Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Nowy system kontroli dostępu RACS 5 z kontrolerami z serii MC obsługującymi wiele przejść

Printer Friendly and PDF

logoFirma ROGER wprowadza do swojej oferty system kontroli dostępu RACS 5, oparty na całkowicie nowej platformie sprzętowej oraz programowej.

Nowy system jest następcą popularnego systemu RACS 4 i przez pewien czas będzie oferowany równolegle ze swoim poprzednikiem. Przewiduje się w przyszłości umożliwienie migracji z systemów RACS 4 do wersji RACS 5 z częściowym wykorzystaniem istniejącej infrastruktury, okablowania oraz urządzeń.

W skład nowego systemu wchodzą kontrolery z serii MC obsługujące wiele przejść, czytniki z serii MCT oraz ekspandery z serii MCX. Każdy z kontrolerów wraz z podłączonymi do niego czytnikami oraz ekspanderami tworzy niezależną gałąź, obsługującą od kilku do kilkunastu przejść. Kontrolery mogą tworzyć większe struktury zwane podsystemami, a te z kolei mogą tworzyć centralnie administrowany system kontroli dostępu. Zarządzanie pracą kontrolerów MC odbywa się z poziomu aplikacji VISO (pod systemem Windows). Komunikacja między komputerem, na którym uruchomiona jest aplikacja VISIO, a kontrolerami odbywa się za pośrednictwem sieci komputerowej WAN/LAN z wykorzystaniem szyfrowanego protokołu komunikacyjnego.

f1

Pomimo że kontrolery serii MC zostały zaprojektowane z myślą o współpracy z nowymi czytnikami serii MCT, w pewnych warunkach i z pewnymi ograniczeniami mogą współpracować z popularnymi czytnikami z interfejsami Wiegand oraz z czytnikami serii PRT pracującymi z użyciem protokołu RACS CLK/DTA. To umożliwia wykorzystanie istniejącej bazy sprzętowej w przypadku przejścia na nowy system.
Konfigurowanie systemu RACS 5 jest realizowane dwuetapowo i składa się z tzw. konfiguracji niskopoziomowej, której celem jest skonfigurowanie funkcji urządzeń wchodzących w skład systemu, oraz konfiguracji wysokopoziomowej, której celem jest zdefiniowanie logicznych zasad funkcjonowania systemu kontroli dostępu. Konfigurację niskopoziomową wykonuje się z poziomu programu ROGERVDM, zwykle na etapie instalacji i uruchamiania systemu. Konfigurację wysokopoziomową wykonuje się z poziomu aplikacji VISO.

Program VISO jest oferowany w trzech wersjach: podstawowej (LT), standardowej (ST) oraz pełnej (XT). Wersja ST jest przeznaczona dla instalacji spełniających jedynie podstawowe wymagania funkcjonalne i może być wykorzystana przez osoby o niewielkim doświadczeniu w zakresie systemów KD. Wersja ST jest przeznaczona dla systemów spełniających złożone wymagania funkcjonalne, zintegrowanych z systemami automatyki domowej, systemami alarmowymi oraz systemami CCTV.

Wersja XT jest najbardziej rozbudowana i udostępnia pełen zestaw funkcji. Jest przeznaczona dla złożonych instalacji spełniających najwyższe wymagania funkcjonalne. Programy VISO LT i VISO ST są udostępnianie nieodpłatnie. Nabywając dodatkowe licencje, można rozszerzyć zakres funkcjonalny programu w wersji ST do poziomu zbliżonego do wersji XT.

Instalacja oprogramowania systemowego w wersji ST lub XT oraz jego świadome wykorzystywanie wymaga od instalatora zdecydowanie wyższych kwalifikacji niż w przypadku popularnych systemów KD, dlatego dostawca systemu oferuje możliwość uczestnictwa w specjalistycznych szkoleniach i warsztatach organizowanych cyklicznie, zarówno w siedzibie producenta, jak i w terenie.

Aplikacja VISO zarządzająca systemem RACS 5 ma architekturę klient-serwer pozwalającą na jednoczesne korzystanie z programu przez wielu operatorów. System może pracować z użyciem plikowej bazy danych (MS SQL Compact), jak również baz typu serwerowego (MS SQL Express, Standard i innych). Program VISO umożliwia oddzielenie warstwy fizycznej systemu kontroli dostępu od warstwy logicznej w ramach struktury utworzonej przez urządzenia podłączone do tego samego kontrolera.

Monitorowanie online systemu może być prowadzone na wielu stacjach roboczych podłączonych do tej samej sieci komputerowej, i to zarówno w trybie tekstowym, jak i graficznym. Możliwe jest definiowanie dostępu do poszczególnych funkcji programu i elementów systemu. Ta ostatnia cecha umożliwia zarządzanie systemem przez wielu operatorów – przy czym każdy z nich widzi tylko przynależny mu fragment systemu – oraz związanych z nim użytkowników.

System RACS 5 charakteryzuje się dużą elastycznością, dzięki czemu może być dostosowany do nietypowych oczekiwań użytkowników końcowych. Publikacja pierwszej komercyjnej wersji systemu RACS 5 jest planowana na początek 2015 r.

Bezpośr. inf. ROGER

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony