Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Pierwsza kamera nasobna firmy Axis Communications już w sprzedaży

Printer Friendly and PDF

Firma Axis Communications zaprezentowała właśnie pierwszą w swojej historii kamerę nasobną (tzw. wearable), która jest przeznaczona dla policji, straży miejskiej i firm ochroniarskich. Razem z kamerą dostępna jest stacja dokująca i kontroler. Zastosowano otwartą architekturę systemową, dzięki czemu tę wyjątkową kamerę nasobną można zintegrować z dowolnym systemem zarządzającym. Urządzenie było już testowane w przestrzeni publicznej – z powodzeniem zrealizowano projekt pilotażowy w Szczytnie.

Kamery nasobne mają wiele zalet – rejestrują materiał dowodowy, odstraszają przestępców i mogą być wykorzystywane podczas szkolenia funkcjonariuszy policji lub straży miejskiej, a także pracowników ochrony. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na tego typu urządzenia firma Axis Communications – pionier w dziedzinie wizyjnych systemów dozorowych – zdecydowała się wprowadzić je do swojej oferty.

Projektowanie we współpracy z klientami

Nasobna kamera marki AXIS została stworzona w efekcie prac badawczo-rozwojowych i konsultacji z przedstawicielami policji i firm ochroniarskich. Potencjalnym klientom zależało na wykorzystaniu dotychczas stosowanego przez nich oprogramowania do zarządzania materiałem wizyjnym (VMS) i dowodowym (EMS). Właśnie dlatego zdecydowano się na zastosowanie otwartej architektury. Nasobna kamera AXIS może być używana z systemami VMS i EMS innych firm – działającymi lokalnie lub w chmurze. Kamera może być także elementem kompleksowych rozwiązań obejmujących oprogramowanie AXIS Camera Station i AXIS Case Insight, czyli systemy VMS i EMS firmy Axis Communications.

Podczas prac nad nowym rozwiązaniem zawsze dążymy do zapewnienia jak najlepszej jakości obrazu i dźwięku z uwzględnieniem ograniczeń wynikających ze specyfiki urządzenia. W przypadku kamery nasobnej oczywiste wyzwania wiążą się z poszukiwaniem optymalnego połączenia rozmiaru, wagi i wytrzymałości oraz maksymalizacją czasu działania baterii. Aby to wszystko osiągnąć, przeprowadziliśmy badania i projektowanie iteracyjne, obejmujące liczne rozmowy z klientami, stworzyliśmy wiele prototypów produktu oraz szereg projektów pilotażowych – wyjaśnił Fredrik Andersson, globalny menedżer produktów w Axis Communications.

W Polsce pilotaż został przeprowadzony w Szczytnie – strażnicy miejscy korzystali tam z kamer nasobnych od sierpnia 2019 roku. Zauważono wymierne efekty korzystania z nowego rozwiązania przez ponad pół roku. – Materiał z kamer pozwala nam w łatwy sposób dokumentować pracę strażników. Zdarzały się sytuacje, w których mieszkańcy składali skargi na zasadność interwencji. Odkąd strażnicy miejscy noszą kamery nasobne, zauważyliśmy znaczne zmniejszenie się liczby takich skarg. Wpływa to bezpośrednio na jakość i efektywność pracy straży miejskiej. Czas, który dotychczas był spędzany na udowadnianiu zasadności interwencji, strażnicy przeznaczają na działania w terenie. Cenne godziny, zamiast na sprawy administracyjne, wykorzystywane są na realną, skuteczną pomoc mieszkańcom – podkreślił Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna.

Nie tylko kamera

Oprócz kamery nasobnej do systemu należy przeznaczona dla niej stacja dokująca (ośmio- lub jednogniazdowa) i kontroler systemu. 

Kamera rejestruje obrazy o rozdzielczości 1080p przy 30 kl./s oraz dźwięk za pomocą dwóch mikrofonów umożliwiających tłumienie szumów. Szeroki zakres dynamiki zapewnia wysoką jakość obrazu nawet w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych, a Axis Zipstream zmniejsza zapotrzebowanie na pamięć masową. Bateria umożliwia pracę nawet przez 12 godzin, a dodatkowo można ją doładowywać w samochodzie lub za pomocą powerbanków.

Stacja dokująca i kontroler systemu są odrębnymi urządzeniami, dzięki czemu możliwa jest łatwa rozbudowa systemu, nawet na dużą skalę. Kontroler stanowi centralny punkt integracji i zarządzania oraz umożliwia szybkie i niezawodne przesyłanie materiału wizyjnego z kamery (z szybkością 100 Mb/s). Wszystkie dane są szyfrowane za pomocą algorytmów AES256 i TLS, zarówno podczas przechowywania, jak i w trakcie transferu.

W kamerę wbudowano odbiornik GPS/GNSS do lokalizacji, moduł Bluetooth Low Energy 4.1, moduł Wi-Fi 802.11b/g/n, sześcioosiowy żyroskop i akcelerometr.

Aplikacja mobilna AXIS Body Worn Assistant umożliwia przeglądanie zarejestrowanego materiału oraz dodawanie kategorii, opisów i notatek.

Kamera nasobna musi być łatwa w obsłudze dla funkcjonariuszy i pracowników ochrony, którym zdarza się działać w terenie w stresujących warunkach, przy niesprzyjającej pogodzie lub w słabo oświetlonych miejscach. Zależało nam, aby łatwość obsługi cechowała całe rozwiązanie – również z perspektywy operatorów odpowiedzialnych za przesyłanie, zapisywanie i analizę zarejestrowanego materiału wizyjnego – powiedział Fredrik Andersson.

Opisany produkt jest dostępny u dystrybutorów Axis Communications od drugiego kwartału 2020 r.

Axis Communications

 

Zabezpieczenia 3/2020

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony