Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Profesjonalne zasilacze awaryjne marki PowerWalker

Printer Friendly and PDF

Firma BlueWalker, producent zasilaczy awaryjnych marki PowerWalker, kładzie coraz większy nacisk na tworzenie profesjonalnych urządzeń jedno- i trójfazowych. Obecnie asortyment oferowanych zasilaczy awaryjnych powiększono, wprowadzając nowe modele z współczynnikiem mocy 1.0. Dostępne są też modele o większej mocy wyjściowej, w konfiguracji trójfazowej. Wszystkie zasilacze z serii profesjonalnej pracują w trybie on-line, dzięki czemu uzyskujemy całkowite odizolowanie podłączonych urządzeń od sieci energetycznej. Konwersja jest dwuetapowa. W pierwszym etapie prąd przemienny z sieci energetycznej jest konwertowany na prąd stały. Następnie, w drugim etapie, prąd stały jest z powrotem zamieniany poprzez falownik na prąd przemienny, dzięki czemu na wyjściu otrzymujemy prąd o bardzo dobrych parametrach. Zachowywany jest sinusoidalny kształt napięcia wyjściowego, o stabilnej częstotliwości, dlatego mamy pewność, że podłączone urządzenia są całkowicie odseparowane od sieci energetycznej i są zasilane napięciem o niezniekształconym przebiegu.

Do grupy profesjonalnych zasilaczy jednofazowych należą dwie nowe serie – VFI CPG PF1 oraz VFI RMG PF1.

VFI CPG PF1 to zasilacze w obudowie Tower, z najwyższym w przypadku zasilaczy dostępnych w sprzedaży współczynnikiem mocy równym 1. Oznacza to, że do zasilacza o mocy pozornej równej 1000 VA możemy podłączyć obciążenie o mocy czynnej równej aż 1000 W. Z powyższej serii wyróżniamy sześć urządzeń, które różnią się mocą wyjściową (1 kW, 1,5 kW, 2 kW, 3 kW) i są wyposażone w gniazda wyjściowe zgodne z IEC C13, oraz urządzenia większej mocy wyjściowej (równej 6 kW i 10 kW), które są wyposażone w złącze terminalowe, więc możemy je wpiąć bezpośrednio do instalacji elektrycznej. Urządzenia z serii CPG PF1 charakteryzują się wysoką sprawnością (od 89 do 94%). Opisywane zasilacze awaryjne są przeznaczone do zasilania urządzeń elektrycznych bardzo wrażliwych na stabilność zasilania, w przypadku których nawet najmniejsza niestabilność uniemożliwia prawidłową pracę.

Do drugiej serii zasilaczy jednofazowych o współczynniku mocy 1 należą modele przeznaczone do montażu w szafach RACK 19". W serii VFI RMG PF1 można wyróżnić cztery urządzenia o mocach wyjściowych równych 1 kW, 1,5 kW, 2 kW i 3 kW. Wszystkie modele są wyposażone w wydajną ładowarkę do akumulatorów, o prądzie ładowania równym 12 A, dzięki czemu po podłączeniu akumulatorów o dużej mocy znacznie skraca się czas ładowania (istnieje możliwość doboru optymalnej wartości prądu ładowania z poziomu wyświetlacza – w zakresie od 1 A do 12 A).

Firma BlueWalker jako jeden z niewielu producentów oferuje zasilacze trójfazowe przeznaczone do montażu w szafie RACK 19". Jest to seria VFI CPR, w której skład wchodzą trzy urządzenia o mocach wyjściowych równych 10 kVA, 15 kVA i 20 kVA. Wszystkie modele mają wbudowane akumulatory. Czas podtrzymania przy pełnym obciążeniu wynosi od dwóch do trzech minut. Do wyboru jest również konfiguracja faz wyjściowych: 3/1 lub 3/3. Wysoka sprawność energetyczna i parametry techniczne to nie jedyne atuty serii CPR. Istnieje możliwość podłączenia redundantnego do trzech urządzeń o tej samej mocy wyjściowej. W najbardziej rozbudowanej konfiguracji można uzyskać moc wyjściową równą aż 60 kVA.

Zasilacze VFI CP 3/3, dzięki niewielkim rozmiarom i dużej mocy przyłączeniowej, mogą służyć do zasilania najbardziej wymagających maszyn, silników elektrycznych oraz innych urządzeń wymagających stabilnego zasilania. Dostępne urządzenia z serii CP mają następujące moce wyjściowe: 10 kVA, 15 kVA, 20 kVA, 30 kVA. Urządzenia te charakteryzują się wysokim współczynnikiem mocy równym 0,9 oraz wysoką sprawnością energetyczną. Każdy zasilacz może zostać rozbudowany przez dodanie dodatkowego modułu bateryjnego, modułu SNMP (który umożliwia sygnalizację awarii za pośrednictwem sieci LAN), modułu AS-400 (który umożliwia komunikację z serwerami IBM). W sprzedaży jest dodatkowy moduł EMD, dzięki któremu można kontrolować środowisko pracy zasilacza, co jest wymagane w niektórych projektach.

Kolejną serią zasilaczy awaryjnych do zastosowań profesjonalnych są urządzenia modułowe VFI CPM 3/3. To dziesięć modułów, z których każdy ma moc wyjściową 30 kVA. Wszystkie moduły współpracują ze sobą, dzięki czemu jednostka sterująca na bieżąco dobiera odpowiednią liczbę modułów niezbędnych do pracy w danych warunkach. Na przykład przy zainstalowanych dziesięciu modułach o mocy 30 KVA wykorzystujemy tylko połowę mocy zasilacza, a druga połowa jest dostępna w trybie rezerwowym. W przypadku modeli serii CPM 3/3 można podłączyć zewnętrzne akumulatory w celu wydłużenia czasu zasilania w warunkach awaryjnych, gdy nie ma sprawnego, zewnętrznego zasilania. W zasilaczu został zamontowany dotykowy wyświetlacz LCD o przekątnej 10" służący do zarządzania urządzeniem i wszystkimi jego parametrami. Zasilacz tego typu sprawdza się w centrach danych, gdzie bezwzględnie musi być zachowana ciągłość pracy urządzeń teleinformatycznych.

Do wszystkich pracujących w trybie on-line zasilaczy marki PowerWalker dostępnych jest wiele akcesoriów: moduły bateryjne, karty SNMP które umożliwiają sygnalizację awarii za pośrednictwem sieci LAN, karty AS-400 (zapewniające komunikację z serwerami IBM), moduły EMD (które umożliwiają monitorowanie temperatury i wilgotności powietrza w otoczeniu urządzeń), MBS.

Tomasz Lenartowicz
Impakt

 

Zabezpieczenia 5/2017

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony