Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Międzynarodowa konferencja „Ochrona przeciwpożarowa z wykorzystaniem mgły wodnej” – podsumowanie

Printer Friendly and PDF

Po raz pierwszy w Polsce 15 listopada 2017 r. w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona systemom mgły wodnej, którą zorganizowało International Water Mist Association (IWMA). IWMA to organizacja, która powstała w 1998 roku. Współpracuje m.in. z organami badawczymi, instytutami, przedsiębiorcami, firmami ubezpieczeniowymi zainteresowanymi techniką gaszenia mgłą wodną. Jej celem jest promowanie i szerzenie wiedzy o wykorzystaniu tej metody gaszenia pożarów.


W konferencji wzięło udział prawie 100 słuchaczy i dziewięć firm sponsorujących. Wśród sponsorów znalazły się polskie oraz zagraniczne firmy oferujące systemy mgły wodnej.

Podczas konferencji zaprezentowano sposób działania i instalacji systemu mgły wodnej oraz przykłady jego zastosowania m. in. w przemyśle i obiektach zabytkowych. Mgła wodna jest stosowana również do ochrony centrów danych, obiektów muzealnych, wieżowców etc.


Podczas gaszenia pożaru poprzez natryskiwanie wody pod niskim, średnim lub wysokim ciśnieniem przez specjalnie zaprojektowane do tego celu dysze system mgły wodnej usuwa ciepło i tlen. Dzięki temu szybko obniża się temperaturę i ogranicza dostęp tlenu do płomieni. Pożar zmniejsza się, a dzięki użyciu mniejszej ilości wody ta metoda gaszenia generuje mniejsze koszty, a do tego nie ma potrzeby ewakuacji ludzi z pomieszczenia, czy też z obiektu.

Jak wielokrotnie podkreślano systemy mgły wodnej wymagają odpowiedniej konserwacji.

Ważnym elementem tego typu systemu są dysze. Procedury badawcze i certyfikujące dysze mgłowe omówiła Louise Jackman z organizacji BRE Group. Jest to organizacja zrzeszająca naukowców, inżynierów i techników zajmująca się badaniami. BRE oferuje szereg produktów od systemów zarządzania pełnym ryzykiem pożaru po indywidualne zasady i procedury.


Przedstawiciel CNBOP Jan Czardybon przedstawił warunki formalno-prawne wprowadzania stałych urządzeń gaśniczych wodnych, mgłowych w Polsce.

Organizatorom bardzo dziękujemy za zaproszenie i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania www.zabezpieczenia.com.pl.

Bezpośr. inf. Ela Końka

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony