Warsaw Spire jest wizytówką Warszawy pod każdym względem. Jest to najwyższy biurowiec w stolicy i zarazem obiekt, w którym wykorzystano najbardziej nowoczesne rozwiązania i zdobycze techniki. Wyposażenie takiego obiektu wręcz musi charakteryzować się funkcjonalnością, innowacyjnością oraz wysoką jakością.
Firma Gunnebo Polska dostarczyła bramki szybkie SpeedStile do dwóch budynków w kompleksie Warsaw Spire: budynków A oraz C.
Fot. 1. Bramki szybkie SpeedStile FL EV 1800 zainstalowane w Warsaw Spire A
O bezpieczeństwie w Warsaw Spire
Każdy nowoczesny biurowiec jest niemal jak pilnie strzeżona twierdza. Różnorodność systemów instalowanych w tego rodzaju obiektach ma zapewnić maksimum bezpieczeństwa osobom, które w nich przebywają. Systemy kontroli dostępu oraz dozoru wizyjnego mają za zadanie zapobiegać kradzieżom, włamaniom oraz wtargnięciom osób nieupoważnionych. Potencjalne zagrożenia skłaniają do stosowania między innymi zaawansowanych technicznie systemów kontroli dostępu, które umożliwiają weryfikację pracowników oraz gości przebywających na terenie obiektu.
Fot. 2. Bramki kontroli dostępu uniemożliwiają przejście osobom bez odpowiednich uprawnień
Przestrzenie biurowe w Warsaw Spire zostały przygotowane z myślą o wymagających użytkownikach. Bezpieczeństwo było jednym z priorytetów. W praktyce przełożyło się to na przygotowanie specjalnego systemu kontroli dostępu, który umożliwia autoryzowanym użytkownikom korzystanie ze ściśle określonego obszaru biurowca. Chcąc dostać się z lobby lub antresoli budynku A na konkretne piętro, trzeba być do tego uprawnionym i dysponować kartą dostępu, na której zapisane są informacje o uprawnieniach. Bramki szybkie SpeedStile pełnią tutaj zasadniczą rolę, ponieważ to właśnie one stanowią punkt, w którym każda osoba potwierdza swoje uprawnienia. Bramki zostały zamontowane przed wejściem do korytarza z windami. Aby przejść przez bramkę, trzeba przyłożyć kartę dostępu do zbliżeniowego czytnika. Na wyświetlaczu pojawia się numer windy, do której pracownik bądź gość ma się udać. Winda zatrzymuje się tylko na piętrze, do którego użytkownik ma dostęp.
Specyfikacja techniczna bramek szybkich SpeedStile
W budynku A w Warsaw Spire zostały zainstalowane bramki szybkie SpeedStile FL EV 1800. Bramki te wybrano ze względu na ich funkcjonalność, pełną współpracę z systemem kontroli dostępu wykorzystywanym w biurowcu oraz wygląd, który idealnie pasuje do architektury obiektu. Znamienną cechą biurowców jest duże natężenie ruchu osobowego, zwłaszcza w godzinach szczytu.
Przepustowość bramek szybkich SpeedStile FL umożliwia przejście 40 osób jednym torem na minutę. Dzięki minimalnej powierzchni montażowej podstawy bramek Gunnebo można było ograniczyć zajmowaną przez nie przestrzeń zarówno na parterze, jak i antresoli biurowca.
Fot. 3. Bramki kontroli dostępu SpeedStile FP EV zainstalowane w budynku Warsaw Spire C
W sumie w budynku A zainstalowano 23 tory bramek szybkich. Przy konfiguracji bramek nie zapomniano o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz dostawcach wwożących na teren biurowców przesyłki – zastosowano szerokie przejścia o szerokości 90 cm.
W budynku C zostały zamontowane bramki szybkie SpeedStile FP EV, które najlepiej pasowały do czarno-białej kolorystyki wnętrza obiektu. Wymogiem było takie dopasowanie bramek, aby idealnie mieściły się w świetle korytarza windowego. Wybrano bramki w wersji z szybami (model 1200), by udaremnić ewentualne próby przejścia przez bramkę bez potwierdzenia posiadania uprawnień. W obiekcie zamontowano w sumie 6 torów w dwóch lokalizacjach w konfiguracji dwa przejścia normalne plus jedno przejście szerokie.
Bramki szybkie SpeedStile, które zostały zamontowane w Warsaw Spire, charakteryzuje uniwersalny i ponadczasowy wygląd. Są urządzeniami dopracowanymi, a wysoka wydajność ich pracy przyczynia się do zminimalizowania kosztów eksploatacji i serwisowania, co w przypadku obiektów o dużym natężeniu ruchu jest bardzo ważne.
Anna Sadłowska
Gunnebo Polska