Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Bezpieczeństwo i zdrowie pracowników

Printer Friendly and PDF

Wypadki przy pracy zdarzają się w każdej branży. Według GUS w okresie od stycznia do września 2019 r. zgłoszono 52 866 przypadków. Poszkodowani to przede wszystkim pracownicy fizyczni z sektorów budownictwa, transportu, gospodarki magazynowej, przetwórstwa przemysłowego, dostawy wody, gospodarowania ściekami i odpadami, rekultywacji oraz górnictwa i wydobywania. Zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa przez stworzenie odpowiednich warunków pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy.

Na ogół dba się o standardowe elementy wyposażenia ochronnego dla pracownika, takie jak odpowiednia odzież, kask czy okulary. Warto jednak zastosować również inne, dodatkowe środki zabezpieczające. W naszym państwie 10,5 miliona osób ma nadciśnienie, a milion cierpi na niewydolność serca. Co roku 80 tysięcy ludzi ma zawał. Obumarcie rdzenia w mózgu następuje po 20–30 minutach, zaś śmierć kory mózgowej już po 3–4 minutach niedotlenienia. Do nieodwracalnych zmian w sercu może dojść w ciągu kilku–kilkunastu minut od zawału. Aby zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników, można zastosować tagi personalne, dzięki którym uzyskuje się informację o zasłabnięciu lub upadku i które są wyposażone w przycisk SOS.

Fot. 1. Dostępne wersje tagów RLK-07

 

RCS Engineering jest dystrybutorem systemu Merya RTLS służącego do ochrony osób pracujących w trudnych warunkach. W systemie wykorzystywane są aktywne bezprzewodowe tagi personalne ze zintegrowanymi czujnikami wykrywającymi zmiany położenia osób (przemieszczanie się między strefami) lub bezruch (omdlenie). System Merya RTLS można połączyć z lokalnymi systemami wykorzystywanymi przez ochronę i ratowników. Pracownicy mogą być nadzorowani w wybranych miejscach wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Położenie osób można śledzić on-line również w formie wizualizacji za pomocą ikon z przypisanymi nazwami. Dokładność monitorowania zależy od gęstości rozmieszczenia odbiorników w obiekcie.


System Merya RTLS składa się z jednostki centralnej RLU, jednostek monitorujących FLM, odbiorników RLS oraz tagów personalnych RLK. Jednostki RLU oraz FLM komunikują się ze sobą za pośrednictwem sieci TCP/IP. Odbiornik RLS jest modułem bezprzewodowym, który zbiera sygnały z tagów personalnych RLK. Tagi komunikują się z odbiornikami bezprzewodowo, na częstotliwości 868 MHz. Standardowy zasięg pomiędzy odbiornikiem a tagiem to 40 metrów. Korzystając z odpowiedniej anteny, można podnieść poziom sygnału i zwiększyć zasięg nawet do 80 metrów. Odbiorniki RLS można umieścić bezpośrednio na stanowiskach pracy (przy maszynie/urządzeniu) lub w pomieszczeniach, w których wymagane jest monitorowanie osób. Informacje z tagu RLK, który wykrywa, czy osoba leży, nie rusza się, spada z wysokości lub wcisnęła przycisk SOS, są przesyłane do jednostki centralnej w czasie rzeczywistym. W pamięci jednostki RLU zapisywane są wszystkie informacje dotyczące sytuacji alarmowych oraz dane strefy, w której poszkodowana osoba się znajduje. Zdalny dostęp do systemu i zapisywanych informacji jest możliwy za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Rys. 1. Architektura systemu MERYA RTLS

 

Tagi RLK są produkowane w kilku wersjach – do noszenia na nadgarstku, na pasku, na szyi lub jako brelok. Można je również zamontować bezpośrednio na pojeździe.

Zastosowań systemu Merya RTLS jest wiele. W przypadku konfigurowania zasięgów poszczególnych odbiorników RLS możliwe jest definiowanie uprawnień do przebywania w każdym z obszarów. Jeżeli pojawienie się użytkownika w danym miejscu jest nieuprawnione, system natychmiast je zasygnalizuje. Merya RTLS może również ułatwiać pracownikom ochrony sprawdzanie stanu osobowego w obiektach. Umożliwia zliczanie i identyfikowanie osób w zależności od miejsca ich przebywania. Funkcja ta jest bardzo przydatna w przypadku ewakuacji ludzi z zagrożonego obiektu i sprawdzania, czy wszyscy opuścili zagrożoną strefę. Za pomocą systemu Merya RTLS można monitorować przemieszczanie się wózków widłowych. W momencie przejazdu wózka widłowego przez bramę odbiornik rozpozna, czy wózek wjeżdża na halę czy z niej wyjeżdża. Jeśli operator wózka ma odpowiednie uprawnienia, brama sama się podniesie w celu umożliwienia swobodnego przejazdu. Centralny system potrafi dostarczyć informacje o tym, w którym miejscu i jak długo wózek widłowy się znajduje. Istnieje również możliwość podania maksymalnej prędkości wózka, przy przekroczeniu której wygenerowany zostanie alarm. System Merya RTLS sprawdza się w miejscach pracy, w których muszą znajdować się dwie osoby jednocześnie (np. w stacjach energetycznych). Dostęp do danego miejsca będzie możliwy dopiero po stwierdzeniu obecności dwóch osób.


Można wyobrazić sobie wiele możliwych zastosowań  systemu Merya RTLS. Warto go wykorzystać, by zadbać o to, co najważniejsze – zdrowie i życie.

Bartosz Golczak
RCS Engineering

 

Zabezpieczenia 3/2020

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony