Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Inteligentne terminale emerald w systemie kontroli dostępu na lotnisku Heathrow

Printer Friendly and PDF
fot1

Fot. 1. Terminal na lotnisku Heathrow

Londyńskie lotnisko Heathrow jest jednym z najbardziej ruchliwych portów lotniczych na świecie. W roku 2013 obsłużono na nim ponad 72 miliony pasażerów korzystających z usług 82 linii lotniczych w drodze do ponad 180 portów lotniczych w 85 krajach. Firma CEM Systems współpracuje z lotniskiem Heathrow od ponad 20 lat i zabezpiecza wszystkie terminale, w tym Terminal 5. System AC2000 Airport zainstalowany przez firmę CEM jest na tyle elastyczny i niezawodny w działaniu, że spełnia specyficzne, ciągle rosnące wymagania dotyczące bezpieczeństwa lotniska. Ostatnio, w celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa oraz poprawy operatywności obsługi lotniska Heathrow, w wybranych obszarach zainstalowane zostały nowoczesne, wielofunkcyjne terminale dotykowe. 

System kontroli dostępu specyficznie przystosowany do obsługi lotnisk

Systemy AC2000 Airport, dostarczane przez firmę CEM, są instalowane na lotniskach na całym świecie. Są to inteligentne, zintegrowane systemy kontroli dostępu, które zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o obsłudze lotnisk. Ich funkcje mogą być dostosowane do specyficznych, ciągle zmieniających się wymagań użytkowych, zaś wysoka niezawodność umożliwia ich stosowanie w najtrudniejszych warunkach środowiskowych, z jakimi mamy do czynienia na lotniskach.

System AC2000 Airport pozwala na wykorzystanie wielu aplikacji usprawniających obsługę naziemną lotnisk oraz umożliwia integrację z wizyjnymi systemami dozorowymi, systemami sygnalizacji włamania i napadu oraz systemami ochrony perymetrycznej innych producentów. Dzięki AC2000 można zarządzać wszystkimi zintegrowanymi systemami za pośrednictwem jednego stanowiska operatorskiego. Przykładowo, na lotnisku Heathrow, na terenie Terminalu 5, system AC2000 został zintegrowany z wybranym przez użytkownika końcowego wizyjnym systemem dozorowym.

Na lotniskach system AC2000 jest zazwyczaj wykorzystywany do zarządzania ruchem osobowym i służy do blokowania nieautoryzowanego dostępu do wybranych obszarów lotniska, podlegających szczególnej ochronie. Ponadto system umożliwia sterowanie ruchem pasażerów oraz gości odwiedzających lotnisko, a także kontrolę ruchu bagażowego w punktach odpraw, które są rozmieszczone na terenie całego lotniska.

Firma CEM Systems, należąca do wąskiego grona producentów przygotowanych do projektowania i produkcji urządzeń i aplikacji programowych służących do obsługi lotnisk, opracowała taką wersję systemu AC2000 Airport, która spełnia specyficzne wymagania narzucone przez lotnisko Heathrow. Firma CEM zaproponowała na przykład użycie na terenie Terminalu 5 czytników kart identyfikacyjnych pracujących w specyficznym trybie, który umożliwia automatyczny podział pasażerów na grupy w zależności od tego, czy podróżują oni na trasach krajowych czy zagranicznych, czy są pasażerami przylatującymi czy odlatującymi etc. Zostało to osiągnięte dzięki użyciu skomplikowanych systemów ryglowania poszczególnych przejść.

Sprawdzone rozwiązania

fot2

Fot. 2. Czytnik emerald z wyświetlonym ekranem startowym

Od momentu, w którym ponad 20 lat temu na lotnisku Heathrow firma CEM zainstalowała swoje pierwsze urządzenia zabezpieczające, w systemie wprowadzono wiele zmian w celu spełnienia wymagań wynikających ze specyfiki tego lotniska. Działanie systemu nie ogranicza się do prostej kontroli dostępu do poszczególnych obszarów lotniska, lecz wiąże się z realizacją wielu różnych funkcji.

W miarę upływu lat, z powodu rozbudowy lotniska oraz zmian w przepisach prawnych obowiązujących w branży lotniczej, uwzględniane były kolejne wymagania. Obecnie system AC2000 Airport stanowi kompleksowe rozwiązanie biznesowe, które ułatwia pracę wszystkim firmom związanym z obsługą lotniska Heathrow.

Firma CEM stworzyła taką wersję systemu AC2000 Airport, która umożliwia zarządzanie bezpieczeństwem na całym obszarze lotniska Heathrow. W jej skład wchodzi między innymi aplikacja AC2000 VIPPS (Visual Imaging Pass Production System), która służy do zarządzania kartami kontroli dostępu wydawanymi na terenie lotniska, i czytniki, dzięki którym można kierować ruchem pasażerskim.

Pracujące w systemie kontroli dostępu czytniki CEM pozwalają na obsługę poszczególnych przejść. Czytniki mogą pracować w wielu trybach, zależnie od wymagań wynikających z warunków panujących w danej chwili na lotnisku. Chodzi tu zarówno o kierowanie ruchem personelu obsługującego lotnisko, jak i ruchem pasażerów, z uwzględnieniem podziału na pasażerów przylatujących i odlatujących. Specjalistyczne czytniki są skonfigurowane w taki sposób, by mogły wyświetlać komunikaty usprawniające ruch w sytuacjach wyjątkowych, na przykład gdy konieczna jest ewakuacja wszystkich pasażerów poza teren lotniska. W takim przypadku następuje odblokowanie odpowiednich przejść i wysłanie komunikatów informujących o najkrótszych drogach ewakuacji. Oznacza to, że w sytuacjach, w których konieczna jest dyskretna ewakuacja ludzi z jakichś obszarów, nie jest wymagane wyzwalanie alarmu pożarowego w celu otwarcia wyznaczonych przejść.

Inteligentne terminale systemu kontroli dostępu

Inteligentne terminale kontroli dostępu emerald są wyposażone w ekrany dotykowe i pozwalają na sterowanie przejściami o znaczeniu krytycznym, prowadzącymi do stref z ograniczonym dostępem, a także wejściami na zaplecze lotniska Heathrow, gdzie wszyscy pracownicy i członkowie załóg wraz z bagażem przewidzianym do odlotu są kontrolowani przed wejściem na obszar odlotów. Wykorzystywane przez służby bezpieczeństwa lotniska kolorowe ekrany terminali emerald dostarczają czytelnych informacji na temat statusu kart identyfikacyjnych, takich jak „zakaz wstępu” lub „zgoda na wstęp”, co jest istotnym ułatwieniem wszędzie tam, gdzie wymagane jest zachowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Terminal emerald stanowi połączenie ekranu dotykowego ze sterownikiem drzwiowym i interkomem VoIP. Umożliwia dostęp do danych, które dotychczas mogły być przekazywane jedynie przez stację kliencką CEM AC2000. Dane są dostępne lokalnie, w obszarze zbliżonym do obsługiwanych drzwi, i są w bezpieczny sposób dostarczane za pośrednictwem odpowiednich zdalnych aplikacji. Na ekranie terminalu wyświetlane są bieżące informacje, a także dane statystyczne dotyczące statusu kart identyfikacyjnych, harmonogramów odwiedzin i ostatnich alarmów. Dodatkowe aplikacje mogą ustalać momenty pierwszego i ostatniego użycia poszczególnych kart identyfikacyjnych, co może być wykorzystane do rozliczenia czasu pracy personelu lotniska. Mogą być wyświetlane szczegółowe dane dotyczące użytkowników systemu, poziomu ich uprawnień i czasu ważności ich kart identyfikacyjnych. Możliwa jest także zmiana kodu PIN bez konieczności kontaktowania się z operatorem. Wyświetlane dane dotyczą okazicieli kart identyfikacyjnych i są udostępniane jedynie tym osobom, które mają odpowiednie uprawnienia.

Na terminalu emerald mogą być także wyświetlane cykliczne ogłoszenia i komunikaty dotyczące zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, warunków sanitarnych i ewentualnych zagrożeń, a także reklamy i informacje o charakterze komercyjnym, mogące zwiększyć dochody firm korzystających z systemu.

Funkcja Entry Checklist jest wykorzystywana do wyświetlania sekwencji obrazów powiązanych z pytaniami dotyczącymi warunków bezpieczeństwa i higieny pracy, jakie muszą być spełnione przed wejściem do chronionej strefy. Przejścia są otwierane jedynie wtedy, gdy użytkownicy systemu prawidłowo odpowiedzą na pytania. Jeśli któryś z użytkowników poda błędną odpowiedź na jedno z zadawanych pytań, przejście nie zostanie otwarte. W ten sposób administracja lotniska może wymusić przestrzeganie lokalnych zasad bezpieczeństwa jeszcze przed wkroczeniem pracowników na chronione obszary.

Możliwość rozbudowy systemu

Firma CEM wykorzystuje najnowsze osiągnięcia technologiczne, zaś jej produkty są nieustannie udoskonalane, aby spełniać rosnące wymagania użytkowników. Zainstalowany na lotnisku Heathrow system AC2000 Airport jest modyfikowany w miarę rozbudowy poszczególnych obiektów i dostosowywany do zmieniających się wymagań i warunków środowiskowych, dlatego może nieprzerwanie zapewniać realne korzyści biznesowe.

CEM Systems


Zabezpieczenia 4/2014

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony