Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Elektroniczne systemy dostępowe na stadionach

Printer Friendly and PDF

Fot. 1. Sieć wirtualna blueSmart chroni stadion Ghelamco Arena w Gandawie mogący pomieścić do 20 000 widzów

 

Mecze piłki nożnej od zawsze budzą silne emocje fanów futbolu. Niezależnie od emocji kibiców na trybunach organizatorzy muszą panować nad porządkiem i bezpieczeństwem podczas meczów. Na stadionach europejskich klubów, tj. KAA Gandawa, Hanower 96 i Monachium 1860, a także na Stadionie Narodowym w Bukareszcie pomaga im w tym system wkładek elektronicznych Winkhaus blueSmart strzegący dostępu do poszczególnych pomieszczeń i stref w obiekcie.

Stadionowa sieć wirtualna

Belgijski stadion Ghelamco Arena w Gandawie mieści 20 000 widzów i dzięki temu można na nim organizować międzynarodowe turnieje zgodnie z wytycznymi UEFA i FIFA. Na powierzchni prawie 44 000 m2 znajduje się nie tylko stadion piłkarski, ale również hala do organizacji imprez, biura, sklepy, bary i restauracje. Wyszukany design jest dopasowany do sportowego charakteru obiektu. Wkładki elektroniczne Winkhaus ze swoim nierzucającym się w oczy wyglądem i kompaktową budową doskonale wpisują się w styl stadionu.

Sieć wirtualna blueSmart chroni zarówno część zewnętrzną, jak i wewnętrzne strefy kompleksu. W przeciwieństwie do systemów kontroli dostępu działających w sieci niepotrzebne jest okablowanie, konwertery i nadajniki radiowe. Informacje z poszczególnych elektronicznych wkładek są przenoszone w kluczach blueSmart do innych elektronicznych wkładek. Zarówno klucze, jak i wkładki dysponują pojemną pamięcią. Dzięki niej w przypadku kradzieży można prześledzić ostatnie 2000 wejść i prób użycia kluczy.

Fot. 2. W przypadku stadionu HDI-Arena w Hanowerze o zastosowaniu systemu Winkhaus zadecydowała jego elastyczność

 

Opera na boisku

HDI-Arena to z pozoru całkiem zwyczajny stadion piłkarski, jednak w okresie letnim odbywają się na nim także spektakle operowe. Z tego powodu na czas przebywania na terenie obiektu ekip innych niż futbolowe w przeszłości wymieniano wkładki we wszystkich drzwiach. Odkąd na stadionie zamontowano elektroniczne wkładki blueSmart, nie trzeba przeprowadzać tej kłopotliwej i kosztownej operacji.

Decyzję o wdrożeniu systemu dostępowego firmy Winkhaus na stadionie w Hanowerze poprzedziła faza testowania tego rozwiązania. Najważniejszymi atutami okazały się łatwość wprowadzenia do systemu nowych wkładek i kluczy, bezproblemowa instalacja, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz optymalny stosunek korzyści do kosztów.

Elastyczność

W przypadku stadionów, na których odbywają się nie tylko mecze, ale także innego typu imprezy, przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń zmienia się. System elektronicznych wkładek pozwala szybko i elastycznie dopasować mechaniczne blokady do nowej sytuacji i zapewnić bezpieczne korzystanie z pomieszczeń zarówno przez stałych użytkowników obiektu (np. zawodników miejscowego klubu, którzy regularnie odbywają treningi), jak i przez gości, np. artystów biorących udział w spektaklu, ekipy techniczne itp. Nie jest potrzebna wymiana wkładek w drzwiach do pomieszczeń używanych przez tymczasowych użytkowników obiektu.

Wielkość obiektu nie gra roli – system blueSmart obsługuje także duże obiekty o złożonej strukturze organizacyjnej, wymagającej zastosowania nawet do 195 000 komponentów.

Fot. 3. Elektroniczna wkładka Winkhaus jest odporna na akty wandalizmu, ponieważ żadna jej część nie wystaje na zewnątrz

 

Szybka blokada kluczy

Zgubienie klucza w przypadku elektronicznego systemu dostępowego nie stanowi żadnego problemu, gdyż klucz zostaje zablokowany, a użytkownik dostaje nowy. W tym celu wystarczy tylko kilka kliknięć w oprogramowaniu systemu. Nawet gdyby zginął klucz główny, nie ma potrzeby wymiany wkładek. Istniejące wkładki mogą być w dalszym ciągu bezpiecznie użytkowane.

Odporność na akty wandalizmu

Elektroniczna wkładka w całości mieści się w skrzydle drzwiowym. Jest odporna na akty wandalizmu, ponieważ żadna jej część nie wystaje na zewnątrz.

Wkładki są wyposażone w wydajne baterie, które mają długą żywotność także w przypadku drzwi wystawionych na działanie czynników klimatycznych. W przypadku rozładowania baterii można użyć klucza aktywnego, który otwiera również wkładki z wyczerpaną baterią. Klucz ten ma funkcję zasilania awaryjnego.

Łatwa instalacja

Elektroniczne wkładki mają wymiary identyczne jak wkładki mechaniczne, dlatego ich instalacja nie wymaga przebudowy drzwi ani prowadzenia żadnych instalacji kablowych. Do sterowania szlabanami czy windami z użyciem systemu blueSmart również przewidziano praktyczne i bezpieczne rozwiązania.

Wygoda użytkowania

Każdy użytkownik posiada tylko jeden klucz, którym otwiera wszystkie drzwi, do których otwarcia jest uprawniony, a także uaktywnia szlabany i bramki obrotowe. Klucza używa się podobnie jak tradycyjnych kluczy mechanicznych – wkłada się go do zamka i przekręca.

Klaudia Mendyka-Waszkowiak
Winkhaus Polska

 

Zabezpieczenia 3/2019

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony