Największe firmy budowlane na świecie zaufały systemom alarmowym WES, które chronią już setki placów budowy w Europie, a także poza nią. System sprawdzi się w różnych okolicznościach – podczas małych remontów, na budowach, gdzie wznoszone są wysokie, wielopoziomowe budynki czy też podczas wyburzeń i modernizacji gotowych obiektów.
Poniżej podanych jest kilka przykładów zastosowania mobilnego systemu sygnalizacji pożarowej WES na placach budowy, gdzie wydajność, niezawodność i zgodność z wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa pożarowego była i jest najważniejsza. WES spełnia wszystkie odpowiednie wymagania zawarte w normie PN-EN 54.
Fot. 1. Spark – kompleks biurowy w Warszawie
System WES zastosowano po raz pierwszy na budowie kompleksu handlowo-biurowego Wroclavia. Firma Geo-Kat dostarczyła, zainstalowała i uruchomiła ten system dla firmy Wood, której właścicielem jest największa notowana na giełdzie europejska spółka z sektora nieruchomości komercyjnych – Unibail-Rodamco. Inwestor ten, znany ze swojego odpowiedzialnego, uwzględniającego przyszłość podejścia do realizowanych inwestycji, a także z działania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, zdecydował się na zabezpieczenie Wroclavii systemem WES+.
Również grupa Skanska, która realizuje kompleks biurowy Spark w Warszawie podjęła słuszną decyzję o zabezpieczeniu swoich obiektów najnowocześniejszą wersją systemu, czyli WES3, w której zastosowano m.in. dodatkowy przycisk medyczny do zgłaszania zdarzeń związanych nie tylko z pożarem, poprawiający bezpieczeństwo personelu budowy.
Osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo placu budowy, na którym powstaje kompleks biurowy Spark, w skład którego wejdą trzy budynki biurowe, postanowiły, że budynki w trakcie budowy zostaną tymczasowo zabezpieczone, a zabezpieczenie będzie dostosowane do warunków panujących na budowie. Postanowiono zapewnić jak najwyższy poziom ochrony dzięki wykorzystaniu systemu WES3 oraz nadzorującej stacji bazowej z modułem GSM, dzięki której zespół otrzymuje SMS-y o zdarzeniach nawet wówczas, gdy przebywa poza obiektem chronionym. Planowany termin ukończenia budowy to rok 2021, zatem system WES3 wyposażony w baterię, której możliwy czas pracy wynosi trzy lata, powinien zapewnić ochronę aż do ukończenia inwestycji. Dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo system WES3 był dobrym wyborem.
Fot. 2. Spark – kompleks biurowy w Warszawie
Obecnie w obiekcie znajduje się taka liczba urządzeń systemu WES3, która jest odpowiednia do ochrony drugiego z trzech obiektów, a w planach jest dodanie kolejnych urządzeń podczas budowy ostatniego i zarazem najwyższego budynku wchodzącego w skład kompleksu. Mobilne ręczne ostrzegacze pożarowe zostały rozlokowane przy dojściu do budowy oraz przy każdej drodze ewakuacyjnej na każdej z kondygnacji nowo wznoszonego budynku.
System WES3 wybrano również do ochrony terenu budowy biurowca Brama Miasta w centrum Łodzi, tuż obok dworca Łódź Fabryczna. Planowane zakończenie budowy przypada na rok 2020. Oczywiście wybór systemu wynikał z dbałości o bezpieczeństwo pracowników i mieszkańców pobliskich budynków, a także o ochronę samej inwestycji. Umożliwiono pracownikom ocenę korzyści z posiadania bezprzewodowego alarmu przeciwpożarowego i systemu ewakuacji w jednym miejscu. Zdarzenia, które nie są bezpośrednio związane z pożarem, mogą być zgłaszane za pomocą przycisku medycznego. Bezprzewodowa komunikacja w systemie sprawia, że jest prosty w instalacji, a brak okablowania umożliwia łatwe przestawianie urządzeń w zależności od harmonogramu prac. Po ich zakończeniu będzie można ponownie wykorzystać system w innym miejscu. Dzięki prostej konfiguracji jednostki można aktywować, dodawać, usuwać lub klonować jednym naciśnięciem przycisku.
Systemy alarmowe WES+ są stosowane w Europie od wielu lat. Cieszymy się, że również w Polsce coraz więcej inwestorów uświadamia sobie potrzebę ochrony terenu budowy oraz że mobilne systemy zabezpieczeń zostały zauważone i docenia się ich niezawodność. Cieszymy się, że firma Skanska podjęła z nami współpracę i mamy nadzieję, że pozostali najwięksi generalni wykonawcy w Polsce również pójdą jej śladem.
Fot. 3. Spark – kompleks biurowy w Warszawie
WES+ wykorzystuje innowacyjną technikę bezprzewodową najnowszej generacji. Dzięki niej można ograniczyć koszty (nie ma okablowania, więc nie ma potrzeby instalowania kabli specjalnych, a urządzenia mogą być ponownie wykorzystane w przyszłych projektach). Żywotność baterii wynosi trzy lata. Liczba urządzeń w jednym miejscu jest nieograniczona. Można szybko dodawać i usuwać urządzenia w miarę postępu budowy czy dalszej rozbudowy istniejących już obiektów. System WES może być stosowany na wszystkich budowach w Europie ze względu jego wysoką jakość i zgodność z przepisami. Jest też jedynym na rynku bezprzewodowym systemem ochrony przeciwpożarowej, który jest zgodny z najnowszą europejską normą PN-EN 54.
A czy Ty, drogi czytelniku, zdajesz sobie sprawę z tego, jak duże korzyści oferuje system WES? Zajrzyj na naszą stronę www.wesfire.com.pl i zgłoś chęć kontaktu z menedżerem produktu. System WES+ wyznacza nowy standard zabezpieczenia przeciwpożarowego na budowach w całej Europie.
WES+ nadal ewoluuje. Jego elementy mogą zostać zainstalowane na terenie budowy w dowolnym momencie. Instalacja jest szybka i trwa kilkadziesiąt minut.
Marcin Malinowski
Geo-Kat