywany przez wielu autoryzowanych użytkowników mających dostęp do sieci IP.

Z czego wynika potrzeba wprowadzenia na rynek aż ośmiu modeli kamer z serii WiseNetIII?

T.B.: Parametry tych modeli znacznie różnią się od siebie i zależą od tego, czy kamery mają być instalowane wewnątrz czy na zewnątrz budynków, czy mają być odporne na akty wandalizmu, czy mają spełniać jakieś dodatkowe wymagania. Oczywiście są to tylko przykłady. Chcieliśmy zaproponować urządzenia, które sprawdzą się we wszystkich możliwych warunkach – w pomieszczeniach biurowych, sklepach detalicznych, magazynach, systemach monitoringu miejskiego, kasynach, bankach, na lotniskach, w portach morskich itd. Mamy w ofercie także modele odporne na wstrząsy, przeznaczone do pracy w autobusach, pociągach i innych środkach transportu.

 

Zabezpieczenia 3/2013

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony