Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Muzeum Śląskie

Printer Friendly and PDF

Muzeum Śląskie w Katowicach, którego historia sięga 1924 r., zostało zmodernizowane, a jego nowa siedziba została otwarta w czerwcu tego roku. Do ochrony nowych budynków muzeum i wartościowych przedmiotów, które w nich się znajdują, wybrano system AC2000 firmy CEM. Umożliwia on zarządzanie bezpieczeństwem i kontrolę dostępu. System został dostarczony przez firmę Samaxon i zainstalowany przez firmy IB Systems i Budimex.

Wprowadzenie

W nowej, wspaniałej siedzibie Muzeum Śląskiego znajduje się 109 tysięcy eksponatów, do których należą różne dzieła sztuki, a także artefakty archeologiczne, etnograficzne i historyczne. Ekspozycja niedawno otwartego muzeum jest usytuowana pod ziemią, a na zewnątrz widoczne są tylko szklane prostopadłościany, przez które światło dzienne dostaje się do podziemnych kondygnacji i oświetla wystawy znajdujące się ponad 14 metrów poniżej poziomu terenu.

W porozumieniu z firmą Samaxon, która jest dystrybutorem produktów firmy CEM, do ochrony muzeum wybrano system AC2000, który zapewnia najwyższy poziom zabezpieczenia.

 

Fot. 1. Czytnik kart ze skanerem linii papilarnych pozwala na potrójne uwierzytelnianie – za pomocą karty, PIN-u i biometryczne

 

Wykorzystane rozwiązania

System AC2000 firmy CEM jest w pełni zintegrowany i umożliwia zarządzanie bezpieczeństwem w muzeum. Realizacji tego celu służy między innymi centralne monitorowanie alarmów i sterowanie, zastosowanie specjalnych identyfikatorów oraz kontrolowanie zwiedzających. Aplikacje wchodzące w skład systemu AC2000 ułatwiają obsługę i przyczyniają się do podwyższenia poziomu zabezpieczenia.

W Muzeum Śląskim wykorzystywane jest oprogramowanie AC2000 VIPPS (Visual Imaging and Pass Production System) i AC2000 Visitors. Dzięki AC2000 VIPPS można projektować i drukować identyfikatory dla zwiedzających, a korzystając z AC2000 Visitors personel odpowiedzialny za bezpieczeństwo może obserwować i kontrolować ich przemieszczanie się po budynku. Może nadawać im różne uprawnienia do dostępu i śledzić kolejne użycie każdej karty. Wydawane karty dostępu są zwracane i służą do wielokrotnego użytku, co ogranicza koszty.

AC2000 AED (Alarm Event Display) jest potężnym narzędziem do zarządzania bezpieczeństwem. Jest wyposażony w centralny interfejs użytkownika do sterowania systemem kontroli dostępu, systemem telewizji dozorowej i systemem sygnalizacji włamania i napadu. Ponadto na bieżąco informuje o wszystkich alarmach i innych zdarzeniach systemowych. Jeśli drzwi objęte systemem kontroli dostępu, np. chroniące zamkniętą wystawę, zostaną otwarte siłą, w systemie AC2000 AED uruchomi się alarm, dzięki czemu pracownicy ochrony będą mogli szybko zareagować.

Integracja

W Muzeum Śląskim znajduje się dużo dzieł sztuki i innych przedmiotów o historycznym znaczeniu, dlatego jego odpowiednie zabezpieczenie jest najważniejsze. System kontroli dostępu CEM AC2000 został wybrany, gdyż jest sprawdzony, godny zaufania i można go swobodnie zintegrować z systemami zabezpieczeń innych firm – powiedział Philip Verner, EMEA Sales Director w CEM Systems. – Integracja systemów jest ważną częścią strategii ochrony muzeum, dlatego zastosowane systemy sygnalizacji włamania i napadu i CCTV mogą bezproblemowo współdziałać z systemem kontroli dostępu.

 

Fot. 2. CEM S610f – czytnik kart ze skanerem linii papilarnych

 

Firma CEM Systems we współpracy z firmą Samaxon opracowała interfejs programowy, który łączy system AC2000 i system telewizji dozorowej firmy Avigilon. Ponadto za pomocą Galaxy Dimension Interface zintegrowano go z systemem sygnalizacji włamania i napadu Galaxy firmy Honeywell. Dzięki temu interfejsowi w systemie AC2000 AED możliwa jest wizualizacja na mapie obiektu elementów systemu sygnalizacji włamania i napadu oraz kontroli dostępu.

Urządzenia CEM

W Muzeum Śląskim zainstalowano również czytniki kart zintegrowane ze skanerem odcisków palców CEM S610f przy wejściach do szczególnie ważnych pomieszczeń. Dodatkowa biometryczna identyfikacja umożliwia wprowadzenie potrójnego potwierdzenia tożsamości, za pomocą karty, PIN-u i odcisku palca, w celu zapewnienia specjalnej ochrony obszarów o szczególnym znaczeniu.

Czytnik S610f jest wyposażony w dużą, lokalną bazę wzorców kart i zaszyfrowanych wzorców danych biometrycznych. Dzięki temu nie ma przerw w pracy systemu i czytnik działa bardzo szybko. Czytnik jest wyposażony w ekran LCD, który wyświetla komunikaty skierowane do użytkownika, takie jak „przyłóż palec”, „ponownie przyłóż palec”, „nieprawidłowe dane biometryczne”, „niewłaściwa strefa czasowa”, „karta zgubiona/ukradziona”, „karta wkrótce straci ważność”, „zezwolenie na dostęp” i inne. Dzięki czytnikom S610f tylko upoważniony personel ma dostęp do obszarów o ograniczonym dostępie w muzeum.

CEM Systems

Tłumaczenie: Paweł Karczmarzyk
Redakcja

 

Zabezpieczenia 4/2015

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony