Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Jak zwiększyć zasięg sieci wi-fi

Printer Friendly and PDF

Popularność wielofunkcyjnych urządzeń mobilnych w inteligentnych domach i internetowych serwisów, takich jak Netflix czy Spotify, powoduje, że dostęp do sieci wi-fi jest potrzebna w całym domu. Niestety, wiele tradycyjnych routerów bezprzewodowych dostępnych na rynku nie jest w stanie zapewnić zasięgu w całym domu czy biurze

Często nawet wzmacniacze sygnału, zwane potocznie repeaterami, nie są w stanie zagwarantować, że zasięg sieci wi-fi będzie wystarczający. Można również wykorzystać punkt dostępowy, ale emituje on własny identyfikator SSID, więc musimy się ręcznie logować podczas przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego. W takiej sytuacji pomocny jest system mesh.

Działanie mesh wi-fi

Najczęściej system mesh jest złożony z trzech lub więcej urządzeń połączonych ze sobą. W skład takiej sieci wchodzi główny router i kilka urządzeń peryferyjnych. Wszystkie elementy łączą się ze sobą drogą bezprzewodową. W związku z tym każdy z nich można umieścić w dowolnym miejscu.

Systemy wi-fi typu mesh kontra wzmacniacze sygnału

W odróżnieniu od wzmacniaczy sygnału, które komunikują się w paśmie 5 GHz i 2,4 GHz bezpośrednio z głównym routerem, elementy systemu mesh nawiązują połączenie nie tylko z głównym routerem, lecz również wzajemnie ze sobą. Każdy węzeł jest punktem przeskoku dla innych węzłów sieci, dlatego węzły umieszczone najdalej od głównego routera także są źródłem silnego sygnału. Można zatem stwierdzić, że bezpośrednia komunikacja odległych węzłów z głównym routerem nie jest konieczna.

Zastosowanie systemu mesh

W miejscach, w których zasięgiem wi-fi chcemy objąć bardzo dużą przestrzeń, takich jak duży dom jednorodzinny lub duże mieszkanie, dobrze sprawdzi się system mesh wi-fi. Znajdzie on zastosowanie również w biurach oraz dużych budynkach firmowych – wszędzie tam, gdzie występują tzw. białe plamy, czyli miejsca, do których sygnał radiowy z głównego routera nie dociera.

Zalety systemu mesh

System mesh jest nowoczesny, niezawodny i wygodny. Umożliwia bezproblemowe korzystanie z Internetu w sieci domowej.

Dzięki niemu w domu lub w siedzibie firmy zasięg może być lepszy, a urządzenia możemy umieścić w dowolnym miejscu. Będziemy w zasięgu sieci we wszystkich pomieszczeniach.

Sygnał jest przekazywany bez żadnych strat. Poszczególne węzły systemu mesh komunikują się zarówno z głównym routerem, jak i wzajemnie ze sobą. Urządzenie wykorzystywane przez użytkownika zmieniającego miejsce pobytu w automatycznie łączy się z najbliższym węzłem, w związku z tym przez cały czas ma dogodne warunki komunikacji.

System mesh działa stabilnie. Węzły komunikują się wzajemnie ze sobą, a nie tylko z głównym routerem. W związku z tym sieć będzie działać poprawnie nawet wówczas, gdy któryś z jej elementów zostanie uszkodzony.

Urządzenia są gotowe do użycia po wyjęciu z opakowania – wystarczy je podłączyć (plug and play). Mają domyślnie ustawiony odpowiedni tryb pracy. Użytkownik nie musi zatem posiadać specjalnych umiejętności, by skonfigurować system.

Bez wątpienia największymi zaletami każdego systemu mesh są skalowalność i możliwość łatwej rozbudowy. W celu zwiększenia zasięgu sieci bezprzewodowej w dowolnym miejscu i czasie możemy dołożyć kolejny węzeł. Wszystko to odbywa się bez konieczności konfigurowania czegokolwiek.

 

 

Extralink Dynamite

System mesh Extralink Dynamite to bardzo wydajny zestaw trzech urządzeń pracujących w standardzie 802.11ac wave2 AC2100 (główny router i dwa urządzenia peryferyjne). Każde urządzenie wykorzystuje transmisję 4x4 MU-MIMO, przez co sieć bezprzewodowa zyskuje na wydajności. Dynamite został wyposażony w aż trzy chipsety Mediatek, 128 MB pamięci flash i aż 1 Gb pamięci SDRAM, dzięki czemu tworzona jest wydajna sieć o dużej mocy obliczeniowej.

Urządzenia zostały wyposażone w cztery anteny obsługujące pasmo 5 GHz oraz dwie anteny dostosowane do pasma 2,4 GHz. Dzięki takiej liczbie anten Extralink Dynamite zapewni zasięg na powierzchni aż 1000 m2! Oczywiście Dynamite jest systemem mesh typu plug and play, co umożliwia skonfigurowanie sieci osobom, które nigdy wcześniej tego nie robiły. Dodatkowo ma gigabitowe porty LAN oraz WAN, a także port USB, który umożliwia udostępnianie danych, np. z dysku sieciowego, z wykorzystaniem protokołu FTP albo Samba. Godny uwagi jest też nowoczesny wygląd – Dynamite będzie bardzo dobrze prezentował się w każdym mieszkaniu, apartamencie czy biurze. Zwieńczeniem dzieła jest aplikacja MEshGo!, która umożliwia bardzo szybką i sprawną konfigurację za pomocą smartfonu.

Podsumowanie

Jeżeli szukamy odpowiedniego systemu mesh, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Ważny, choć nie najważniejszy, jest wygląd. Powinniśmy zwrócić uwagę na zasięg, obsługiwane standardy wi-fi, np. MU-MIMO, prędkość transmisji bezprzewodowej. Równie istotny jest chipset, pamięć flash, pamięć RAM oraz możliwość korzystania z aplikacji mobilnej. Ważna jest też cena, która powinna być odzwierciedleniem jakości.

W celu zapoznania się z cenami oferowanych przez nas zestawów zapraszam do kontaktu z naszymi sprzedawcami. Na naszym forum można ocenić te produkty. Wasze opinie są dla nas ważne!

Leszek Błaszczyk
www.batna24.com
leszek@batna24.com

 

Zabezpieczenia 6/2019

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony