Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Norweski system informowania o pogodzie wykorzystywany w ratownictwie

Printer Friendly and PDF

Norwegian Air Ambulance Foundation jest największą skandynawską organizacją stawiającą sobie za cel ratowanie życia ludzkiego, zrzeszającą niemal 700 000 dobrowolnych członków. Dąży do usprawnienia działania norweskich służb ratowniczych, które wykorzystują w swojej pracy helikoptery. Prowadzi prace badawcze i wdrożeniowe, a także współpracuje z wieloma firmami i instytucjami. 

Fundacja udostępnia aktualne informacje dotyczące pogody załogom helikopterów. W przeszłości aktualne dane meteorologiczne dotyczące odludnych obszarów Norwegii nie były dostępne dla pilotów, co powodowało, że w zaskakujących sytuacjach musieli zmieniać trasę przelotu, przez co tracili cenny czas lub nawet byli zmuszeni do powrotu do bazy, co wiązało się z zaniechaniem dalszej akcji ratunkowej.

– Niejednokrotnie żałowałem, że nie mam dokładniejszych informacji pogodowych dotyczących trasy, którą lecę, aktualizowanych i dostarczanych na bieżąco w trakcie lotu – powiedział kiedyś jeden z pilotów. W efekcie zrodziła się idea stworzenia sieci stacji meteorologicznych automatycznie dostarczających dane o pogodzie. Zainstalowano je na trudno dostępnych, odludnych obszarach Norwegii.

Realizacja celu

Opracowano specjalne stacje pogodowe o niewielkich rozmiarach, z których każda została wyposażona w odpowiednie czujniki, układy elektroniczne, mikrokontrolery i jedną lub dwie kamery telewizyjne. Stacje, które zostały rozmieszczone na terenach górskich oraz na rozległych obszarach rolniczych w centralnej części Norwegii, dostarczają aktualne dane pogodowe oraz czytelne obrazy z kamer, które umożliwiają ocenę warunków pogodowych w danym rejonie. 

Transmisja danych ze stacji i dostarczanie aktualnych prognoz załogom helikopterów nie jest łatwe. Ze względu na trudne warunki środowiskowe panujące w Norwegii konieczne było zastosowanie wytrzymałych i niezawodnych urządzeń nadawczych i trwałych anten. Trudno się dziwić, że w takiej sytuacji specjaliści odpowiedzialni za dobór sprzętu wybrali produkty sieciowe firmy Advantech B+B SmartWorx i anteny firmy Poynting Antennas.

Każda ze stacji bazowych została wyposażona w ruter LTE typu LR77 Libratum 4G i jedną lub dwie anteny. W zależności od lokalnych warunków topograficznych i wymaganych zasięgów radiowych zastosowane zostały anteny kierunkowe typu XPOL-2 albo anteny dookolne typu OMNI-69/OMNI-121 produkcji Poynting Antennas. 

Osiągnięte wyniki

Obecnie piloci helikopterów należących do Norwegian Air Ambulance, helikopterów policyjnych, a także personel 330 eskadry norweskich sił powietrznych i operatorzy naziemnych stacji ratowniczych mają dostęp do danych z ponad stu stacji pogodowych oraz kamer meteorologicznych rozmieszczonych na terenie całej Norwegii. Każda z tych stacji dostarcza informacje o ciśnieniu atmosferycznym i temperaturze panującej w jej pobliżu i pozwala korzystać z czytelnych obrazów z kamer, widocznych nawet w nocy. Te dane mogą być wykorzystane przez pilotów w celu wyboru optymalnej trasy przelotu na miejsce wypadku, gdy o uratowaniu życia decydują sekundy.

– Dysponując tak dokładnymi informacjami możemy wyznaczyć szybką, a jednocześnie bezpieczną trasę przelotu lub zadecydować, że na miejsce wypadku należy wysłać helikopter z innej bazy – powiedział Jens Fjelnset, pilot, który stał się przypadkowym pomysłodawcą całego przedsięwzięcia.

By zrealizować ten projekt konieczne było wykorzystanie produktów trwałych i stabilnych w działaniu, abyśmy mogli na nie liczyć w każdej sytuacji. W celu nieprzerwanej transmisji danych pogodowych oraz obrazów z kamer konieczne było zastosowanie ruterów szerokopasmowych i anten kierunkowych odpornych na trudne warunki klimatyczne panujące w Norwegii. Z tego powodu rekomendowaliśmy użycie ruterów strefowych firmy Advantech B+B SmartWorx i anten firmy Poynting Antennas. Jesteśmy dumni z tego, że nasze produkty stanowią choćby małą część unikatowego rozwiązania stworzonego na użytek organizacji Norwegian Air Ambulance oraz innych służb ratowniczych – powiedział Havard Vinsrygg, prezes firmy Emcom.

 

Poynting Antennas
Osoby do kontaktu: Tjeerd J. Huitema, Corinna Howard
Tłumaczenie: Redakcja

Poynting Europe
Kronstadterstrasse 4
81677 Monachium, Niemcy
sales-europe@poynting.tech
www.poynting.tech

 

Zabezpieczenia 2/2017

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony