Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Axis Communications zwiększa możliwości nadzoru wizyjnego wprowadzając na rynek Corridor Format

Printer Friendly and PDF

axisAxis Communications wprowadził do swojej oferty Corridor Format. Nowe rozwiązanie pozwala zwiększyć możliwości nadzoru w specyficznych sytuacjach, gdzie wymagane jest pionowe ustawienie pola widzenia jak między innymi podczas nadzoru klatek schodowych, korytarzy, przejść, dróg, pasów startowych i tuneli. – Dostrzegamy potrzebę wprowadzania na rynek rozwiązań, które umożliwią  monitoring obszarów których obserwacja jest łatwiejsza w przypadku pionowego ustawienia obrazu telewizyjnego, zachowując przy tym najwyższą jego jakość, a jednocześnie ograniczając liczbę nieużytecznych pikseli. Corridor Format jest unikatowym, niedrogim i prostym w użyciu rozwiązaniem, sprawdzającym się w wielu, często skomplikowanych systemach nadzoru wizyjnego – powiedział Edwin Roobol, dyrektor regionalny Axis Communications w Europie Środkowej.

Axis_Corridor_Format_400

Stosowane dotychczas poziome ustawienie obrazu telewizyjnego nie sprawdza się w przypadku obserwacji korytarzy i wąskich przejść, ponieważ znaczna część powierzchni obrazu telewizyjnego nie jest wykorzystywana. Oznacza to, że nie wykorzystujemy całej powierzchni przetwornika obrazowego, a tym samym ograniczamy faktyczną rozdzielczość obrazu telewizyjnego. Tak skonfigurowany system monitoringu niepotrzebnie zwiększa obciążenie sieci IP oraz objętość zapisywanych plików.

Axis_widok-obrotu-kamery_24Rys. 1. Widok obrotu kamery

Corridor Format proponowany przez firmę Axis pozwala na tworzenie obrazów telewizyjnych ustawionych pionowo, doskonale nadających się do monitorowania wąskich obszarów. Zyskuje na tym jakość obrazu i wyeliminowany zostaje typowy problem występujący w przypadku obrazu o orientacji poziomej, polegający na nadmiernym obciążeniu sieci IP oraz złym wykorzystaniu nośnika pamięciowego na którym zapisywane są obrazy. Corridor Format jest bardzo przydatny w przypadku monitoringu wąskich korytarzy, peronów, tuneli i przejść z wykorzystaniem nowoczesnych kamer sieciowych o rozdzielczości HD, tworzących obrazy o proporcji boków 16:9 typowej dla telewizji HDTV, gdyż powstający w ten sposób obraz  może być wyświetlany z zachowaniem pełnych parametrów.

Nowy sposób wyświetlania obrazu o proporcjach 9:16, charakterystyczny dla formatu Corridor Format, umożliwia uzyskanie wysokiej jakości obrazu na całej  monitorowanej przestrzeni, przy zastosowaniu tylko jednej kamery sieciowej, nawet jeśli znajduje się ona na znacznej wysokości – powiedział Claude Verville, wiceprezes Wydziału Zapobiegania Stratom, Bezpieczeństwa oraz Zarządzania Niebezpiecznymi Materiałami, Lowe’s Companies.

Corridor Format Axis Communications można uzyskać drogą instalacji kamery w pozycji obróconej o 90 stopni lub drogą odpowiedniego ustawienia obiektywu w kamerze kopułkowej oraz przez programowy obrót obrazu telewizyjnego o 90 stopni. Możliwość taka jest dostępna dla kamer sieciowych firmy Axis – dzięki czemu operator widzi obraz taki, jaki miał być widziany

Corridor Format jest obsługiwany przez większość stałopozycyjnych kamer sieciowych firmy Axis, a programowe obrócenie obrazu jest możliwe dzięki wydajnym procesorom w które wyposażone są kamery. Ponadto Corridor Format jest obsługiwany przez wiodące w branży aplikacje do zarządzania materiałami wizyjnym opracowane przez partnerów programistycznych firmy Axis, takie jak Exacq Technologies, Genetec, Milestone Systems oraz On-Net Surveillance Systems, a także kolejną wersję programu AXIS Camera Station ver.3.40.

Więcej informacji o formacie Corridor Format Axis Communications znajduje się na stronie: www.axis.com.

Więcej informacji o firmie Axis udziela:
Edwin Roobol
edwin.roobol@axis.com

Agata Majkucińska
agata.majkucinska@axis.com

Bezpośr. inf. Katarzyna Wójcik
Grayling Poland
katarzyna.wojcik@grayling.com

Opracowanie: Redakcja

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony