Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Firma AxxonSoft czuwała nad bezpieczeństwem podczas najlepszych piłkarskich mistrzostw świata

Printer Friendly and PDF

W dniach 14–15 czerwca 2018 r. w Rosji odbyły się finały dwudziestych pierwszych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Po raz pierwszy w historii Rosja była gospodarzem tych mistrzostw i poczyniła wielkie wysiłki, żeby wspaniale przygotować turniej, biorąc pod uwagę każdy aspekt, w tym bezpieczeństwo.

Trzydzieści dwa zespoły z całego świata rozegrały sześćdziesiąt cztery mecze na dwunastu stadionach zlokalizowanych w jedenastu rosyjskich miastach. Ponad trzy miliony kibiców zapełniły stadiony, a kolejne dziesiątki milionów śledziły przebieg rozgrywek w strefach dla kibiców i w innych miejscach wyznaczonych w celu oglądania meczów.

Członkowie międzynarodowej sportowej społeczności wielokrotnie zwracali uwagę na wzorowy poziom organizacji i zarządzania. Przewodniczący organizacji FIFA Gianni Infantino nazwał tegoroczny turniej najlepszym w historii. Zawodów nie zakłóciły żadne incydenty. Rosja zadbała o pozytywne wrażenia przybyłych kibiców.

Firma AxxonSoft miała swój istotny techniczny wkład w zapewnienie bezpieczeństwa zawodnikom i kibicom. Oprogramowanie AxxonSoft było szeroko wykorzystywane na stadionach, w ośrodkach treningowych, w strefach przeznaczonych dla kibiców, w infrastrukturze transportowej i w innych miejscach na terenie kraju, w których przebywali lub przemieszczali się członkowie zespołów i kibice. Ponadto oprogramowanie to zostało wybrane w celu utworzenia sieci centrów operacyjnych dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej, utworzonych specjalnie z powodu mistrzostw.

Oprogramowanie Intellect firmy AxxonSoft zastosowano w różnych miejscach na dziesięciu spośród dwunastu stadionów, na których rozegrano mecze mistrzostw. Platforma programowa Intellect służyła do zarządzania ponad 9000 kamer do nadzoru wizyjnego wykorzystanych do ochrony ponad dwóch milionów kibiców, którzy przyjechali na mecze.

Oprócz nadzoru wizyjnego zastosowano moduły programowe Auto Intellect i Face Intellect, aby umożliwić automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych i rozpoznawanie twarzy przy bramkach stadionowych. Rozwiązania techniczne umożliwiające rozpoznawanie twarzy dowiodły swojej efektywności i są stosowane na arenach sportowych na całym świecie. Andrey Khristoforov, dyrektor handlowy w rosyjskim oddziale firmy AxxonSoft, wierzy, że ta technika ma dobrze zapowiadającą się przyszłość w branży sportowej.

Rozpoznawanie twarzy może być stosowane w ochronie antyterrorystycznej na imprezach masowych, w celu uniemożliwienia wstępu do obiektów sportowych kibicom, którym sądowo tego zakazano, i do powiązania danych biometrycznych kibiców z ich miejscami na stadionie (na podstawie biletów) w celu umożliwienia przeprowadzania dochodzeń w przypadkach incydentów lub wybryków – powiedział Khristoforov. 

Oprogramowanie Intellect wykorzystano jako podstawę zintegrowanego systemu nadzoru wizyjnego zaprojektowanego w taki sposób, by spełniał wymagania rosyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych dotyczące obiektów sportowych, na których odbywały się rozgrywki w ramach Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.

Na każdym z dwunastu stadionów oprogramowanie Intellect zostało połączone z istniejącymi systemami nadzoru wizyjnego poprzez specjalny zestaw interfejsów. Strumienie wizyjne były transmitowane do centrów operacyjnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej utworzonych w każdym rosyjskim mieście, w którym miały miejsce rozgrywki. Centra operacyjne otrzymywały materiał wizyjny również z miejskich stref dla kibiców. Z kolei dane wizyjne z regionalnych centrów operacyjnych były przesyłane do głównego centrum analiz sytuacji w Moskwie i Policyjnego Centrum Współpracy Międzynarodowej w Domodiedowie oraz wyświetlane tam na ścianach wizyjnych. 

Produkty firmy AxxonSoft są wykorzystywane w całej Rosji również w infrastrukturze energetycznej, w transporcie publicznym, w rozwiązaniach na podstawie projektów tzw. bezpiecznego miasta, w międzynarodowych portach lotniczych i na trasach szybkiej kolei. Firma AxxonSoft jest bardzo dumna z tego, że w czasie jej warty na mistrzostwach w Rosji nie było żadnego poważnego incydentu.

AxxonSoft 
www.axxonsoft.com/pl 
Tłumaczenie: Paweł Karczmarzyk

 

Zabezpieczenia 5/2018

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony