Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Fizyczne zabezpieczenie danych za pomocą systemu Smart Keeper

Printer Friendly and PDF

Ostatnie miesiące upływają pod znakiem Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych. Chociaż nie jest ono przejrzyste, intencja jego utworzenia jest godna pochwały. Nie wspominając o konsekwencjach jakie niesie za sobą niedopełnienie niejasnych wytycznych RODO, wprowadzenie nowych przepisów obliguje przedsiębiorców do tego, na czym powinno im i tak zależeć, czyli do zapewnienia bezpieczeństwa dla wrażliwych danych osobowych.

Któż nie słyszał o wielkich wyciekach poufnych informacji. Najgłośniejsze są przypadki wielkich korporacji, w których ujawniono dane milionów klientów, a związane z tym straty finansowe to dziesiątki, setki czy nawet miliony dolarów.

Z perspektywy przeciętnej rodzimej firmy takie sytuacje to science fiction. Polskie media najczęściej opisują historie średnich firm, które doświadczyły wycieku danych dotyczących klientów czy kontrahentów. W niektórych przypadkach takimi danymi dzielą się nieuczciwi byli pracownicy, nad którymi nie można mieć pełnej kontroli. Każda informacja na temat opuszczanej firmy może być bardzo wartościowa.

Fot. 1. Smart Keeper – fizyczne zabezpieczenia sprzętu komputerowego

 

Niestety nie można mieć pewności, co będzie jutro – jeszcze nigdy odsetek osób gotowych do zmiany pracy nie był w Polsce tak wysoki jak w ostatnich miesiącach. Sytuacja na rynku pracy sprawia, że przedsiębiorstwa próbują przebić ofertę konkurencji stawkami. Tym bardziej opłaca się możliwość kupienia pracownika razem z bazą danych konkurencyjnej firmy. Taki proceder jest karygodny, ale powszechny i nie mówimy tu o pracownikach wysokiego szczebla.

Przeciętny pracownik działu zamówień w firmie ma dostęp do szerszej bazy danych niż najlepszy handlowiec. Dane te mogą dotyczyć m.in. cen i warunków handlowych. Wystarczy kilka kliknięć, aby skopiować dane z dysku na zewnętrzną pamięć podłączoną do portu USB. Nie trzeba mieć specjalnych umiejętności, nie trzeba być hakerem. Wystarczy odrobina złej woli.

Fot. 2. Blokady portów USB, zabezpieczenie przed odłączeniem urządzenia z portu USB

 

Nawet prozaiczne spotkanie biznesowe może być katastrofalne w skutkach. Czy zwraca się uwagę na łatwy dostęp do portów USB w laptopie, pijąc z klientem kawę przy restauracyjnym stoliku? Taka sama sytuacja może mieć miejsce w biurze, w którym mamy spotkanie z kontrahentem. Wychodząc do toalety bądź z jakiegokolwiek innego powodu, opuszczając na moment klienta, nie zabieramy przecież ze sobą naszego komputera. Czy ten czas nie wystarczy, aby nasz rozmówca uzyskał dostęp do danych firmowych lub zainstalował szkodliwe oprogramowanie? Zostawiając swój laptop w pracy, zapominamy jak łatwy dostęp do niego może mieć np. personel sprzątający, który po godzinach pracy przebywa w budynku.

Fot. 3. Specjalny klucz umożliwiający otwarcie blokad

 

Bezpieczeństwo nie jest kosztowne – jest bezcenne

Smart Keeper to fizyczne zabezpieczenie sprzętu komputerowego, które zwiększa bezpieczeństwo danych. Jest to pełny pakiet rozwiązań, dzięki którym możemy utrudnić osobom nieupoważnionym dostęp do portów danego komputera. System Smart Keeper utrudnia ingerencję w porty wejścia/wyjścia w komputerach i serwerach. Już sama świadomość, że sprzęt jest chroniony, zniechęci wielu śmiałków do kradzieży danych. Dla kontrahentów to dowód na profesjonalne podejście do prowadzonej działalności.

Zabezpieczenia Smart Keeper jako system umożliwiają ochronę wszystkich portów, np. USB, HDMI, eSATA, DVI, RJ45, DB-25, a nawet mogą uniemożliwić niekontrolowane rozmontowanie obudowy komputera stacjonarnego. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że każde zabezpieczenie może być otwarte za pomocą tego samego klucza, który jest niepowtarzalny. W przypadku jego zgubienia można go odtworzyć jedynie na podstawie numeru seryjnego przyporządkowanego do danego klucza (klienta).

Fot. 4. Laptop Lock – zabezpieczenie laptopa przed kradzieżą lub przeniesieniem

 

Smart Keeper pozwala na ochronę danych bez ograniczenia stabilności i szybkości łączy. Przykładowo Lan Cable Lock uniemożliwia odłączenie kabla RJ45 bez klucza. Można też zabezpieczyć port USB lub inne porty, przez które mogą być pobierane dane. Warto zaznaczyć, że zastosowane są zabezpieczenia mechaniczne, które nie wymagają zasilania, aktualizacji ani obsługi przez informatyków. Mogą one służyć przez wiele lat, nawet jeśli firma zdecyduje się na wymianę sprzętu.

Innowacyjność wyżej opisanego systemu, który powstał w Korei Południowej została doceniona oraz przypieczętowana patentami na całym świecie, zdobył on liczne nagrody i jest użytkowany przez takie firmy jak Samsung Electronics, LG Electronics, Hyundai Motors, Nestle, ABB czy Shinhan Bank.

Joanna Domańska
Smart Keeper
www.smartkeeper.pl

 

Zabezpieczenia 4/2018

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony